Rodzaje kart kredytowych

Rodzaje kart kredytowych

Zastanawiasz się nad wzięciem karty kredytowej, ale nie wiesz, którą wybrać? Obecnie na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo różnych kart płatniczych dostosowanych do potrzeb konsumentów. Najlepsza karta kredytowa to taka, która odpowiada Twoim wymaganiom. Przy wyborze swojego nowego narzędzia płatniczego należy zatem odpowiednio przeanalizować swoje finanse, historię kredytową oraz zastanowić się, czego oczekujemy od naszego plastiku. Jeśli okaże się, że masz niekorzystną historię kredytową lub posiadasz zbyt wiele zadłużeń, aby ubiegać się o kartę w banku, warto wziąć pod uwagę firmy wydające karty bez BIK. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje kart kredytowych, wśród których każdy znajdzie taką, która sprosta jego oczekiwaniom i potrzebom.

Jak działają karty kredytowe
Zaopatrzenie się w kartę kredytową równa się wzięciu kredytu. Wiele osób nie traktuje kart kredytowych w ten sposób, jednak fakty mówią same za siebie. W przeciwieństwie do kart debetowych, środki na karcie kredytowej nie należą do posiadacza karty, a do banku lub innej instytucji, która tę kartę wydała. Ponadto za każdym razem, kiedy korzystamy z karty, musimy zwrócić pożyczone środki w określonym terminie i nierzadko z odsetkami. Ostatni i najważniejszy punkt to fakt, iż korzystanie z karty kredytowej ma znaczący wpływ na naszą zdolność kredytową i historię kredytową. Umiejętne korzystanie z tego narzędzia płatniczego może być niezwykle przydatne i wygodne, a ponadto pomaga poprawić lub zbudować historię kredytową. Jednak nierozsądne korzystanie z karty może często pogrążyć jej posiadacza i wywołać poważne problemy finansowe.

Jak więc działają karty kredytowe? Warto zacząć tutaj od pojęcia limitu kredytowego, czyli maksymalnej wielkości środków na karcie, które jej posiadacz może wykorzystać w jednym momencie. Limit kredytowy na karcie różni się w zależności od karty, firmy, która ją wydała oraz samego posiadacza karty. Najczęściej ustalany jest on indywidualnie, ale w niektórych sytuacjach karty kredytowe mają z góry ustalone limity kredytowe. W tych przypadkach nie są one zbyt wysokie i oscylują najczęściej w granicach 1,5-2 tys. złotych. Kiedy użytkownik karty wykorzysta środki z rachunku, jego balans staje się ujemny. W zależności od tego, kiedy zwróci pożyczone pieniądze, zapłaci adekwatne odsetki lub jeśli zwróci pieniądze przed upłynięciem okresu bezodsetkowego, nie zapłaci żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku niektórych kart kredytowych naliczane są też stałe opłaty za korzystanie z plastików oraz opłaty za inne usługi.

Podział kart kredytowych
Tak naprawdę nie istnieje jeden podział kart kredytowych, gdyż w zależności od czynników, które bierzemy pod uwagę, możemy wyróżnić wiele różnych typów tych niezwykle inteligentnych narzędzi płatniczych. Przede wszystkim możemy podzielić nasze karty kredytowe pod względem tego, kto jest ich wydawcą. Aktualnie najpopularniejszymi firmami na Świecie zajmującymi się wydawaniem kart kredytowych są Visa i MasterCard.
Kolejny podział kart kredytowych opiera się na kwocie limitu kredytowego. W zależności od banku lub innej instytucji wydającej kartę, użytkownika i innych okoliczności, limity kredytowe mogą wynosić od 1 tys. złotych nawet do kilkuset tysięcy złotych.
Karty kredytowe możemy również podzielić na standardowe, partnerskie i affinity. Standardowe to takie, które oferują klientom wyłącznie podstawowe funkcje podobne do wszystkich innych kart dostępnych na rynku. Karty affinity zazwyczaj wydawane są we współpracy banku z organizacjami non profit, gdzie część środków przekazywana jest zawsze na cele charytatywne. Partnerskie karty kredytowe to takie, które powstały we współpracy z inną firmą i ich właściciel ma możliwość korzystania z różnych przywilejów, programów lojalnościowych i zniżek podczas zakupów.

