Jak wybrać sprzęt elektryczny do domu?

Jak wybrać sprzęt elektryczny do domu?

W dzisiejszych czasach większość sprzętów w naszym gospodarstwie domowym jest zasilana prądem. Pralka, zmywarka, odkurzacz, telewizor, robot kuchenny to tylko niektóre z urządzeń, które zdecydowana większość z nas posiada w swoich domach. Kluczowe przy wyborze odpowiedniego sprzętu jest rozważenie kilku czynników: koszt urządzenia, jakość, montaż i utrzymanie urządzenia w dobrym stanie, okres gwarancji oraz jej warunki, a także opinie o producencie sprzętu i konkretnym interesującym nas produkcie.

Ustal z góry swój budżet
Przed wybraniem się na poszukiwanie nowego telewizora, czy nowej pralki, warto zastanowić się, na jaką kwotę możemy sobie pozwolić. Często udając się do sklepu widzimy znakomite oferty cenowe sprzętów, gdzie na przykład zamiast 10 000 złotych, coś kosztuje tylko dzisiaj 7 000 złotych. Czy jest to jedyna w swoim rodzaju oferta? Oczywiście, oszczędzasz aż 3 000 złotych, przyjmując, że jest to realna promocja, a nie chwyt marketingowy (warto sprawdzać ceny produktów online i porównywać oferty w innych sklepach, aby nie dać się nabrać na sztuczki niektórych sprzedawców). Jednak, mimo iż cena sprzętu jest niższa o 3 000 złotych, czy stać Cię na to, aby wydać 7 000 złotych? Wiele osób daje się ponieść emocjom i ciężko im się powstrzymać przed skorzystaniem z promocji, mimo że ich budżet bardzo na tym ucierpi.
Przygotowując się do zakupów stosunkowo wcześniej i znając swoje możliwości finansowe, możemy swobodnie wybrać się do sklepu i poinformować pracownika, że na przykład szukamy telewizora w cenie do 3 000 złotych, który będzie miał takie i takie funkcje. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego oglądania drogich sprzętów, na które nas nie stać i zaoszczędzimy czas.

Skup się na jakości urządzenia, a nie na jego cenie
Koszt urządzenia nie zawsze idzie w parze z jakością. Obecnie wiele sprzętów dostępnych na rynku posiada wygórowane ceny i płacimy bardziej za markę niż za samo urządzenie. Przed wyborem konkretnego sprzętu warto wykonać research w internecie lub pytając znajomych. W ten sposób masz pewność, iż zakupione przez Ciebie urządzenie nie jest bublem.
W internecie można znaleźć wiele artykułów porównujących na przykład TOP 10 Pralek do 2 000 złotych, czy TOP 20 Telewizorów do 10 000 złotych. Zwróć uwagę również na komentarze pod tymi tekstami. Warto poczytać opinie ludzi, którzy już korzystali z tych sprzętów i mogą się wypowiedzieć na ich temat. W ten sposób dowiesz się, jak urządzenie sprawdza się od strony praktycznej.
Jeśli chciałbyś zobaczyć jak dany sprzęt sprawdza się w akcji, w serwisie YouTube obecnie możesz znaleźć test niemal każdego urządzenia dostępnego na rynku. Możesz nawet zobaczyć filmy z wnętrza zmywarki, aby sprawdzić, jak działa i jaka jest jej skuteczność.
Żyjemy w czasach internetu, więc dlaczego by z tego nie korzystać.
Oczywiście możesz też skorzystać z porady i doradztwa pracownika sklepu, do którego się udasz. Nie zawsze jednak jego opinia będzie szczera, a wręcz często zdarza się, iż właściciele sklepów narzucają pracownikom, jakie produkty mają szczególnie reklamować. Dodatkowo zazwyczaj pracownicy otrzymują prowizję od sprzedanych produktów, więc w ich interesie jest, abyś wydał jak najwięcej pieniędzy.

