Poprzedni Następny

Jak przygotować się na nadchodzącą zimę? - gdy na zewnątrz robi się już zimno.

Nadchodząca zima zawsze zwiastuje gruntowne ochłodzenie, zmarznięte nosy i sople lodu, nie tylko na domach. Często w pogoni za pracą, dziećmi, czy organizując świąteczne porządki zapominamy o najważniejszych rzeczach, o które powinniśmy zadbać jeszcze przed pierwszymi mrozami. Nie jest jeszcze za późno na drobne poprawki.

Ubranie

Na pewno nie trzeba nikogo przekonywać, że odpowiedni ubiór potrafi nie tylko wprawić nas w dobry nastrój, który jest tak potrzebny po jesiennej chandrze, ale także ogrzać nasze zmarznięte ciało. Podczas zakupów odzieży zimowej warto zwrócić uwagę, w czym czujesz się najlepiej i gdzie pracujesz. Jeśli pracujesz w korporacji, a Twój dress code jest ściśle określony to zastosuj pewne pomocne triki.

Ubieraj na siebie kilka warstw. Panie powinny postawić na grube rajstopy, z największą ilością den, gdy muszą chodzić w pracy na obcasie lub w balerinach, najlepiej niech zabiorą je ze sobą i zmienią dopiero na miejscu. Panowie mogą założyć kalesony pod spodnie oraz grubą parę skarpet. Dodatkowym ociepleniem stopy mogą okazać się materiałowe wkładki do butów, oczywiście jeśli nie będą zbyt uciskały po włożeniu ich do obuwia. Warto też zainwestować w jakościową, nie przepuszczającą zimno kurtkę, a części garderoby typu spodnie, spódnice, czy żakiety zmienić na te o grubszym materiale. Jeśli zależy Ci na modnym ubiorze oraz zachowaniu komfortu i zdrowia, spróbuj zakładać na siebie wiele warstw. Bluzka bez ramiączek, bluzka z długim rękawem, ulubiony sweter, bluza lub żakiet, wszystko to idealnie ogrzeje Cię i będziesz mogła ściągnąć którąś warstwę w razie potrzeby.

Nie zapominaj również o czapce i szaliku, to najważniejszy element, który może pomóc Ci ochronić szyję i głowę przed utratą ciepła oraz chorobą. Natomiast noszenie rękawiczek zapewni Ci komfort, dzięki nim nie wychłodzisz nadmiernie dłoni oraz ich nie przesuszysz ciągłą zmianą otoczenia z zimnego na zewnątrz na ciepłe wewnątrz.

Transport

Oczywiście jeżdżąc wszelkimi autobusami, czy pociągami musisz przejść pewien kawałek zanim do niego dotrzesz. Tak jak w punkcie poprzednim musisz więc zadbać o odpowiedni ubiór, aby Twoja droga nie okazała się drogą przez męki. Podróżując autobusem, musisz liczyć się z tym, że może on zwyczajnie, nie przyjechać, tak samo jak pociąg, warto zatem mieć dobre kontakty ze współpracownikami i szefem. Jeśli szef nie będzie skory do przymknięcia oka na Twoje spóźnienie, to zawsze możesz uratować się telefonem do kolegi lub koleżanki z pracy, która podwiezie Cię w razie potrzeby.

Wybierając swój samochód, upewnij się, czy na pewno jest całkowicie sprawny. Wymień wszelkie płyny (hamulcowe oraz te od spryskiwaczy), opony. Skontroluj wszelkie układy w pojeździe, najlepiej u sprawdzonego mechanika, dzięki czemu zachowasz bezpieczeństwo na drodze, nawet podczas najgorszych śniegów. Zastąp materiałowe wykładziny gumowymi, które będzie można łatwiej oczyścić ze śniegu. Sprawdź jak się mają Twoje wycieraczki, które będą od jesieni do wiosny mocno użytkowane, ze względu na opady śniegu i deszczu. Wyczyść i nasmaruj specjalnym środkiem zapobiegającym zamarzaniu wszystkie uszczelki, gdy tylko zobaczysz już pierwsze przymrozki. Dobrym pomysłem będzie również inwestycja w środek odmrażający, na wypadek zamarznięcia dziurki od klucza.