Warto też wspomnieć o kwestii odnawialności limitu kredytowego. Wiele kart kredytowych oferuje automatyczne jego odnowienie po wygaśnięciu umowy kredytowej. Użytkownik otrzymuje wtedy zupełnie nową kartę kredytową dostarczoną pod wybrany adres przez kuriera. Zazwyczaj cały proces przebiega bardzo szybko i nie stanowi kłopotu dla użytkownika karty. Niektóre firmy jeszcze przed wygaśnięciem umowy kontaktują się z użytkownikiem karty i oferują odnowienie plastiku. W wielu sytuacjach klient może liczyć na zwiększenie limitu kredytowego lub wynegocjowanie dodatkowych profitów. Karty kredytowe nieodnawialne to takie, gdzie umowa kredytowa zawierana jest na przykład na okres 2 lat i po upłynięciu tego czasu klient musi ponownie przejść przez proces składania wniosku i wszystkich innych formalności, aby uzyskać kartę. Tego typu rozwiązania stosuje się zazwyczaj w przypadku kart kredytowych z niskim limitem, na przykład 2 tys. złotych oraz w przypadku firm, które wydają karty użytkownikom z niekorzystną historią kredytową. W takich przypadkach nawiązywane są umowy krótkoterminowe i na niższe kwoty limitu kredytowego.

Czy karta kredytowa to dobry pomysł
Odpowiednio użytkowana, karta kredytowa to znakomite rozwiązanie płatnicze, które może pomóc nam w zarządzaniu finansami osobistymi. Przede wszystkim dzięki niej możemy poprawić swoją historię kredytową. Dokonując niewielkich pożyczek i regularnie, terminowo je spłacając, budujemy sobie pozytywną opinię kredytową. Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup na raty przy użyciu karty kredytowej. Jeśli aktualnie nie stać nas na zakup potrzebnego nam przedmiotu, karta kredytowa przychodzi nam z pomocą.

Kolejną zaletą korzystania z kart kredytowych jest możliwość korzystania z programów lojalnościowych i zniżek podczas zakupów i podróży. Ponadto karta kredytowa to znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż noszenie przy sobie portfela wypchanego gotówką. W trakcie podróży, w drodze do pracy, czy każdego normalnego dnia, karta kredytowa zajmuje mało miejsca, terminowo spłacana może być niemal darmowa, a do tego znacznie zmniejsza ryzyko kradzieży naszych środków.

Karta kredytowa AXI
Karta kredytowa AXI to rewolucyjne narzędzie płatnicze, które sprosta wymaganiom każdego nowoczesnego klienta, ceniącego sobie szybkie, proste i wygodne rozwiązania. To, co wyróżnia AXI na tle konkurencji to przede wszystkim indywidualne podejście do klienta. To jedna z niewielu kart na rynku, która zupełnie nic nie kosztuje, kiedy z niej nie korzystasz. Z kartą AXI możesz również wypłacać pieniądze z bankomatów w całej Polsce zupełnie za darmo. Jest to rozwiązanie skierowane do ceniących sobie wygodę użytkowników, dlatego też kartą AXI możesz zarządzać online w Profilu Osobistym AXI. Możesz kontrolować w nim swój balans rachunku, śledzić wszystkie transakcje, a także aktywować i wyłączać dowolne funkcje karty, jak powiadomienia SMS o każdej transakcji. W celu zaopatrzenia się w kartę AXI wystarczy wejść na stronę https://axi-card.pl/, złożyć wniosek i gotowe. Cały proces zajmie kilka minut i już następnego dnia możesz cieszyć się swoim własnym pomocnikiem finansowym w portfelu.