Czy system PayU jest bezpieczny? Jak działają raty i płatności w PayU?

Czy system PayU jest bezpieczny? Jak działają raty i płatności w PayU?

Za internetowe zakupy możesz zapłacić na kilka sposobów, w tym korzystając z systemu transakcyjnego operatora płatności internetowych PayU. Co to jest PayU i jak on działa? Podpowiadamy też, co to raty PayU i jak anulować płatność PayU.

Czy system PayU jest bezpieczny?

PayU jest operatorem płatności internetowych – z tego względu musi przykładać szczególną wagę do bezpieczeństwa użytkowników płacących choćby przelewem czy kartą płatniczą (debetową, kredytową). Sektor usług finansowych jest szczególnie narażony na nadużycia i oszustwa. Na swojej stronie internetowej PayU informuje o stosowanych zabezpieczeniach. Należą do nich:

 • Certyfikaty PCI-DSS. Posiadanie tego certyfikatu przez PayU oznacza, że operator stosuje procedury, których celem jest ochrona danych osobowych właścicieli kart płatniczych. Mowa tu głównie o szyfrowaniu wrażliwych danych, np. numeru karty czy numeru PIN.
 • Protokół EV SSL. Protokół SSL zapewnia poufność danych przesyłanych przez Internet. Z kolei zaawansowany protokół EV SSL potwierdza wiarygodność zarówno strony internetowej, jak i samej firmy.
 • System 3D Secure. To metoda autoryzacji transakcji dokonywanych kartą. Identyfikacja użytkownika odbywa się m.in. poprzez podanie przez niego jednorazowego kodu otrzymanego SMS-em.

Operator PayU korzysta z systemu Anti-Fraud. Jego celem jest wykrywanie oszustw i zapobieganie nadużyciom. Aby zapewnić ciągłość transakcji, PayU utrzymuje dwa niezależne centra danych.

Czy PayU jest zatem bezpieczne? Operator stosuje rozmaite rozwiązania, których celem jest zminimalizowanie ryzyka utraty środków przez klientów. Jednak bezpieczeństwo zależy również od samych użytkowników.

Jeżeli w Twoim portfelu znajduje się karta debetowa czy karta kredytowa AXI, której używasz, płacąc za zakupy przez Internet, to pamiętaj, że:

 • Powinieneś upewnić się, że jesteś na oficjalnej stronie sklepu. Drobne różnice powinny wzbudzić Twoją czujność – być może jesteś na fałszywej witrynie.
 • Operator PayU nie zapyta Cię np. SMS-em o Twoje dane poufne czy kod bezpieczeństwa CVV2/CVC2 umieszczony na karcie.

Dopiero połączenie zabezpieczeń stosowanych przez operatora płatności internetowych i Twojej czujności może skutecznie ograniczyć ryzyko oszustwa.

Jak działają raty w systemie PayU?

Kupując przez Internet, możesz skorzystać z płatności ratalnych. Raty PayU to opcja dostępna w wybranych sklepach internetowych i platformach e-commerce. Możesz z niej skorzystać, jeżeli wartość Twoich zakupów (wraz z przesyłką) wynosi od 300 do 20 000 zł.

Jak działa usługa Raty PayU? Korzystanie z rat w systemie PayU wygląda następująco:

 • Wybrany produkt umieszczasz w e-koszyku zakupowym i wybierasz raty jako metodę płatności. Jeżeli w danym sklepie kupujesz po raz pierwszy i nie chcesz zakładać konta, to niezbędnym krokiem będzie też podanie danych osobowych.
 • Wypełniasz wniosek o raty w systemie PayU. Operator współpracuje z kilkoma partnerami pożyczkowymi (bankami). W rezultacie pożyczki na zakup wybranych produktów udzieli Ci jeden z banków.
 • Czekasz na decyzję kredytową. Z reguły jest ona wydawana natychmiast – maksymalnie proces trwa kilka minut. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, pozostaje Ci tylko oczekiwać na kuriera z przesyłką.

 

Chcąc skorzystać z rat w systemie PayU, nie będziesz musiał przesyłać zaświadczenia o zarobkach czy innych dokumentów. Nie czeka Cię też rozmowa z konsultantem. Wszystkie dokumenty, w tym umowa kredytowa, zostaną przesłane na Twój adres mailowy.

Czy da się anulować płatność PayU?

PayU proponuje najpopularniejsze rozwiązania płatnicze. Należą do nich m.in.: przelewy elektroniczne, płatności kartami płatniczymi czy BLIK. Niezależnie od tego, jaką płatność PayU wybierzesz, możesz zastanawiać się, czy istnieje możliwość jej anulowania. Owszem, jest to możliwe.

Jak anulować płatność PayU? Wystarczy, że nie dokończysz płatności. Wówczas rozpoczęta transakcja zostanie automatycznie anulowana po upływie pewnego okresu. Zależy on od wybranego rodzaju płatności:

 • Do 1 godziny anulowane są niedokończone płatności kartą płatniczą.
 • Do 5 dni anulowane są płatności BLIK, przelewy online oraz raty w systemie PayU.
 • Do 10 dni anulowane są przelewy tradycyjne.

Jeżeli przerwiesz płatność, nie będziesz mógł do niej wrócić. W razie zmiany decyzji zakupowej należy przejść proces zakupowy od początku.

Inaczej anulowanie płatności PayU wygląda w sytuacji, gdy na swojej skrzynce mailowej znalazłeś wiadomość od PayU potwierdzającą zrealizowanie transakcji. Wówczas będziesz musiał zwrócić się bezpośrednio do pracowników punktu, w którym dokonałeś płatności. Jeżeli sklep zleci zwrot środków za pośrednictwem PayU, to na ich zaksięgowanie będziesz musiał poczekać maksymalnie 2 dni robocze.

PayU podaje na swojej stronie internetowej, że samodzielne anulowanie transakcji jest niemożliwe.