Sytuacja finansowa kobiet w Polsce gorsza niż rok temu

Sytuacja finansowa kobiet w Polsce gorsza niż rok temu

Czy kobiety w Polsce radzą sobie dobrze ze swoją sytuacją finansową? Czy oszczędzają, a może zaciskają pasa na skutek rosnących kosztów życia? A jak wygląda kwestia zadłużenia i spłacania kredytów? Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez Intrum, opisanego w artykule marketingprzykawie.pl

Sytuacja finansowa kobiet w Polsce

Ostatnie badania przygotowane przez Intrum, z której dogłębną analizą możemy zapoznać się na stronie marketingprzykawie.pl, pokazują, że Polacy, a w szczególności kobiety oceniają swoją sytuację finansową nieco gorzej niż rok temu. Przyczyną tego jest przede wszystkim wzrost inflacji oraz coraz wyższe rachunki za mieszkanie, wodę, prąd czy gaz. W sklepach spożywczych również mogliśmy odczuć wzrost cen podstawowych produktów, w które musimy zaopatrzać się każdego dnia. Obecnie coraz więcej kobiet jest odpowiedzialnych za utrzymanie domowego budżetu, co sprawia, że odczuwają szczególnie skutki wzrostu cen. Ponadto, wiele kobiet pracuje w sektorach o niższych płacach, co może wpłynąć na ich poczucie stabilności finansowej. Mimo to, kobiety nadal podejmują wyzwania związane z poprawą swojej sytuacji finansowej, szukając odpowiedzi na pytanie, jak odpowiednio zadbać o swój budżet domowy.

Jak kobiety dbają o planowanie budżetu?

Badania pokazują, że kobiety częściej niż mężczyźni dokładają starań, aby spłacać swoje kredyty i zadłużenia. Statystycznie rzecz biorąc, kobiety mają niższe zadłużenie i niższe raty kredytowe niż mężczyźni. Poza tym, kobiety są bardziej skłonne do planowania swojego budżetu oraz dbania o stabilność finansową swojej rodziny. Kobiety są także bardziej skłonne do oszczędzania i zwiększania swoich oszczędności, co przekłada się na ich zdolność do radzenia sobie z ewentualnymi problemami finansowymi. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety wykazują się większą ostrożnością i zdrowym podejściem do zarządzania swoimi finansami, co przekłada się na ich zdolność do spłacania kredytów i zadłużeń.

Problemy finansowe – z czego wynikają?

Obecnie wiele osób boryka się z problemami finansowymi, które wynikają m.in. z wysokiej inflacji. Wzrost cen dóbr i usług sprawia, że Polacy mają trudności w utrzymaniu swojego standardu życia. Aby sprostać codziennym wydatkom, wiele osób decyduje się na zaciąganie pożyczek, i niestety przy nieregularnym spłacaniu zobowiązania prowadzi ich to do powstania długu. W takiej sytuacji ważne jest, aby skorzystać z porad finansowych i szukać alternatywnych sposobów na zwiększenie swojego dochodu, by móc poczuć stabilność finansową.

Sposoby na poprawienie sytuacji finansowej

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w poprawie swojej sytuacji finansowej. Przede wszystkim, warto zacząć od dokładnego przeanalizowania swojego budżetu i wydatków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy traci na niepotrzebne wydatki, takie jak np. drobne zakupy czy zamawianie jedzenia poza domem. Dlatego, warto zacząć od prowadzenia domowego budżetu, aby świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi. Kolejnym sposobem na poprawę swojej sytuacji finansowej jest poszukiwanie lepiej płatnej pracy lub dorabianie w wolnym czasie. Można także zacząć inwestować swoje pieniądze, np. w akcje,  czy nieruchomości, aby zwiększyć swoje oszczędności. Warto też poszukać sposobów na zmniejszenie swoich kosztów, np. poprzez negocjowanie rachunków czy szukanie promocji i okazji. Najważniejsze jednak jest świadome podejście do swoich finansów i konsekwentne dążenie do osiągnięcia swoich celów finansowych.

Dlaczego warto oszczędzać?

Jak wynika z ankiety, zarówno mężczyźni jak i kobiety (35% głosów obu płci) uznali, że głównym powodem oszczędzania jest zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi wydatkami. Dowiedzmy się, zatem, jakie istnieją inne powody oszczędzania pieniędzy:

·        Tworzenie poduszki finansowejna nagłe wydatki lub trudne czasy (obligacje, konta oszczędnościowe lub lokaty),

·        Realizacja długoterminowych celów finansowych, takich jak np. nieruchomości czy inwestycja w  emeryturę,

·        Zmniejszenie stresu związanego z brakiem pieniędzy na bieżące potrzeby,

·        Możliwość zwiększenia swoich oszczędności i inwestowanie ich w przyszłość,

·        Wzrost poczucia bezpieczeństwa finansowego,

·        Uzyskanie większej niezależności finansowej,

·        Możliwość realizacji marzeń i planów życiowych, które wymagają znacznych nakładów finansowych,

·        Oszczędzanie uczy dyscypliny i samodyscypliny, co jest wartością samą w sobie.

Świadome podejmowanie decyzji konsumenckich 

Współczesny świat staje w obliczu wielu problemów związanych z ochroną środowiska i ludzkości. Społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, jak ich codzienne decyzje wpływają na planetę. Dlatego też, coraz więcej osób jest gotowych zrezygnować z kupowania produktów lub korzystania z usług, które mają negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Co więcej, interesują się tematyką zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego konsumpcjonizmu. Chcą wiedzieć wszystko na temat produktu: skąd pochodzi, jakie są jego składniki, jak został wyprodukowany i jakie są jego skutki dla środowiska. Często decydują się na zakupy u lokalnych producentów, wybierają produkty ekologiczne i organiczne, unikają produktów przetworzonych i szkodliwych dla zdrowia. Ludzie zdają sobie sprawę, że ich wybory, jako konsumentów mogą mieć ogromny wpływ na świat i są gotowi zrobić coś dobrego dla siebie, społeczeństwa i środowiska.

Jak wynika z ankiety aż 68% kobiet oraz 57% mężczyzn zrezygnowałoby z zakupów gdyby produkt lub oferowana usługa związana była z problemem dyskryminacji społeczeństwa ze względu na pochodzenie. Natomiast 57% Ankietowanych (obu płci) nie kupiłoby nic od firmy, gdyby wiedziało, że produkcja danego produktu w znaczącym stopniu przyczyniała się do niszczenia środowiska naturalnego. Możemy wywnioskować, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, co wpływa pozytywnie na na nasze otoczenie.