Dlaczego karta kredytowa jest lepsza niż pożyczka?
Kiedy budżet się nie domyka i potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki częstym dylematem staje się kwestia: karta kredytowa czy pożyczka? Tak więc, która z tych opcji jest korzystniejsza? Poniżej przedstawiamy kilka cech kart kredytowych ukazujących, ich przewagę nad tradycyjnymi pożyczkami.
1. Limit odnawialny.
Karta kredytowa to produkt wielokrotny, posiadający limit , który odnawia się co miesiąc. Oznacza to, że uzyskana raz, pozwala na dostęp do comiesięcznego limitu gotówki bez dodatkowych formalności (składania kolejnego wniosku, weryfikacji zdolności kredytowej). Inaczej sprawa ma się w przypadku pożyczek, które są produktami jednorazowymi – kolejna pożyczka wymaga ponownej aplikacji o jej uzyskanie, a przez to też możliwość odmowy.
Dowiedz się więcej o zaletach limitu odnawialnego.
2. Buduje zdolność kredytową.
Korzystanie z karty kredytowej i terminowa spłata zadłużenia może pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej (np. kiedy ktoś planuje zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego lub na samochód) poprzez budowanie pozytywnej historii kredytowej w bazach informacji gospodarczej (np. BIK).
3. Zdecydowanie niższe koszty.
Karty kredytowe oferują elastyczność w tym kiedy i ile przyznanego limitu wykorzystujemy, przez co płacimy koszty tylko od użytych środków i tylko od tego momentu kiedy fizycznie ich użyjemy. Dzięki temu opłaty są dużo niższe.
Dowiedz się więcej o kosztach karty kredytowej.
4. Wyższa kwota Limitu i brak konieczności natychmiastowej spłaty.
Karty oferują Nowym Użytkownikom zdecydowanie, wyższe kwoty Limitów (AXI Card nawet 7 000 zł na start) oraz możliwość częściowej spłaty zadłużenia w każdym miesięcznym okresie spłaty (ok. 15% zadłużenia, w przypadku AXI Card Prime), co pozwala na swobodne zarządzanie finansami przy użyciu pozostałego na karcie Limitu.
5. Częste bonusy i promocje.
Karta kredytowa jest nastawiona na długoterminową obsługę klienta stąd oferuje, wiele promocyjnych rozwiązań np. cashback, bony czy nagrody rzeczowe. Karty kredytowe nie generują opłat, jeśli nie korzysta się z dostępnych środków, jak w przypadku AXI CARD kiedy nie używasz limitu, nie ponosisz żadnego kosztu. Co więcej oferują tzw. okres bez odsetkowy, czyli możliwość wykorzystania i spłacenia limitu w ciągu określonej liczby dni (pierwszych 30 dni po podpisaniu umowy za darmo w przypadku AXI Card) nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Darmowy okres to dobry moment na przetestowanie produktu bez ponoszenia kosztów i podjęcie decyzji o kontynuacji po 30 dniach.
6. Wygoda użytkowania.
Karta pozwala na płatności w sklepach i punktach usługowych stacjonarnie, ale również na opłacanie zakupów i wszelkich transakcji online (w tym Subskrypcje np. za Netflix czy Spotify). Dodatkowo karta ułatwia podróżowanie poprzez dostęp do gotówki na całym świecie dzięki wypłatom walut z bankomatów. AXI Card oferuje darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce, a także darmowe wypłaty z bankomatów w Europie (dokładniej w Europejskim Obszarze Gospodarczym).
7. Większy stopień bezpieczeństwa środków.
Karty kredytowe są zazwyczaj zabezpieczone systemami antyfraudowymi.
W przypadku utraty lub kradzieży karty, można zgłosić zdarzenie i zablokować dostęp do środków. Dodatkowo w przypadku AXI Card każda transakcji jest potwierdzana SMS a zakupy online wymagają dodatkowego wpisania kody lub potwierdzenia w aplikacji mobilnej karty.
Dowiedz się więcej o sposobach zabezpieczeń na karcie kredytowej.
8. Lepsze warunki zwiększania limitu.
Karty kredytowe często oferują zwiększenie limitu, na podstawie regularnych i terminowych spłat. W przypadku AXI CARD po trzech spłatach w terminie można ubiegać się o podniesienie limitu, jednorazowo nawet o 30%. Maksymalny oferowany obecnie miesięczny limit to 11 000 zł.
Jak widać więc, karta kredytowa to idealny produkt dla każdego kto ceni sobie wygodę i prostotę użytkowania oraz lubi załatwiać sprawy szybko, unikając zbędnych formalności. Ze względu na elastyczność może być świetną formą funduszy awaryjnych w nagłych sytuacjach – zarówno kiedy potrzebujemy większej sumie jak i kiedy braknie kilku złotych na zakupach. Należy pamiętać jednak, aby używać jej mądrze, spłacając przynajmniej kwotę minimalną.