Bezpieczne zakupy – nie daj się oszukać!

Bezpieczne zakupy – nie daj się oszukać!

Zakupy onlie stały się na tyle powszechne, że rzadko zdarza nam się myśleć o ich zabezpieczeniu. Warto pamiętać, że w Internecie tak naprawdę nie jesteśmy bezpieczni. Czekają tam na nas złodzieje danych, dla których priorytetem jest kradzież wszystkich identyfikujących nad przed bankiem (lub innymi instytucjami) danych i informacji.

Czego szukają hakerzy? Przede wszystkim będą im potrzebne nasze dane osobowe, hasła, numery kart płatniczych i kredytowych o raz dokumentów, które te dane posiadają. Dlaczego? To proste. Dzięki nim będą w stanie zaciągnąć pożyczkę w naszym imieniu, wynająć mieszkanie, pobrać środki z naszych kont lub płacić online naszymi kartami.

Bank ii inne instytucje finansowe chronią nas przed działaniami oszustów. Właśnie dlatego używamy w transakcjach potwierdzeń naszej tożsamości – kody PIN, tokeny czy jednorazowe kody SMS są narzędziami, które zabezpieczają nas przed kradzieżą naszych środków. Dodatkowo strony banków i nasze konta osobiste są szyfrowane protokołami SSL, a każdy z nas ma na rachunku bankowym możliwość ustawienia limitu transakcji.

Korzystając z dostępu do naszych funduszy przez Internet warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • każde połączone do Internetu urządzenie powinno mieć na bieżąco aktualizowany program antywirusowy,
  • płatności internetowe z urządzeń dostępnych w miejscach publicznych (np. komputery w kafejce internetowej) nie powinny mieć miejsca,
  • nie wolno otwierać maili, a szczególnie załączników, od nieznanych nam nadawców,
  • banki nie wysyłają nam wiadomości SMS lub mailowych z prośbą o podaje naszych poufnych danych,
  • banki ani instytucje finansowe nie wysyłają próśb o aktualizację danych z linkiem przekierowującym na stronę www,
  • zawsze warto sprawdzić, czy adres witryny internetowej, na której logujesz się do swojego konta bankowego, jest zaszyfrowane – adres strony powinien się zaczynać od https://,
  • zanim wpiszesz swój login i hasło sprawdź, czy przy adresie strony jest symbol kłódki,
  • banki wylogowują nas automatycznie z otwartych przez nas sesji. Mimo tego nigdy nie odchodź od komputera, gdy sesja jest otwarta, a gdy zakończysz działania na koncie, najlepiej samodzielnie się wyloguj i zamknij przeglądarkę.

Pamiętaj, że pilnowanie bezpieczeństwa Twoich funduszy nie należy tylko do banków i instytucji finansowych – Ty też jesteś za to odpowiedzialny. Pierwszym krokiem powinno być ustawienie silnego i znanego tylko Tobie hasła i PINu. Najprostsze kombinacje są znane każdemu – dlatego też warto stworzyć bardziej skomplikowane hasło – dzięki temu trudniej będzie je złamać, i Twoje środki pozostaną bezpieczne.