Czy mając zastrzeżony pesel możesz wziąć kredyt lub pożyczkę?

Czy mając zastrzeżony pesel możesz wziąć kredyt lub pożyczkę?

Oczywiście zastrzeżenie numeru pesel może wspomóc bezpieczeństwo naszych danych. Jednak należy pamiętać, że ,,zamrażając” swoje dane, blokujemy dostęp do uzyskania kredytu nie tylko potencjalnemu oszustowi, ale również sobie. Kiedy brak zastrzeżenia numeru pesel jest nam potrzebny? Co zrobić, aby cofnąć zastrzeżenie?
Z perspektywy klienta jedną z najistotniejszych sytuacji w której zastrzeżony numer pesel uniemożliwia nam podjęcie danego działania, jest chęć uzyskania kredytu lub pożyczki.

Jak działa zastrzeżenie?

Zabezpieczenie jakim jest blokada uniemożliwia zawarcie jakiejkolwiek umowy na zastrzeżony numer pesel . Dotyczy to zarówno osób trzecich jak i prawowitego właściciela numeru. Czyli, jeżeli zastrzeżemy nasz pesel  i zechcemy podjąć np.: kredyt – nie będziemy mogli tego zrobić, dopóki nasz pesel będzie zastrzeżony. Co wtedy? Spokojnie – blokada jak i ,,odmrażanie” numeru są bardzo prostymi i szybkimi operacjami, które można wykonywać wielokrotnie (nawet jednego dnia). Co w praktyce oznacza, że chcący wziąć kredyt „posiadacz” zastrzeżonego numeru, może odblokować swój pesel, wziąć kredyt i ponownie dokonać blokady (w trakcie trwania podjętego zobowiązania). Numer pesel po prostu nie może być zablokowany w czasie zawiązywania umowy.


Jak cofnąć zastrzeżenie?

,,Odstrzec” pesel można zarówno online przy użyciu Profilu Zaufanego lub aplikacji mobywatel jak i stacjonarnie w urzędzie gminy, placówce poczty lub banku. W przypadku korzystania z opcji online, wystarczy zalogować się do portalu lub aplikacji i wybrać opcję ,,Cofnij zastrzeżenie". Korzystając z placówki stacjonarnej należy jedynie poinformować pracownika placówki o chęci złożenia zastrzeżenia oraz przedstawić dowód osobisty. Obie opcje są całkowicie darmowe. Dodatkowo cofnięcia zastrzeżenia może dokonać również pełnomocnik – jednak w tym przypadku, może się to odbyć jedynie w urzędzie gminy.