10 błędów finansowych popełnianych przez młodych ludzi
Wielu młodych ludzi zaczynając swoją przygodę z finansami popełnia błędy – przede wszystkim przez brak doświadczenia. Wiadomo, że człowiek uczy się na błędach - najlepiej na swoich. Jednak czy w przypadku finansów jest miejsce na popełnianie błędów, które w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na nasze życie? Większości błędów finansowych nie możemy cofnąć – chociaż może udać nam się je naprawić, ale to wiąże się z przesunięciem w czasie kolejnych planów finansowych. Poniżej przygotowaliśmy listę prezentującą błędy finansowe popełniane przez młodych ludzi.
1. Rozrzutny tryb życia
Czy słyszeliście kiedyś od znajomych, że pieniądze się ich nie trzymają? A może Wy tak mówicie? Ale ile jest w tym prawdy a ile naszej rozrzutności? Nawet będąc studentem i nie mając stałych dochodów możemy a wręcz powinniśmy zastanowić się nad prowadzeniem swojego budżetu, ewentualnie spisywać na co wydajemy pieniądze i starać się eliminować zbędne wydatki. Drugim sposobem na rozrzutność jest noszenie przy sobie małych kwot pieniędzy - nie wydamy więcej niż mamy przy sobie.
2. Brak historii kredytowej
Punkt, który może nie dotyczyć wszystkich, bo jednak nie każdy bierze kredyt na dom czy samochód. Jednak jeśli w przyszłości masz zamiar wyprowadzić się z domu rodzinnego, a nie jesteś dzieckiem milionera, bardzo prawdopodobne, że będziesz zmuszony wziąć kredyt na dom czy mieszkanie. Wtedy przydatna może się okazać historia kredytowa, którą wyrobisz sobie m.in. kupując na raty.
3. Brak zabezpieczenia finansowego
Studenci zazwyczaj nie mają stałego dochodu, może okazać się, że zdarzy się taki miesiąc lub dłuższy okres, że do kieszeni wpadnie tylko trochę gotówki od rodziców. Na początku roku akademickiego taka sytuacja ma miejsce, gdy stypendium jest wypłacane dopiero w grudniu za poprzednie miesiące, a do grudnia jakoś trzeba przeżyć. W takiej sytuacji przydaje się mieć odłożone pieniądze na ten okres, żeby nie musieć się zapożyczać u znajomych.
4. Brak zabezpieczenia emerytalnego
Gdy już zaczniemy zarabiać i nam będzie z tego trochę zostawało warto zainteresować się dalszą przyszłością. Założenie konta OKE, IKZE, czy też własnego funduszu emerytalnego jest dobry pomysłem już na samym początku naszej finansowej drogi.
5. Nieprowadzenie budżetu
Gdy zajrzysz na dowolnego bloga dotyczącego finansów i oszczędzania pieniędzy znajdziesz tam serię wpisów poświęconych prowadzeniu budżetu. Prowadząc budżet możemy często uświadomić sobie gdzie niepotrzebnie trwonimy pieniądze i na tej podstawie możemy podjąć kroki, aby wydawać mniej a oszczędzać więcej.
6. Zbyt późne rozpoczęcie oszczędzania
Kiedy zacząć oszczędzać? Jak zdobędziesz pierwszą stałą pracę? Gdy skończysz studia? Jest prosta zasada, im wcześniej to zrobisz tym więcej oszczędności będziesz miał w przyszłości. Dlatego, nawet nie mając stałych dochodów staraj się odkładać co miesiąc parę złotych. Po kilku latach z tych paru złotych powstaną prawdziwe oszczędności.
7. Życie na kredyt
Chęć posiadania czegoś co nam się podoba czasem może mieć zgubne skutki. Na większość takich rzeczy po prostu nie będziemy mogli sobie pozwolić płacąc gotówką i będziemy brnąć w kolejne kredyty. Czasem lepiej zrezygnować z czegoś bądź też odłożyć zakup na później, gdy uskładamy potrzebne pieniądze. Jest to lepsze rozwiązanie niż spłacać później zaciągnięte kredyty wraz z ich kosztami i odsetkami.
8. Rzeczy, na które nas nie stać
Życie na kredyt często spowodowane jest zachciankami i kupowaniem tego na co nas faktycznie nie stać, bądź jest nam niepotrzebne do normalnego życia. Za tzw. dobra luksusowe się płaci, ale czy np. warto kupować drogi samochód, którego dodatkowo koszty eksploatacji zrujnują nasze finanse?
9. Zaufanie do doradców finansowych
Na koniec coś z innej półki. Doradca finansowy jakby się mogło wydawać powinien nam doradzić jakie produkty finansowe będą dla nas najkorzystniejsze. Jednak czy tak jest? Proponujemy w przypadku doradców, co do których nie jesteśmy pewni, stosować zasadę ograniczonego zaufania – mogą oni chcieć sprzedać Tobie produkt, z którego dostaną największy zysk, a nie ten, którego faktycznie potrzebujesz.
10. Czytanie umów przed podpisaniem
Drugim miejscem, gdzie powinniśmy stosować powyższą zasadę są umowy, które podpisujemy m.in. w bankach, u operatorów komórkowych, itp. Czasem takie umowy zawierają klauzule, o których sprzedający głośno nie mówią, a z którymi warto się zaznajomić.