Karta kredytowa a debetowa. Poznaj różnice i podobieństwa produktów

Karta kredytowa a debetowa. Poznaj różnice i podobieństwa produktów

Karta kredytowa – charakterystyka

Karta kredytowa od ręki to produkt ogólnodostępny, który możemy uzyskać po złożeniu wniosku na stronie internetowej, telefonicznie podczas rozmowy z konsultantem lub w sposób tradycyjny, odwiedzając najbliższą placówkę wybranego banku lub firmy pozabankowej. Karta kredytowa daje możliwość użytkownikowi, wykorzystania takiej ilości pieniędzy, jaka została określona w limicie podczas podpisywania umowy z instytucją finansową. Dodatkowo, w przypadku większości firm, mamy możliwość przedłużenia i wysłania wniosku z prośbą o zwiększenie limitu na karcie kredytowej. Jest to ogromna zaleta dla osób, które nie chcą wydawać zbyt wysokiej kwoty pieniężnej, bez zachowania odpowiedniej kontroli. Co więcej, korzyścią kart kredytowych bez wątpienia jest możliwość korzystania z niej nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach za granicą.

Karta debetowa – kiedy warto ją używać?

Jak już wiemy, czym dokładnie charakteryzuje się karta kredytowa, warto również odpowiedzieć sobie na pytanie „karta debetowa co to?”. Karta z limitem debetowym to drugi rodzaj karty płatniczej, która również jest dość popularnym produktem finansowym wśród pożyczkobiorców. Za pomocą karty debetowej łatwo wypłacimy gotówkę z bankomatów. Z założenia karta debetowa wykorzystywana jest do wydawania pieniędzy dostępnych na koncie. Jednak klienci mogą uruchomić debet tzw. Limit debetowy, z którego można korzystać za pośrednictwem karty. Karta debetowa akceptowana jest w milionach punktów sprzedażowo-usługowych na całym świecie m.in. mówimy tutaj o sklepach stacjonarnych, online, czy innych punktach np. sprzedaży biletów lotniczych. Karty są również bardzo wygodną opcją, jeżeli wybieramy się w podróż. Idealnym produktem, który sprawdza się w takich sytuacjach, jest karta wielowalutowa, dzięki której zapłacimy za wybrany produkt w odpowiednio dogodnym przeliczeniu walutowym.

Karta debetowa a kredytowa – który produkt wybrać?

Karty kredytowe i debetowe zaliczane są do rodzajów kart płatniczych, dzięki którym możemy dokonywać płatności bezgotówkowych oraz gotówkowych. Wygląd kart praktycznie jest taki sam. W zależności od dostawcy mogą różnić się kolorem i wzorem zamieszczonym na plastiku. 

Na każdej z kart znajdziemy następujące informacje:

  • numer karty,
  • datę ważności,
  • dane właściciela karty (imię i nazwisko),
  • logo wydawcy karty
  • oraz nazwę banku, do którego karta jest przypisana

Różnice, które są widoczne pomiędzy tymi produktami to m.in. doliczenie dodatkowych kosztów w postaci prowizji, za wypłacenie gotówki z bankomatu za pośrednictwem karty kredytowej. W przypadku kart debetowych opłata będzie wiązała się zwykle z korzystaniem przez użytkownika z obcych bankomatów.

Pamiętaj, że w Axi-Card masz dostęp do wypłat z bankomatów w Polsce za 0 zł.

Z reguły karty debetowe wydawane są do rachunku osobistego, natomiast korzystanie z możliwości, jakie dają karty kredytowe, nie wymagają posiadania konta w banku. Na każdej karcie znajdziemy informację, czy jest ona debetowa, czy kredytowa.