Jak działa debet na koncie?

Jak działa debet na koncie?

Gdy tylko znajdziemy się w potrzebie i nasz portfel będzie świecił pustkami, możemy skorzystać z debetu na koncie, który jest ciekawą alternatywą pożyczek, czy chwilówek online. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej, czym dokładnie jest i jak działa debet.

Co to jest debet?

Debet na koncie to pieniądze, których możemy użyć, gdy braknie nam gotówki do kolejnej wypłaty. Bank udostępnia swoim klientom możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy, które możemy wydać na dowolny cel. Kwota znajdująca się na debecie nie zostaje wliczona do głównych środków dostępnych na koncie klienta. Wysokość debetu na koncie ustalana jest z reguły indywidualnie na podstawie:

·        Dotychczasowych obrotów na rachunku osobistym użytkownika,

·        Historii rachunku,

·        Korzystania z innych dodatkowych produktów oferowanych przez bank.

Z pewnością takie rozwiązanie nie jest odpowiednie dla osób szukających wyższej sumy pieniędzy. Koszty korzystania z debetu będą zależne od oferty wybranego banku. Niektóre z instytucji finansowych pobierają opłaty za przyznanie limitu debetu, inne udostępniają tego typu produkt bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Opłaty, z jakimi musisz się liczyć w przypadku skorzystania z debetu na koncie to:

·        Odsetki,

·        Prowizja,

·        Jeżeli nie spłacasz długu, mogą zostać naliczone koszty windykacyjne i odsetki karne.

Kto może skorzystać z debetu?

Skorzystać z produktu, jakim jest debet na koncie, mogą osoby pełnoletnie, które posiadają ważny dowód osobisty oraz mają udokumentowane miesięczne, stałe źródło przychodów. Dodatkowym atutem będzie wysoka pensja oraz brak negatywnych wpisów w bazach dłużników typu BIG, BIK, czy KRD. Każdy klient jest weryfikowany indywidualnie.

Wnioskowanie o przyznanie debetu na koncie jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy odwiedzić stronę internetową wybranej instytucji i tam wypełnić wniosek. Można również skontaktować się z biurem obsługi klienta za pośrednictwem telefonu. Podczas rozmowy konsultant odpowie na wszystkie pytania i pomoże w sprawny sposób złożyć formularz. Wymagane będzie zaznaczenie zgód i oświadczeń, a następnie bank może poprosić Cię o weryfikację Twojej tożsamości. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami zawierania umów online, możemy osobiście odwiedzić najbliższy oddział banku, aby móc otworzyć konto z debetem na start.

Konsekwencje niespłaconego debetu

Debet na karcie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które powinny znajdować się w umowie zawartej pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Tak jak w przypadku innych produktów finansowych, tak samo należy pamiętać o terminowym uregulowaniu należności za korzystanie z pieniędzy „debetowych”. W przypadku braku spłaty długu należy liczyć się z konsekwencjami:

·        Przekazaniem do baz dłużników informacji o braku spłaty długu,

·        Wypowiedzeniem umowy przez instytucję finansową,

·        Przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej,

·        Zwiększeniem odsetek za korzystanie z limitu,

·        Zażądaniem zwrotu środków w wyznaczonym terminie.