Poprzedni Następny

Zdrowa dieta przy niskim budżecie

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego stylu życia na zdrowszy. W telewizji, internecie i na ulicach jesteśmy bombardowani materiałami o byciu FIT, zdrowym odżywianiu, sporcie i pozytywnym nastawieniu. Gdziekolwiek nie spojrzysz, tam tematyka zdrowia, zarówno ciała, jak i zdrowia psychicznego. Zbilansowana dieta oraz sport mają zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Odpowiedni tryb życia pomaga przede wszystkim uniknąć chorób, ale też gwarantuje więcej energii i pozytywnego nastawienia. Wszechobecny trend bycia FIT może wydawać się niektórym osobom zbyt natarczywy, wymagający dużo wysiłku czy wywołujący zbyt dużą presję, ale biorąc pod uwagę fakt, że chodzi tutaj o nasze zdrowie, które powinno być priorytetem dla każdego z nas, jest on na pewno zjawiskiem pozytywnym i przynosi ogrom korzyści naszemu społeczeństwu.

Ograniczony budżet oraz brak czasu mogą w dużym stopniu utrudniać zdrowy styl życia. Jednak stosując się do poniższych wskazówek, nawet pracując do późnych godzin wieczornych oraz posiadając niewielki budżet, będziesz mógł prowadzić zbilansowaną dietę i zadbać o swoje zdrowie.

Oto porady, które pomogą Ci prowadzić zdrowy styl życia przy niskim budżecie.

Planuj swoje posiłki

Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy i ograniczony budżet, nie ma nic lepszego niż planowanie. Wystarczy poświęcić zaledwie kilkanaście minut w tygodniu, aby zaplanować posiłki na nadchodzące dni. Jeśli przygotujesz listę dań, które masz zamiar wykonać, automatycznie pozwoli Ci to na sporządzenie listy zakupów. Ta z kolei nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić czas spędzony w sklepie podczas zakupów, ale też upewnić się, że kupujesz to, co naprawdę jest Ci potrzebne. Tym sposobem oszczędzasz czas, pieniądze i unikasz marnowania jedzenia!

Pamiętaj, aby planując posiłki na nadchodzący tydzień, sprawdzić, co posiadasz aktualnie w swojej lodówce. Zawsze staraj się wykorzystać wszystko, co już posiadasz, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zmarnowania się jakiegoś produktu.

Dodatkowo wiedząc, jakie produkty posiadasz w swoim domu, pomoże Ci to w stworzeniu menu na nadchodzące dni.

Jeśli posiadasz w swojej lodówce dużo cukinii, możesz zaplanować leczo na jeden ze zbliżających się posiłków. Jeśli zostało Ci kilka naleśników z niedzielnego śniadania, możesz przyrządzić zapiekankę naleśnikową z owocami lub krokiety.

Produkty w Twojej lodówce mogą dać Ci inspirację do dań w zbliżającym się tygodniu, a dodatkowo sprawią, że kupisz mniej produktów, bo przecież część z nich już posiadasz.

Trzymaj się swojej listy zakupów
Pamiętaj, aby wybierając się na zakupy, kupować tylko te produkty, których planujesz użyć. Bardzo łatwo jest stracić czujność, widząc wszechobecne promocje i zniżki i w efekcie wydać znacznie więcej niż zaplanowaliśmy.
Udając się do sklepu z konkretną listą zakupów, masz pewność, że nie przekroczysz planowanego budżetu. Najlepiej udać się tylko do działów, w których planujesz coś kupić, oczywiście, jeśli wiesz, gdzie dane produkty znajdują się w sklepie. Spacer wzdłuż alejek supermarketu nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że aranżacją wystaw sklepowych i układu produktów na półkach zajmują się specjaliści i wszystko, co widzimy w sklepach, jest zaprojektowane w taki sposób, aby klienci kupili jak najwięcej rzeczy i wydali jak najwięcej pieniędzy. Właśnie dlatego w dziale win w markecie znajdziesz też korkociąg, opakowanie na prezent, zatyczki i korki, lampki do wina itd.

Korzystaj z gazetek promocyjnych i ofert specjalnych
Inaczej jest w sytuacji, gdy przed rozpoczęciem planowania posiłków na nadchodzący tydzień i po przejrzeniu zawartości naszej lodówki, sprawdzimy gazetki promocyjne sklepów i marketów, do których mamy zamiar wybrać się na zakupy. Wtedy promocyjne ceny niektórych produktów mogą wpłynąć na to, jakie posiłki przygotujemy w tym tygodniu. Jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zdarza się, że promocje na produkty sięgają nawet 70-80%.

