Poprzedni Następny

Co Twoje dziecko powinno wiedzieć o pieniądzach

Jedną z najważniejszych umiejętności, które możesz przekazać swojemu dziecku jest umiejętność zarządzania pieniędzmi. Ucząc swoje dzieci na temat finansów już od wczesnych lat zwiększasz ich szanse na odniesienie sukcesu w przyszłości i bycie zaradnymi dorosłymi ludźmi. Tak naprawdę już od drugiego, trzeciego roku życia jesteśmy w stanie zarejestrować i zrozumieć wiele skomplikowanych procesów związanych z pieniędzmi, a wiedza, którą nabywany do siódmego roku życia zostaje z nami na zawsze. Nie warto, więc zwlekać ani obawiać się, że Twój syn czy córka są zbyt młodzi na takie tematy, bo im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Oszczędzanie
Twoje dziecko marzy o nowej zabawce, ale jedno kieszonkowe nie wystarczy na pokrycie całej kwoty? Może zamiast dołożenia brakującej sumy ze swojej kieszeni, wykorzystaj okazję i pomóż swoim dzieciom nauczyć się czegoś bardzo ważnego-oszczędzania. Upewnij się jednak, że dana zabawka nie jest zbyt droga, bo zbyt długie oszczędzanie, zwłaszcza na początku swojej przygody z finansami może niestety zniechęcić, często nawet dorosłych. Pomóż swoim dzieciom obliczyć jak długo muszą oszczędzać, aby uzbierać pełną kwotę na konkretną zabawkę, a kiedy już będą gotowi, zabierz do sklepu i wspólnie dokonajcie zakupu. Uwierz, że tego typu lekcja na długo zostanie w ich pamięci, da ogromną satysfakcję, a także sprawi, iż zakupiona zabawka będzie o wiele bardziej doceniona niż gdybyś sam im ją kupił.

Pieniądze nie rosną na drzewach
Chyba każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć na własnej skórze lub być świadkiem scen mających miejsce w sklepach między rodzicami a dziećmi - „Mamo, tato, kupcie mi tę zabawkę!”, „Ja chcę to!”, „Dlaczego nie?!” - brzmi znajomo? Granica między zapewnieniem dzieciom wszystkiego, co potrzebne a rozpieszczaniem ich jest bardzo cienka, dlatego warto na to uważać. Dzieci, które otrzymują wszystko, o co poproszą, lub czego zażądają w przyszłości mają większy problem z zarządzaniem pieniędzmi i istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą się borykać z problemami finansowymi.
Od najmłodszych lat staraj się wytłumaczyć swoim dzieciom skąd biorą się pieniądze, jak ciężko musisz na nie pracować, a także, dlaczego nie mogą dostać wszystkiego, o co poproszą za każdym razem, kiedy wybieracie się do sklepu. Bardzo ważne jest, aby Twoje dzieci rozumiały, że pieniądze nie rosną na drzewach ani nie spadają z nieba. Jeśli Twój syn lub córka bardzo chce kupić sobie najnowszą wersję klocków LEGO, mimo że kilka dni wcześniej dostał w prezencie poprzednią wersję, daj im możliwość zarobienia pieniędzy samodzielnie lub zachęć do oszczędzania. Tym sposobem docenią zabawkę 10 razy bardziej niż gdyby dostali ją za darmo.

Zakupy
Sklepy spożywcze i markety to świetne miejsce na nauczenie swoich dzieci kilku ważnych kwestii na temat pieniędzy. Wytłumacz im, dlaczego kupujesz takie produkty, a nie inne, na co zwracasz największą uwagę, wyjaśnij jak działają promocje i jakie triki mogą stosować producenci, aby namieszać w głowach klientów. Jeśli na przykład zamiast oryginalnej wersji ciastek, kupujesz tańszą, ale o tym samym lub podobnym smaku, wytłumacz swojemu dziecku, dlaczego to robisz. Jeśli kupujesz 3 opakowania płynu do naczyń w cenie 2, mimo że potrzebujesz tylko jednego, wyjaśnij swoim dzieciom, dlaczego kupujesz więcej.
Lekcje praktyczne mogą być o wiele cenniejsze niż sama teoria. Dodatkowo istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci zainteresują się tematem, jeśli lekcja wyda im się interesująca i atrakcyjna. Możesz nawet wymyślić specjalną grę, które z dzieci znajdzie najlepszą ofertę cenową jakiegoś produktu. Wygrany będzie mógł sobie wybrać dowolną rzecz z działu słodyczy.

