Rozsądne zakupy na nowy sezon

Rozsądne zakupy na nowy sezon

Wydawanie pieniędzy to jedna z większych przyjemności w życiu. Świetnie jest móc wybrać się do galerii handlowej, czy butiku znanego projektanta, aby sprawić sobie coś nowego. Zmiany pór roku, zbliżająca się jesień, zawsze rozpalają wyobraźnię miłośników dobrego stylu. Moda to sposób na pokazanie siebie i wyróżnienie się z tłumu, a także na zdefiniowanie tego, kim się jest. Każda witryna sklepowa kusi pięknymi rzeczami, a łowcy nowych trendów zastanawiają się, na co skusić się w tym sezonie. Cała masa speców od marketingu intensywnie pracuje nad tym, by wodzić na pokuszenie konsumentów. To, zatem czas nieustających rozgrywek pomiędzy pragnieniami i tym, czego pożądamy, a możliwościami naszego portfela.

Zabierz głowę na zakupy

Naczelna zasada rozsądnych zakupów brzmi naprawdę bardzo prosto: na shopping zabierz głowę, a nie tylko portfel i serce. Rzeczy potrafią wzbudzać ogrom emocji. Chcemy je posiadać na własność, by znów przez chwilę poczuć szczęście i ekscytację. Nowe ubrania są często bodźcem, który wywołuje mnóstwo pozytywnych skojarzeń w naszych głowach. W wyobraźni widzimy siebie w doskonałych stylizacjach, robiących piorunujące wrażenie na obiekcie westchnień, czy szefie w pracy. Tak miłe emocje wzbudzają nie tylko rzeczy osobiste. Podobnie jest z samochodami i poczuciem prestiżu. Nawet zakup nowej elektroniki bywa postrzegany, jako trampolina do innej, lepszej grupy odniesienia. Rzeczy mają dla nas tak duże znaczenie, często zbyt mocno definiując nas, jako ludzi. Dlaczego zatem rozum jest nam tak niezbędny podczas pobytu w centrum handlowym? Bo musi studzić te wszystkie emocje, by zakupy nie przerodziły się w niekontrolowane przedstawienie, które odbywa się na deskach galerii handlowej.

Rozsądne zakupy
Rozsądne zakupy wcale nie muszą być jednak wyzute z tej całej przyjemności, jaką daje sprawianie sobie nowych, pięknych rzeczy. Wszystko można połączyć, zadowalając zarazem racjonalną głowę i emocjonalne serce. Trzeba tylko trzymać się pewnych zasad i reguł, które stanowią bezpieczne granice, również dla portfela. To właśnie dzięki nim, zakupy nigdy nie staną się zagrożeniem, prowadzącym na przykład do niepohamowanego konsumpcjonizmu. To zjawisko dobrze znane współczesnym ludziom, którzy mają dostęp do tak wielu dóbr, z których jednocześnie nie potrafią mądrze wybierać. Jak zatem zrobić naprawdę rozsądne zakupy? Pewne mechanizmy działania i myślenia będą odnosiły się tak naprawdę do praktycznie wszystkich zakupowych sytuacji, ale tutaj zostaną opatrzone przykładem zakupów odzieży i dodatków na nowy, jesienny sezon.

Jesienne zakupy w toku
Aby z rozsądkiem podejść do zakupów, na początku należy ustalić kwotę, którą można podczas nich wydać. Najlepiej byłoby te pieniądze posiadać fizycznie w portfelu. W dobie dzisiejszych czasów, gdy tak dynamicznie zmienia się model zatrudniania, pieniądze nie zawsze jednak spływają na konto przysłowiowego “pierwszego”. Można zrobić, zatem małe odstępstwo, a na zakupy zabrać kartę kredytową AXI. W tym przypadku kontrola budżetu będzie polegała na ustaleniu limitu finansowego na karcie. Jeżeli korzysta się z niej z umiarem, karta nie jest problemem. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na prześwietlenie swoich finansów, aby finalizacja zakupów za pomocą kartą kredytowej była bezpieczna. Przyszłe wpływy na konto, powinny pozwolić na spłatę całego zadłużenia i uniknięcie odsetek.  Ustalenie limitu kwoty, którą można wydać na zakupy nowych jesiennych rzeczy, jest naprawdę istotne. To element osobistej kontroli finansowej, którą po prostu musi mieć każdy dorosły człowiek. W innym przypadku można po prostu popłynąć, co w odniesieniu do kasy nie jest niczym pozytywnym. Po ustaleniu budżetu na zakupy, który może wynieść 1000, czy 2000 zł, można z przyjemnością oddać się łowieniu prawdziwych modowych perełek w sklepach.