Jeśli z jakiegoś powodu w danym miesiącu zostałeś z bardzo ograniczonym budżetem, do następnej wypłaty zostało Ci jeszcze trochę czasu, a wiesz, że w markecie aktualnie trwa rzadko pojawiająca się promocja na produkt, którego używasz w dużych ilościach i masz szansę zaoszczędzić dużo pieniędzy, to możesz sobie pomóc, korzystając z karty kredytowej.
Po otrzymaniu kolejnej wypłaty zwrócisz kwotę zakupów na kartę, aby wyrównać jej bilans i gotowe. Posiadając kartę kredytową AXI, nie tylko w przypadku zakupów spożywczych, ale też każdych innych, możesz skorzystać z niej w razie potrzeby i nie martwić się o nagłe wydatki. To ogromna zaleta posiadania karty kredytowej.
Kupując duże ilości jakiegoś produktu na promocji, pamiętaj, aby sprawdzić jego datę przydatności do spożycia oraz wymogi przechowywania. Zwłaszcza w przypadku mięsa, ryb czy produktów mlecznych.

Gotuj w domu
Przygotowywanie posiłków w domu to nie tylko najtańsze, ale i najzdrowsze rozwiązanie. W zdecydowanej większości restauracji do przygotowania posiłków wykorzystywane są najtańsze dostępne składniki. Również gotowe pakowane dania, sprzedawane w supermarketach, wykonane są z najgorszej jakości składników, posiadają mnóstwo konserwantów i ulepszaczy smaku, a co za tym idzie, są dla nas bardzo niezdrowe.
Przygotowując posiłki samodzielnie, wiesz, z jakich produktów korzystasz, możesz kontrolować to, co ląduje w Twoim żołądku, a dodatkowo przyrządzasz danie według własnego gustu.

Stosuj zamienniki
Mięso oraz ryby to prawdopodobnie najdroższy element Twoich zakupów. Są one zdrowe i istotne w zbilansowanej diecie, ale można ograniczyć ich spożycie i zastąpić innymi, tańszymi, a równie zdrowymi produktami.
Znakomitym źródłem białka są rośliny strączkowe, nasiona chia, nasiona konopi, jaja, nabiał i wiele innych.
Zamiast świeżych ryb, raz w tygodniu możesz zastąpić je tańszym rozwiązaniem, czyli rybą w puszce, na przykład tuńczykiem.

Kupuj sezonowe produkty
Ceny warzyw i owoców mogą zmieniać się nawet o 200% na przestrzeni roku. Jest to spowodowane ich dostępnością. Warto, więc kupować je wtedy, kiedy jest na nie sezon, ponieważ wtedy są nie tylko najtańsze, ale przede wszystkim świeże. Dodatkowo ważne jest, aby nasza dieta była zróżnicowana, nie zamykaj się, więc na jeden rodzaj owocu czy warzywa.

Gotuj w większych ilościach
Zdecydowaną większość potraw, przy odpowiednim przechowywaniu, można jeść nawet kilka dni po ich przygotowaniu. Wszelkie wypieki, zupy, sosy, mięsa itd. To znakomita wiadomość dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie.
Wystarczy poświęcić te 1-2 godziny tygodniowo na przygotowanie 2-3 pełnowartościowych posiłków i po prostu podgrzewać je w ciągu kolejnych dni na obiad, czy kolację. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo mając cały czas w zanadrzu jakiś zdrowy posiłek, zmniejszamy prawdopodobieństwo sięgania po niezdrowe jedzenie jak chipsy czy fast food. A właśnie tak często to wygląda, kiedy nie mamy czasu na gotowanie, a doskwiera nam głód.

Postaw na objętość
Jeśli nasz budżet jest dość ograniczony, powinniśmy wybierać raczej posiłki duże objętościowo, aniżeli te o małej objętości. Świetnie sprawdzą się tutaj kasze, ryż, zboża, strączki. Przykładowo, opakowanie 1 kg ryżu, które powinno nam starczyć na 7-10 posiłków kosztuje około 3 zł, a opakowanie startego sera mozzarella 150g, z którego możemy przyrządzić na przykład dwa tosty, kosztuje około 6zł.

Pamiętajmy, aby zawsze wybierać pełnowartościowe produkty o dobrym składzie i przygotowywać zdrowe, sycące posiłki. Wiele osób uważa, że aby odżywiać się zdrowo trzeba mieć dużo pieniędzy. Nie jest to prawdą. Obecnie w telewizji i internecie wszędzie widzimy tak zwane SUPERFOODS, które reklamowane są jako niezbędny element zdrowej i zbilansowanej diety, ale pamiętajmy, że większość z tych produktów swoją popularność zyskało dzięki odpowiedniemu marketingowi. Każdy z tych produktów ma swój tańszy i równie zdrowy odpowiednik. Jeśli więc Twój budżet domowy jest niewielki, a zależy Ci na prowadzeniu zdrowego stylu życia, z odrobiną organizacji i poświęcając trochę czasu, możesz być równie „FIT”, jak osoba o nieograniczonym budżecie.