Są również śmiałkowie, którzy cały rok jeżdżą na dwóch kołach swojego ukochanego roweru. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj o odpowiednio ciepłym ubiorze. Najlepiej zainwestuj w bieliznę termiczną lub chociaż dobrze odprowadzającą wilgoć kurtkę. Przydadzą się również rękawiczki przeznaczone do sportów zimowych, odpowiednio ciepła czapka zakrywająca uszy oraz szalik, jeśli nie posiadasz kurtki dobrze opinającej szyje. W razie potrzeby możesz również założyć kominiarkę, chroniąc tym samym twarz przed naprawdę mocnym mrozem. Postaraj się również dobrze oczyścić swój rower ze wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń oraz dokonaj konserwacji poszczególnych części. Pamiętaj też o noszeniu ze sobą ręczniczka, miotełki lub pokrowca na siedzenie, aby uniknąć mokrego od śniegu lub deszczu siodełka.

Zabezpieczenie domu

Dom to bez wątpienia najważniejsze miejsce w naszym życiu. Wychowujemy się w nim, a następnie chowamy tam nasze dzieci. Musimy więc odpowiednio go zabezpieczyć przed każdą zimą. Istotną kwestią, czy to w mieszkaniu, czy domu jednorodzinnym są- drzwi. Pamiętajmy o wyczyszczeniu uszczelek i posmarowaniu środkiem przeciwko zamarzaniu. Konieczne będzie również sprawdzenie ich stanu, tak samo jak uszczelek w oknach, które dodatkowo powinniśmy uregulować. Dzięki temu zapobiegniemy uciekaniu ciepła z domu.

Jeśli choni Cię dach, który często zasypują śniegi warto rozejrzeć się za doświadczonym dekarzem. Ekspert powinien sprawdzić Twój dach oraz ocenić, czy nie wymaga on jakichś poprawek, które wzmocnią jego konstrukcję. Może się bowiem okazać, że dach jest za słaby na spore opady śniegu, wtedy będziesz musiał zdecydować się na jego odśnieżanie, podczas zimy, najlepiej przez doświadczoną ekipę, która go nie uszkodzi.

Upewnij się również, czy wszystkie rynny są oczyszczone. Po jesieni, mogą zawierać sporą ilość zanieczyszczeń, w tym liści, czy gałązek, które sprawnie zatamują wodę po topniejącym śniegu. Woda zalewająca wówczas elewację budynku może ją uszkodzić. Skontroluj i oczyść też odpływ. Lepiej jest zrobić to wcześniej, aby nie zalało nam toalety. Późniejsze oczyszczanie może wiązać się ze staniem w śniegu i niepotrzebnym stresem przed świętami.

Dieta

Kluczowym wspomagaczem naszego samopoczucia, jak i ogólnej codziennej aktywności, może być odpowiednio zbilansowana na ten czas dieta. Ciekawym urozmaiceniem mogą okazać się tutaj przetwory, które warto zrobić, gdy tylko mamy sezon na dane owoce. Wyobraź sobie, że za oknem pada śnieg i wieje mroźny wiatr, a Ty delektujesz się domowym dżemem z gruszek lub malin. Możesz wykorzystać również jabłka, owoce dzikiej róży, dynię z dodatkiem pomarańczy, śliwki, oraz wiele innych, ogranicza Cię tylko wyobraźnia i kubki smakowe.

Jeśli nie masz przetworów wykonanych w domu, wybierz się do sklepu zielarskiego, ze zdrową żywnością lub apteki. Znajdziesz tam soki z dzikiej róży, aronii, rokitnika, aloesu itp. Nie zapomnij również o zakupie witaminy D, która powinna być suplementowana, gdy tylko na zewnątrz robi się zimniej, a słońca jest coraz mniej. Będąc osobą często chorującą na grypę i przeziębienie zastanów się nad podstawowymi badaniami lekarskimi oraz określeniem poziomu witamin w organizmie, może się bowiem okazać, że masz niedobory i musisz przyjmować suplementy.

Oczywiście jeśli przez cały czas masz dobrze zbilansowaną dietę, jesz dużo owoców, warzyw oraz nie przesadzasz z drobnymi grzeszkami, to nie masz się co martwić o swoją odporność podczas nadchodzącej zimy.

Podsumowując, konieczne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w postaci sprawdzenia pojazdu, oraz zabezpieczenia domu. Również kupno paru drobiazgów będzie niezbędne, w tym odpowiednia odzież, którą możesz zakupić korzystając z karty kredytowej.