Twój bezpieczny sposób na zakupy
Czy ustalenie limitu na karcie kredytowej lub włożenie konkretnej kwoty pieniędzy do portfela, zawsze musi oznaczać, że finansowa rzeczywistość nie wymknie się spod kontroli? Oczywiście, że nie. Warto zaznaczyć raz jeszcze, że zakupy to ogrom emocji, najczęściej tych przyjemnych. Na fali euforii, można dać się ponieść. W efekcie, w szafie wyląduje nowa jesienna sukienka lub piękne botki z zamszu, a w portfelu zabraknie na inne ważne potrzeby. Dobrze jest opracować sobie swój bezpieczny sposób na zakupy.  Dla każdego może on wyglądać odrobinę inaczej. Są osoby, u których najlepiej sprawdzają się zakupy robione klasycznie, w galerii handlowej. Po dwóch lub trzech godzinach mierzenia fatałaszków, gdy zmęczenie fizyczne bierze górę, zakupy kończą się, a portfel nie jest jeszcze opróżniony do cna. Z modowych łowów wraca się z czymś ładnym, a do tego bez wyrzutów sumienia. U innych lepiej sprawdzają się zakupy przez internet. Można dzięki nim porównywać ceny, znajdując podobne modele ubrań i akcesoriów. Kupując przez internet, w większości sklepów również można płacić kartą kredytową, zatem ten sposób finansowania zakupów również jest dostępny.  Inny pomysł na racjonalny shopping to wyjście z kimś drugim, kto będzie studził zapał i przywoływał do rozsądku. To opcja dla tych, których fantazja w sklepach ponosi zbyt często.

Pozorne oszczędności
Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących mądrego kupowania jest kwestia pozornego oszczędzania. Niestety, wciąż zbyt wiele osób sądzi, że nie stać ich finansowo na kupowanie rzeczy dobrej jakości. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że płacą co najmniej dwa razy.  Jesienne buty ze sztucznej skóry rozpadają się po pierwszej lepszej ulewie... Płaszcz z poliestrem w składzie, w ogóle nie radzi sobie z ochroną przed zimnem... Przykłady można mnożyć. Najczęściej wszystko sprowadza się do tego, że inwestycja w kiepskiej jakości rzeczy, łączy się z ponowną inwestycją w niedługim czasie. Patrząc na to z finansowego punktu widzenia, okrutnie dużo się na tym traci. To, dlatego właśnie szeroko znane jest powiedzenie, że biednych nie stać na tanie rzeczy. Zakupy jesiennych ubrań i akcesoriów warto, zatem robić z głową również w tym aspekcie. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej Polaków ma właśnie takie spojrzenie na uzupełnianie garderoby. Wolą wydać więcej na jedną konkretną rzecz, która często może służyć im nawet przez kilka sezonów.

Taniej w sieci
 Coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów przez internet. Sieć to źródło niewyczerpanych wręcz możliwości na znalezienie wymarzonego modelu stroju. Internet to również opcja na bardziej ekonomiczne zakupy. To właśnie tutaj można zapisać się na przykład do newsletterów dających obniżkę, albo skorzystać z jednodniowych, czy weekendowych akcji rabatowych. Jeżeli jesienne zakupy robi się dla kilku członków rodziny, a do nabycia jest naprawdę sporo rzeczy, tak naprawdę liczy się każde 10 zł oszczędności. Warto, zatem szukać tego typu promocji, które są czymś zupełnie normalnym już nawet na początku sezonu. Znane marki odzieżowe już dawno odeszły od modelu sprzedaży, w którym przeceny są tylko dwa razy w roku. Współcześnie, co chwilę znajduje się jakaś okazja do przecenienia towaru pełnowartościowego.  Najbliższa to z pewnością Black Friday, kiedy to w ruch pójdzie niejedna karta kredytowa.