Rosnąca inflacja w Polsce a oferty firm pozabankowych

Rosnąca inflacja w Polsce a oferty firm pozabankowych

Od października 2021 roku odnotowujemy podwyżkę stóp procentowych. Oprocentowanie jest najwyższe od 2008 roku. Osoby szukające dodatkowego finansowania powinny weryfikować, jakie koszty będą kształtować się przy uzyskaniu kredytu lub pożyczki - zwłaszcza w czasach, gdy sytuacja geopolityczna jest zmienna, co wiąże się z poważnymi zmianami w gospodarce. 

Dwucyfrowa inflacja w Polsce. Raty kredytów bankowych w górę

5 maja 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na wprowadzenie już ósmej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Rosnące podwyżki mają ogromny wpływ na inflację. Ceny produktów i usług rosną. Osoby, które posiadają kredyt w polskim banku to grupa najbardziej zainteresowana stawkami oprocentowania w Narodowym Banku Polskim. Większość Polaków posiada kredyty w banku, które uzależnione są od wysokości stóp procentowych. Zdecydowanie ich wzrost martwi osoby posiadające kredyty ze spłatą długoterminową, ponieważ będą zobowiązani do płacenia jeszcze większych rat za zaciągnięte zobowiązanie. Zanim podpisze się umowę z instytucją finansową, warto zwrócić uwagę na koszty kredytu oraz umowę zawartą z kredytodawcą. Ryzyko zwiększenia wysokości rat spada w momencie, gdy w ofercie znajduje się kredyt lub pożyczka ze stałym, lub czasowo stałym oprocentowaniem. Takie oferty znajdziemy w zdecydowanej większości firm pozabankowych.

Axi Card w swojej ofercie posiada stałe oprocentowanie wynoszące 6,94%.

Co z oszczędnościami Polaków?

Wysoka inflacja to jeden z czynników, który wpływa na brak zdolności oszczędzania wśród Polaków. Spora część osób nie ma odłożonych żadnych pieniędzy. Z pewnością wysokie koszty za produkty i usługi nie ułatwiają nam na zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej. Z drugiej strony osoby, które już zdążyły odłożyć znaczną część pieniędzy – również ich pieniądze zaczynają tracić na wartości. Ich oszczędności po prostu topnieją. Obecnie Rząd w takim przypadku proponuje zakup dwuletnich obligacji, które są oprocentowane na poziomie inflacji, aby w przyszłości ta kwota się zwróciła. Zdania są jednak podzielone.

Oferty firm pozabankowych – Karta AXI

Banki zapowiadają w najbliższym okresie zaostrzenie polityki kredytowej. Oczekują przy tym spadek popytu na kredyty. Bez wątpienia, główną przyczyną zaostrzenia polityki jest inflacja. Pamiętajmy jednak, że przy wzroście inflacji, wzrastają ceny za żywność, inne produkty i usługi, a oszczędności Polaków topnieją.

Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które szukają dodatkowego wsparcia finansowego? Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zastrzyk gotówki, może wzrosnąć również zainteresowanie produktami pozabankowymi. Niektóre instytucje pozabankowe, w tym Axi Card w swojej ofercie posiadają stałe koszty oprocentowania, w wysokości 6,94%. W Axi Card klienci otrzymują kartę z odnawialnym limitem kredytowym, o której uzyskanie mogą starać się online, jak i telefonicznie. Najprostszym sposobem jest wypełnienie wniosku na stronie. Maksymalny limit dla nowego klienta wynosi 4000 zł.