Poprzedni Następny

Jak szybko uczyć się języków obcych

Chciałbyś szybko nauczyć się nowego języka? Bez kosztownych i czasochłonnych lekcji, drogich programów, kursów, aplikacji i wielu godzin nauki? Nie istnieją żadne sztuczki ani drogi na skróty, które pomogłyby Ci nauczyć się języka w kilka chwil. Musisz włożyć w to dużo wysiłku, cierpliwości i ciężkiej pracy, a z pewnością osiągniesz zamierzony cel. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które podpowiedzą Ci, jak rozpocząć naukę języka obcego i jak zrobić to odpowiednio, aby efekty przyszły jak najszybciej i były jak najlepsze.

Rozmawiaj z rodzimymi użytkownikami interesującego Cię języka
Najlepszym sposobem na nauczenie się języka jest rozmowa z osobą, która biegle się nim posługuje. Bardzo często ludzie poświęcają cały swój czas i energię na studiowanie książek i podręczników, zapisują się na kursy i stosują wiele innych metod, które mają pomóc im poznać i nauczyć się języka, a tak naprawdę o wiele bardziej wartościowe i dające lepsze efekty jest praktykowanie tego, co już umiemy poprzez rozmowę. Prowadząc rozmowę z osobą, która biegle posługuje się interesującym Cię językiem, uczysz się prawidłowej wymowy, poznajesz nowe słowa i przyzwyczajasz się do brzmienia i stylu rozmowy w danym języku. Jest to o wiele lepsze i bardziej wartościowe rozwiązanie niż nauka z podręczników, czy kursów internetowych.

Jeśli nie znasz nikogo, kto mówi w języku, którego akurat próbujesz się nauczyć, spróbuj znaleźć taką osobę w internecie, na Facebooku, forach internetowych, czy specjalnych stronach poświęconych tego typu sytuacjom. Przykładami takich platform są peeply.com, chatterbug.com lub hellotalk.com. Możesz poznać tam tzw. Native Speakerów, czyli osoby posługujące się ojczystym językiem. W zamian za pomoc z językiem polskim, możesz poznać kogoś, kto nauczy Cię swojego rodzimego języka.
Możesz też wykupić lekcje z Native Speakerem. Odbywać się one będą przez video chat lub Skype. Jak zapłacić za takie usługi? Możesz zrobić to przy użyciu karty kredytowej. To proste, szybkie i, co najważniejsze, bezpieczne rozwiązanie. W razie problemów, odwołanych lekcji, czy niezadowolenia z usługi, bez problemu otrzymasz zwrot środków.

Ćwicz każdego dnia i nie rób sobie przerw
Wiele osób często żali się, że uczyli się danego języka kilka lat, a i tak nie są w stanie biegle się nim posługiwać. Jednak zapewne mają na myśli, iż przez te X lat spędzili na nauce języka 2 godziny w tygodniu, często robiąc też przerwę w trakcie wakacji.
W nauce języka ogromnie ważna jest systematyczność. Nawet osoby, które perfekcyjnie znają dany język, jeśli zrobią sobie dłuższą przerwę, w końcu utracą swoje umiejętności lub po prostu zapomną większości słówek i zwrotów. Pamiętaj, że nawet 15 minut każdego dnia jest lepsze niż 2 godziny lekcji dwa razy w tygodniu. Nauka języka polega na powtarzaniu i zapamiętywaniu konkretnych zwrotów. Prościej mówiąc, musisz „wbić sobie do głowy” pewien zakres słów i zwrotów, aby być w stanie płynnie posługiwać się językiem. Nie licz na cud, szybkie rozwiązania, czy drogi na skróty.

Sposób na słówka
Bardzo dobrym sposobem nauki poszczególnych słów, czy zwrotów jest otaczanie się nimi cały czas. Raz w tygodniu lub nawet codziennie napisz na małych karteczkach samoprzylepnych kilka zwrotów w języku, którego się uczysz. Ich tłumaczenie umieść na odwrocie karteczek. Przyklej zwroty lub słówka w różnych miejscach w domu, w swoim pokoju, samochodzie, kuchni, na lodówce itd., ważne, abyś stale miał je przed oczami. Za każdym razem, kiedy zobaczysz daną karteczkę ze zwrotem, sprawdź się i spróbuj go przetłumaczyć. Jeśli nie pamiętasz, co oznacza dane słowo, czy zwrot, wystarczy sprawdzić jego tłumaczenia na odwrocie karteczki.

Oglądaj, słuchaj, czytaj i pisz – bądź w stałym kontakcie z językiem, którego się uczysz
Zapoznawanie i przyzwyczajanie się do nowego języka może być trudne, dlatego ważne jest, aby zacząć to robić od początku naszej przygody z nowym słownictwem. Jeśli lubisz oglądać filmy, to ta metoda na pewno przypadnie Ci do gustu. Oglądaj filmy w języku, którego się uczysz z napisami w języku polskim lub film w dowolnym języku z napisami w języku, którego się uczysz. Pomoże Ci to poznać mowę potoczną, sposób prowadzenia rozmowy i styl wypowiedzi w interesującym Cię języku.
Możesz też czytać książki, blogi, fora internetowe, śledzić zagranicznych twórców YouTube. Chodzi o to, abyś miał styczność z codziennym językiem i sposobem mowy Native Speakerów. Możesz słuchać radia, piosenek, oglądać wywiady z osobami posługującymi się językiem, którego chcesz się nauczyć. Jeśli lubisz gotować, testuj nowe przepisy znalezione na obcojęzycznych stronach.
Kolejną rzeczą, która może pomóc jest zmiana języka w urządzeniach elektronicznych, z których korzystasz. Telefon, telewizor, konsola do gier, czy jakikolwiek inny sprzęt, które używasz na co dzień. Zapewne menu i ustawienia tych urządzeń są Ci dobrze znane, więc z pewnością poradzisz sobie z ich obsługą, a przy okazji poznasz kilka przydatnych zwrotów technicznych bez większego wysiłku.

Odwiedź kraj, w którym obowiązuje język, którego chcesz się nauczyć
To najlepszy sposób na podszkolenie swoich zdolności językowych i przyzwyczajenie się do danego języka. Wydaje Ci się, że jest to zbyt kosztowne rozwiązanie? Nic bardziej mylnego! Obecnie podróżowanie może być niezwykle tanie, jeśli wiesz, jak się za to zabrać. Spróbuj szukać ofert wycieczek, lotów i hoteli poza sezonem, co pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. W zależności od kraju, czasami ceny noclegów i lotów poza sezonem są niższe nawet o 70%. Rezerwacji najlepiej dokonać przy użyciu karty kredytowej. To najbezpieczniejsza i najwygodniejsza metoda. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, aby dodatkowo zaoszczędzić kilka złotych.
Odpowiednio zaplanowana i wcześnie zarezerwowana podróż może naprawdę niewiele kosztować. Przykładowo, kurs języka obcego w szkole językowej to koszt kilkuset złotych na miesiąc. Kilkudniowa podróż do innego kraju może kosztować tyle samo lub nawet mniej, a pozwoli Ci zdobyć cenne umiejętności, przyzwyczaić się do języka i nabrać doświadczenia.