Karty kredytowe
Sam zdecydujesz, kiedy Twoje dziecko będzie gotowe, aby zacząć korzystać z karty kredytowej, może będzie to w wieku 15 lat, a może 18. Nie ma to większego znaczenia, bo każdy z nas dojrzewa inaczej i każdy z nas ma inne potrzeby. Kiedy jednak już zdecydujesz się na założenie karty kredytowej swoim dzieciom, upewnij się, że wyjaśnisz im jak z niej korzystać.
Dzieci mogą odnosić wrażenie, iż karty kredytowe to magiczne rozwiązanie na opłacenie wszystkiego, na co ma się ochotę. Obserwują swoich rodziców i innych dorosłych podczas płacenia za zakupy, wykonywania transakcji internetowych itd. i mogą odnieść mylne wrażenie, iż karty kredytowe to rozwiązanie na wszystko.
Ważne jest, abyś wyjaśnił swoim dzieciom, że choć karta kredytowa jest bardzo przydatnym środkiem płatniczym, to korzystanie z niej wymaga odpowiedzialności i rozwagi. Wspomnij, że każda wykorzystana złotówka musi być zwrócona, wyjaśnij jak działają odsetki, a także, kiedy warto korzystać z karty zamiast gotówki.
Karta kredytowa AXI może być stosowana przez osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają odnotowane comiesięczne źródło przychodów. Jeśli Twoje dziecko spełnia te wymagania, karta AXI będzie znakomitą opcją. Jest w pełni dostosowana do potrzeb młodego, nowoczesnego klienta, można nią zarządzać online, jest całkowicie darmowa, kiedy się z niej nie korzysta, a także pozwala na darmowe wypłaty pieniędzy z bankomatów w całej Polsce.

Zarządzanie budżetem
Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, nie jest za wcześnie, aby wyjaśnić mu, na czym polega zarządzanie pieniędzmi. Oczywiście, jeśli Twoje dziecko ma 3 lata, to przekazane mu informacje będą inne niż te dla 18 latka, ale wciąż sens lekcji jest ten sam.
Wyjaśnij swoim dzieciom, że w przyszłości one same będą odpowiedzialne za swoje wydatki, więc muszą nauczyć się jak zarządzać swoimi pieniędzmi od najmłodszych lat. Jeśli otrzymują tygodniowe kieszonkowe, wytłumacz im, że muszą rozplanować swoje wydatki tak, aby starczyło im ono na całe 7 dni. Jeśli zdarzy im się wydać wszystkie pieniądze od razu i poproszą Cię o wcześniejsze wydanie im kieszonkowego za kolejny tydzień-wykorzystaj tę sytuację, aby nauczyć ich cennej lekcji, że należy zawsze planować swój budżet, niezależnie od tego ile pieniędzy będą zarabiać.

Podatki
Jeśli Twoim dzieciom wciąż daleko do pełnoletności wyjaśnij im czym są podatki w prostych słowach. Nie chcesz ich przecież wystraszyć, a uświadomić jak funkcjonuje nasz Świat. Jeśli jednak Twoje dziecko wkrótce wkroczy w okres dorosłości, przekaż mu całą swoją wiedzę, jaką posiadasz na temat podatków, tego, jak i gdzie je płacić, oraz jak mieć wpływ na ich wielkość itd. Większość młodych ludzi po przeprowadzce do własnego mieszkania, wyjeździe na studia będzie musiała stać się samodzielna. Oznacza to, iż sami będą musieli zatroszczyć się o ubezpieczenie medyczne, wszelkie opłaty związane z uczelnią, mieszkaniem, transportem itp.

Nigdy nie jest za wcześnie na przekazanie swoim dzieciom cennej wiedzy na temat finansów. Pamiętaj jednak, aby dopasować ilość i format przekazywanej informacji do wieku Twojego dziecka. Wszystko, czego nauczy się w swojej młodości, zaowocuje, kiedy wkroczy w okres dorosłości. Tego typu wiedza i umiejętności są jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz podarować swojemu dziecku.