Jak planować domowy budżet? Poznaj nasze wskazówki!

Jak planować domowy budżet? Poznaj nasze wskazówki!

Chcesz mieć większą kontrolę nad wydatkami i stworzyć sobie finansową poduszkę? Rozwiązaniem jest prosty domowy budżet. Jeżeli nigdy wcześniej nie planowałeś skrupulatnie wydatków, to powinieneś wiedzieć, że nie jest to skomplikowane zadanie. Kluczem do uzyskania rezultatów, czyli zgromadzenia oszczędności, jest systematyczność. Zobacz, jak zaplanować budżet domowy!

Jak planować budżet domowy – kwestie techniczne

Nawet prosty budżet domowy pozwala kontrolować finanse. Jeżeli chcesz prowadzić domowy budżet, to warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: co to jest budżet domowy. Najprościej mówiąc, to zestawienie dochodów i wydatków, dzięki któremu zarządzanie finansami jest łatwiejsze i które ułatwia oszczędzanie. Planując domowy budżet, możesz np. na początku miesiąca określić, jaką kwotę przeznaczysz na opłaty, jedzenie i przyjemności, a następnie zweryfikować swoje założenia.

Jak zaplanować budżet domowy? Dziś prowadzenie domowego budżetu jest proste. Możesz zarówno wydrukować gotowe do wypełnienia szablony, jak i skorzystać z wielu dostępnych aplikacji, w tym bezpłatnych (np. Kontomierz, Money Lover). Nie ma też przeszkód, aby prowadzić budżet domowy odręcznie – w notesie lub na kartce papieru.

Jak zrobić budżet domowy – stałe wydatki

Wiedząc już, co to jest domowy budżet, możesz zacząć go prowadzić. Pierwsza rubryka, jaka powinna znaleźć się w tym dokumencie, jest przeznaczona na stałe wydatki – te, których nie sposób uniknąć. Zalicza się do nich głównie:

 • Czynsz i opłaty związane z używaniem mieszkania.
 • Koszty transportu – paliwo do auta, miesięczne bilety.
 • Opłaty za przedszkole, szkołę, kursy językowe.
 • Raty pożyczek, kredytów i ubezpieczeń.
 • Kwoty przeznaczone na zakup jedzenia, kosmetyków i chemii.
 • Kwoty, które wydasz na rozrywkę i przyjemności.

Skuteczne planowanie budżetu domowego polega na określeniu, ile pieniędzy przeznaczysz na powyższe cele. Jeżeli wcześniej nie planowałeś domowego budżetu, nie ma sensu rozbijać każdej z podanych kategorii na podkategorie (np. z ogólnej kategorii „zakupy” wyodrębniać podkategorii „kosmetyki”), chyba że w ten sposób ułatwisz sobie zadanie.

Planowanie budżetu domowego – wydatki jednorazowe

W niektórych miesiącach kosztów może być więcej. Przykład? Jeżeli masz dziecko w wieku szkolnym, to w sierpniu będziesz miał dodatkowe wydatki związane z początkiem nowego roku szkolnego – zakup książek i artykułów szkolnych. Z kolei grudzień to czas, gdy ze względu na święta Bożego Narodzenia kupuje się upominki dla najbliższych. Skuteczne planowanie budżetu domowego polega również na ujmowaniu tych jednorazowych wydatków.

Uwzględniając zarówno stałe, jak i jednorazowe koszty, dowiesz się, jaka kwota zostanie w Twoim portfelu lub na rachunku bankowym. To właśnie tę sumę będziesz mógł odłożyć. W ten sposób zaczniesz budować swoją poduszkę finansową na nieprzewidziane sytuacje.

Przykładowa lista wydatków jednorazowych, które możesz uwzględnić w swoim domowym budżecie, to:

 • odzież, sprzęt sportowy,
 • wakacyjne wyjazdy, kolonie dla dzieci,
 • prezenty, upominki z różnych okazji,
 • ubezpieczenie i przegląd auta,
 • prywatne leczenie, zakup leków,

Budżet domowy a nieprzewidziane wydatki

Jeżeli dopiero zainteresowałeś się tematem domowego budżetu i zadajesz sobie pytanie, jak oszczędzać pieniądze, prowadząc taki budżet, możesz nie mieć oszczędności. Wówczas pojawia się naturalne pytanie, skąd wziąć środki na nieprzewidziane wydatki. Rozwiązaniem może być karta kredytowa AXI.

Karta kredytowa AXI ma tę zaletę, że nie jest obciążeniem dla budżetu domowego – posiadanie jej w portfelu nie generuje żadnych kosztów. Zapłacisz dopiero wówczas, gdy użyjesz karty, czyli opłacisz nią nabywane produkty czy usługi. Właśnie z tego względu sprawdza się ona jako „koło ratunkowe”. Limit jest ustalany indywidualnie i może wynieść nawet 6000 zł.

Nigdy wcześniej nie korzystałeś z karty kredytowej i zastanawiasz się, czym różni się ona od karty debetowej? Przeczytaj artykuł: Karta kredytowa a debetowa. Poznaj różnice i podobieństwa produktów.

Jak oszczędzać pieniądze, tworząc budżet domowy?

Przygotowanie budżetu domowego to pierwszy krok do wiedzy, ile pieniędzy zostanie do Twojej dyspozycji po opłaceniu wydatków stałych i jednorazowych. Jak zarządzać domowym budżetem, a dokładniej jego nadwyżką? Warto podzielić tę kwotę według następującego schematu:

 • Fundusz awaryjny – tu powinny trafiać drobne kwoty, np. 100 czy 200 zł miesięcznie, dzięki czemu już po kilku miesiącach będziesz miał środki na nieprzewidziane sytuacje.
 • Oszczędności – pozostała część nadwyżki powinna zasilać konto oszczędnościowe.

W zależności od kwoty, jaką zgromadzisz na koncie oszczędnościowym oraz Twojej wiedzy na temat finansów, już po kilku miesiącach możesz zacząć pomnażać środki. Jeżeli dopiero uczysz się zarządzać budżetem domowym, dobrym punktem wyjścia mogą być lokaty bankowe. Mimo że ich oprocentowanie nie jest wysokie, to nawet niewielki zarobek może Cię zachęcić do dalszego oszczędzania.