Jak uporządkować swoje finanse na wiosnę?

Jak uporządkować swoje finanse na wiosnę?

Chciałbyś poprawić stan swojego portfela, ale nie do końca wiesz jak się za to zabrać lub ciągle czekasz na odpowiedni moment? Zdecydowanie przynosząca nowe pokłady motywacji wiosna to idealny czas na odświeżenie naszych finansów i poprawę sytuacji w portfelu! 


Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, poprawa płynności finansowej nie musi być mozolnym i trudnym przedsięwzięciem. Poniżej przedstawiamy kilka prostych patentów, które mogą pomóc Ci w zarządzaniu Twoimi finansami. 

 1.  Planuj czas na planowanie – wyznacz sobie dokładny czas i częstotliwość planowania wydatków, aby proces ten odbywał się systematycznie i wszedł Ci w krew. Umówmy  się, jest to raczej żmudne zajęcie, więc fajnie wyznaczyć sobie konkretny deadline, aby nie przesuwać go codziennie „na jutro”. Nieustanne przekładanie tej czynności  skutkuje brakiem planu wydatków, co często prowadzi do nieprzemyślanego wydawania i braku kontroli nad własnymi finansami. 
   
 2.  Zdefiniuj swoje potrzeby – spróbuj sprecyzować swoje potrzeby finansowe, zaczynając od tych najbardziej niezbędnych jak rachunki, żywność, opieka zdrowotna po rozwój  osobisty, edukację, a w końcu rozrywkę. Oceń poszczególne produkty bądź usługi dokładnie, aby ostatecznie móc obciąć lub ograniczyć wydatki, które nie są rzeczywiście  kluczowe. Może jednak nie potrzebujesz kolejnej pary butów, ale za to wydanie więcej na bardziej ekologiczne produkty jest czymś, w co chcesz zainwestować, bądź nowo  znaleziony kurs rzeczywiście może dać Ci ciekawe możliwości rozwoju zawodowego i warto wydać na niego więcej, za to w sukience za 100 złotych wyglądasz tak samo  dobrze, jak w tej za 400. 
   
 3.  Stwórz domowy budżet i plan wydatków – regularnie układaj  plan finansowy na najbliższy czas, uwzględniając również długoterminowe, większe wydatki. Możesz dzielić go  na kategorie i rozplanować ile wydasz na poszczególne z nich np.: niezbędne wydatki stałe, oszczędności, edukacja, rozrywka. Inspiracją przy tworzeniu takiego planu,  mogą być różne dostępne online modele oszczędzania np.: metoda 6 słoików
   
 4.  Przygotuj audyt wydatków – co pewien czas rób audyt stałych opłat, chodzi tu zarówno o usługi telekomunikacyjne, bankowe, jak i subskrypcje. Może się okazać, że na  rynku dostępna jest oferta porównywalna jakościowo, ale tańsza np.: abonament telefoniczny połączony z inną usługą, z której korzystasz w cenie, którą obecnie płacisz  tylko za jedną z nich. Nie trzeba też chyba wspominać o niewyłączonych subskrypcjach, o których często zapominamy, a które nieużywane generują niepotrzebne koszty. 
   
 5.  Uporządkuj „szafę” – zrób przegląd swojego dobytku: ubrań, książek lub narzędzi, których już nie potrzebujesz, 
  a które są wciąż w dobrym stanie i nadają się do sprzedaży.  Zyskasz więcej przestrzeni w domu, tym samym odzyskując, chociaż część wydanych na te przedmioty pieniędzy. 
   
 6.  Rób przemyślane zakupy – postaraj się zawsze przemyśleć, czego dokładnie potrzebujesz, zanim udasz się do sklepu i trzymaj się tego, co ustaliłeś. Pomocne może być tworzenie list zakupów-zdecydowanie może Ci to pomóc uniknąć kupowania niepotrzebnych rzeczy pod wpływem emocji. W przypadku produktów pierwszej potrzeby możesz zrobić przegląd znanych sieci sklepów i starać się kupować poszczególne z nich tam, gdzie mają najlepszą cenę, korzystając również z sezonowych promocji. 
   
 7.  Spłacaj regularnie swoje zadłużenia – swoje raty kategoryzuj jako stałe opłaty, a nie ewentualne. Regularne spłacanie zadłużeń jest bardzo ważne, aby nie popaść w spiralę 
  zadłużenia i nie płacić niepotrzebnych odsetek. 

  Pamiętaj, że przemyślane zarządzanie pieniędzmi może zdecydowanie poprawić stan Twojego portfela, tym samym dając Ci dostęp to wielu możliwości i poprawiając często również stan ducha!