Części zamienne i naprawa
Przy wyborze sprzętów RTV i AGD warto zwrócić większą uwagę na praktyczną stronę ich użytkowania, aniżeli na ich wygląd. Oczywiście to jak prezentuje się urządzenie ma ogromne znaczenie, w końcu będziesz je oglądał każdego dnia przez kolejne kilka lat, jednak to jego funkcjonalność i kwestie ekonomiczne powinny być dla Ciebie priorytetem.
Mając do wyboru dwa podobne sprzęty, zwróć uwagę, który z nich będzie prostszy i tańszy w utrzymaniu oraz który jest sprzedawany z częściami zamiennymi. Do wielu tanich urządzeń bardzo trudno jest znaleźć części zamienne, więc w przypadku usterki, ich naprawa, a także sprowadzenie części z daleka może Cię kosztować więcej niż zapłaciłbyś za droższy sprzęt tani w utrzymaniu. Musisz zwracać na to uwagę, ponieważ wiele urządzeń sprzedawane jest w ekstremalnie niskich cenach właśnie ze względu na problem z ich utrzymaniem.
Będąc więc w sklepie zapytaj pracownika czy posiadają części do interesującego Cię urządzenia lub sprawdź w internecie, czy są one łatwo dostępne.

Czytaj opinie o urządzeniach
Zdarza się, że dana seria urządzeń ma jakąś wadę fabryczną, której nie da się naprawić. Dlatego ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na okres i warunki gwarancji przy każdym kupowanym przez Ciebie urządzeniu. Przed zakupem sprawdź opinie na temat danego urządzenia na forach internetowych. Zwróć szczególną uwagę na to ile osób miało podobny problem oraz jak udało się go rozwiązać.
Jeśli urządzenie ma wadę fabryczną, a Twoja gwarancja już wygasła lub nie obejmuje wymiany sprzętu na nowy, to niestety będziesz musiał pozbyć się urządzenia, lub zapłacić krocie za naprawę, ponieważ tego typu usterki są bardzo kosztowne w serwisach.

Zakupy online
Istnieje wiele zalet robienia zakupów online. Przede wszystkim często możesz przeczytać opinie klientów, którzy już zakupili dany produkt w sklepie. Komentarze innych klientów mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza, jeśli nie jesteś specjalistą i nie masz dużej wiedzy na temat sprzętów RTV i AGD. Robiąc zakupy online często możesz znaleźć lepsze oferty cenowe niż gdybyś kupił dany sprzęt stacjonarnie, a to, dlatego, że masz nieograniczony wybór sklepów. Dodatkowo sklepy online mogą sobie pozwolić na niższe ceny, gdyż posiadają mniejsze koszty utrzymania od sklepów stacjonarnych, które muszą chociażby opłacać czynsz.
Zdarza się też, iż sklepy online oferują darmowy montaż i dostawę urządzeń pod wskazany przez Ciebie adres. W sklepach stacjonarnych najczęściej musisz dodatkowo zapłacić za taką usługę.
Warto też wspomnieć, iż polskie prawo zezwala klientom na zwrot każdego produktu zakupionego online w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

Sprzęt RTV i AGD na raty
Potrzebujesz kupić jakiś sprzęt, ale nie masz aktualnie wystarczająco pieniędzy? Nie ma problemu, masz, co najmniej dwa rozwiązania w tej sytuacji:
1. Obecnie większość sklepów oferuje sprzedaż produktów na raty. Trzeba liczyć się z tym, że odsetki mogą okazać się bardzo wysokie, ale istnieją też miejsca, w których możesz zakupić produkt na raty bez odsetek. Minusem są wymagania, jakie musisz spełnić, aby otrzymać tego typu ofertę. Większość salonów wymaga, abyś posiadał umowę o pracę, przychody minimalne w kwocie X, pozytywną historię kredytową i wiele innych.
2. Prostszym i szybszym rozwiązaniem jest karta kredytowa. Z kartą AXI nie musisz martwić się o zbędne formalności. Nie musisz nawet posiadać korzystnej historii kredytowej. Wystarczy, że sumiennie spłacasz swoje zadłużenia, masz ukończone 18 lat i posiadasz ważny dokument tożsamości. Karta AXI jest całkowicie darmowa, płacisz tylko, kiedy z niej korzystasz. Ogromnym plusem i przewagą tego rozwiązania jest fakt, iż zawsze masz dostęp do pieniędzy. Kiedykolwiek znajdziesz się w potrzebie możesz skorzystać z karty kredytowej AXI. Nie musisz martwić się o formalności związane z zakupem na raty, aplikowaniem o kredyt czy pożyczkę. Kartę AXI masz zawsze przy sobie, gotową do użycia. Zadłużenie spłacasz na własnych warunkach (pamiętając o miesięcznej minimalnej kwocie spłaty), jak długo chcesz.