Jak odzyskać dług od znajomego lub członka rodziny?

Jak odzyskać dług od znajomego lub członka rodziny?

Wiemy, że pożyczanie pieniędzy rodzinie lub znajomym to bardzo trudny temat. Gdy decydujemy się pożyczyć środki osobom prywatnym, rzadko dbamy o zabezpieczenie naszych interesów na wypadek trudności z wyegzekwowaniem długu. Szczególnie w sytuacji, w której umowa była zawierana ustnie. W tej sytuacji nawet sąd może nie być w stanie pomóc – tym bardziej, że nie dysponujemy żadnym dowodem, który potwierdziłby fakt pożyczenia pieniędzy. Co zatem możemy zrobić?

Umowa pożyczki jest jedną z tych umów, która jest regulowana odpowiednimi przepisami kodeksu cywilnego. Dzięki temu możemy sami stworzyć taką umowę – musimy tylko sięgnąć do odpowiednich przepisów. Pożyczka powyżej 1000 zł powinna być stwierdzona dokumentem. Podpisując umowę, możemy od niej odstąpić oraz odmówić wydania pożyczki – szczególnie, gdy jej zwrot jest wątpliwy z powodu złego stanu finansowego.

Jeżeli w Umowie termin spłaty nie będzie określony, pożyczkobiorca ma obowiązek oddania pieniędzy w ciągu 6 tygodni od dnia, w którym pożyczkodawca upomni się o zwrot funduszy. Jeżeli pożyczkobiorca nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, pożyczkodawca może ubiegać się o odsetki związane z opóźnieniem.

Postanowienia określające odsetki związane z opóźnieniem mogą być określone w umowie pożyczki lub w ich miejsce mogą wejść odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Wówczas mamy podstawę do tego, by odzyskać pożyczone pieniądze, jeśli, pomimo wezwania, pieniądze nie zostały nam zwrócone.

Oczywiście najbezpieczniej będze, jeżeli pożyczając pieniądze podpiszesz taką umowę. Dzięki temu będziesz miał możliwość dochodzenia do jej zwrotu drogą sądową. Jeśli nie chcesz jednak podpisywać takiej umowy – z jakichkolwiek względów – rób to zawsze w obecności osób trzecich. Możemy również wykorzystać potwierdzenie przelewu – tylko musimy zaznaczyć w tytule że podana kwota jest przedmiotem pożyczki.

Jeżeli mamy podpisaną Umowę i pomimo wezwania Twój dłużnik nie uregulował kwoty, którą jest Tobie winien, możesz wystąpić do sądu z pozwem o wydanie nakazu zapłaty. Sąd wyda go na podstawie umowy dołączonej do pozwu. W ten sposób sąd zobowiązuje dłużnika do oddania Twoich pieniędzy w przeciągu 2 tygodni.

Jeżeli natomiast nie masz Umowy, konieczna będzie rozprawa sądowa, a Twoim świadkiem będzie musiała zostać osoba trzecia – ktoś, przy kimś pożyczałeś pieniądze Twojemu dłużnikowi.