8 sposobów na kontrolowanie zakupów
Czasami tak się składa, że gdy wejdziesz do sklepu tylko po kilka rzeczy, to zamiast tych małych zakupów wychodzisz obładowany torbami pełnymi produktów, których łączny koszt znacznie przekroczył kwotę, którą pierwotnie planowałeś wydać.
Czy taka sytuacja brzmi znajomo? Prawie wszyscy ludzie kupują czasem produkty, które niekoniecznie są im potrzebne. Takie zakupy mogą szybko stać się problemem – szczególnie gdy ich kwota znacznie przekroczy limit twojego budżetu.
Zdaniem psychologów nałożenie ograniczeń na takie impulsywne wzorce zakupów jest trudniejsze niż może się wydawać. Badania wykazały, że zakup czegoś nowego prowadzi do uwolnienia hormonu zwanego dopaminą, który jest odpowiedzialny za zwiększenie naszego poziomu szczęścia.
Główną komplikacją potrafią być jednak karty kredytowe, które znacznie ułatwiają kupowanie produktów, a jednocześnie odbierają poczucie marnowania osobistych finansów osoby kupującej.
"Zadaniem każdego sprzedawcy jest przekonanie Ciebie, że to, czego zakup rozważasz w tym momencie, na pewno jest Ci bardzo potrzebne", mówi psycholog Philip Graives, autor publikacji "Cosumer.ology". ". "Problem polega na tym, że nie są to racjonalne decyzje. W rzeczywistości motywacja pochodzi z głębszych, podświadomych impulsów.”
Na szczęście możesz odzyskać kontrolę i trzymać się ustalonego budżetu, mówiąc po prostu "nie" wszystkim impulsywnym zakupom. Rozważ skorzystanie z następujących ośmiu sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.
1. Trzymaj się swojej listy zakupów.
Zawsze przed zakupami zrób sobie listę rzeczy, które potrzebujesz kupić. "Jeśli zobaczysz coś, co według Ciebie powinieneś mieć, dodaj go najpierw do listy", mówi Ian Zimmerman, psycholog z Uniwersytetu Minnesota Duluth. "Fizyczny akt zapisania przedmiotu na twojej liście sprawi, że będziesz dwa razy myślał o jego kupnie".
2. Daj sobie 24 godziny zanim coś zakupisz
Zamiast kupować produkt, rozważ zrobienie jego zdjęcia i obiecaj sobie, że jeśli następnego dnia nadal będziesz tego potrzebował, wrócisz do sklepu, aby go zdobyć. "Za każdym razem, gdy pierwszy raz wejdziesz w kontakt z pożądanym produktem, poziom dopaminy wzrośnie, dzięki czemu zakochasz się w nim i zwiększysz prawdopodobieństwo jego zakupu" - mówi Martin Lindstrom, ekspert ds. Marketingu i autor publikacji "Buy-ology" "I" Małe dane ". "Jednak 24 godziny później poziomy dopaminy ustąpią, a to znacznie ułatwi racjonalną decyzję. Obecne badania pokazują, że ten 24-godzinny okres zmniejsza szanse na zakup produktu o 50%. "
3. Poznaj swoje słabości
Inne badanie wyraźnie pokazuje, że jeśli jadłeś przed pójściem na zakupy, to jest mniej prawdopodobnym że kupisz produkty, których nie potrzebujesz. Ponadto powinieneś unikać zakupów gdy masz depresję, jesteś zmęczony lub jeśli się spieszysz.
4. Trzymaj bezpieczną odległość
Wiele badań pokazuje, że im więcej przebywamy wokół danego produktu, tym bardziej prawdopodobne jest, że go kupimy. Właśnie dlatego sprzedawcy, tacy jak Best Buy i Apple, najpierw udostępniają swoje produkty do testowania - po tym czasie jest bardziej prawdopodobne, że będziesz chciał posiadać produkt.
5. Płać gotówką
Oczywiście karty kredytowe i debetowe są znacznie wygodniejsze, jednak ich wykorzystanie predysponuje ludzi do wydawania więcej pieniędzy. "Płacenie gotówką jest w istocie o wiele bardziej bolesne psychologicznie niż w przypadku kart kredytowych", mówi Gravies. Badanie przeprowadzone w 2001 roku pokazuje, że kupujący za pomocą karty kredytowej są skłonni zapłacić dwa razy więcej za ten sam produkt niż ci, którzy płacą gotówką.
Warto tu wspomnieć, że Karta AXI pozwala płacić nie tylko przez Internet lub za pośrednictwem terminalu POS, ale także gotówką, wypłacając pieniądze z bankomatu – za darmo. Karta AXI jest kartą kredytową, która umożliwia wykorzystanie środków kredytowych do zapłaty gotówką bez ponoszenia dodatkowych opłat poza stałą stopą procentową.
6. Zadzwoń do przyjaciela, który może udzielić Ci dobrej rady
Naukowcy odkryli, że znajomi o podobnych zainteresowaniach podejmują znacznie rozsądniejsze decyzje dotyczące budżetu podczas wspólnych zakupów.
7. Poddawaj w wątpliwość każdy zakup
Powinieneś wejść w nawyk zadawania sobie pytań: "Czy chcę tego bardziej niż wyjazd do Paryża (lub jakiegokolwiek innego celu finansowego)? Czy naprawdę tego potrzebuję? Ile muszę pracować, aby móc zarobić na to pieniądze? Jaki jest rzeczywisty koszt tego produktu? ".
8. Nie daj się nabrać na promocje
Sklepy często namawiają ludzi na zakupy hasłami takimi jak „Tylko teraz” – dzięki temu podświadomie zmuszają cię do podjęcia szybkiej decyzji i braku racjonalnej decyzji względem danego zakupu. Pamiętaj, że rabaty na produkty przychodzą i odchodzą – cena zostanie prawdopodobnie ponownie obniżona.