Poprzedni Następny

Gdzie sprawdzić zadłużenie? KRD – największa baza dłużników

Rejestr dłużników KRD – charakterystyka

KRD to skrót od Krajowego Rejestru Długów, czyli jednej z największych firm zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji o dłużnikach. Dane zbierane są od 2003 roku. Do rejestru mogą trafić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Aby znaleźć się w KRD jako osoba prywatna, musimy posiadać zadłużenie w wysokości minimum 200 zł, natomiast w przypadku firm to kwota rzędu 500 zł. Wpisanie do listy osób zadłużonych następuje na prośbę wierzyciela, który domaga się uregulowania należności od swojego klienta.

Aby wpis został przyjęty do Krajowego Rejestru Długów, musi minąć 60 dni od daty płatności znajdującej się na fakturze oraz 30 dni od momentu poinformowania dłużnika, że jego dane mogą zostać przekazane do jednej z baz osób zadłużonych. Lista dłużników (imiona i nazwiska, dane o zadłużeniu itp) dostępna jest w raporcie generowanym przez KRD.

 

Co ciekawe, baza dłużników KRD gromadzi wyłącznie negatywne informacje o dłużnikach, w przeciwieństwie do innej również znanej bazy BIK, do której dostają się wszyscy pożyczkobiorcy, nawet Ci z dobrą historią kredytową. Zadłużenie w KRD może wynikać z wielu przyczyn np. opóźnienia w spłacie pożyczki, alimentów, mandatów, jazdy bez biletów w komunikacji miejskiej, czy również czynszu.

KRD – jak sprawdzić siebie w bazie dłużników?

Krajowy Rejestr Dłużników to zbiór danych o osobach posiadających zadłużenie, na podstawie których firmy pozabankowe i banki podejmują decyzję przyznania lub odrzucenia wniosku klienta. Jeżeli szukasz pożyczki i zadajesz sobie pytanie „krd jak sprawdzić, czy moje nazwisko znajduje się w bazie?” warto odwiedzić stronę internetową Krajowego Rejestru Dłużników i tam zarejestrować konto użytkownika. Logowanie do KRD jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie i wypełnić formularz podstawowymi danymi:

  • Imienia i nazwiska
  • Numeru telefonu
  • Adresu do korespondencji
  • Adresu e-mail
  • Numeru PESEL
  • Daty, ważności oraz serii i numeru dowodu osobistego

Kolejno jesteśmy zobowiązani do potwierdzenia adresu e-mail, oraz numeru telefonu, oraz wykonania przelewu weryfikacyjnego w kwocie 1 złotego lub przesłania skanu dokumentu tożsamości.

 

 Po przejściu na stronę pojawią się dwie opcje panelu: logowanie dla osób indywidualnych i firm. Dzięki serwisowi możemy jako użytkownicy sprawdzić również, czy ktoś nie używał naszego PESELU w celu np. zaciągnięcia kredytu, jak i również zweryfikować wiarygodność finansową innych przedsiębiorstw. Pobranie raportu jest szybkie i bardzo proste. Nie powinno sprawić problemów, jednak w razie pytań, można śmiało kontaktować się z biurem klienta. Numer dostępny jest na serwisie w zakładce „kontakt”.

KRD raport – kiedy możemy uzyskać go za darmo?

Raport KRD dostępny jest dla każdej osoby prywatnej, jak i firmy. Według ustawy z dani 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych każdemu konsumentowi przysługuje prawo do pobrania raportu w wybranej bazie osób zadłużonych. Jak sprawdzić dłużnika za darmo? Minimum co 6 miesięcy mamy możliwość ściągnięcia raportu bez poniesienia dodatkowych opłat. Bez żadnych ograniczeń możemy również uzyskać niezbędne informacje po dokonaniu jednorazowej opłaty w wysokości 14 zł brutto. Wszystkie koszta zawarte są w cenniku dostępnym na stronie KRD pl.