Jak obchodzi się Walentynki na świecie?

Jak obchodzi się Walentynki na świecie?

Dzień Świętego Walentego Polacy obchodzą stosunkowo tradycyjnie – słodycze, kwiaty, serduszka, laurki, kino czy też restauracja. W innych miejscach na świecie obchody wyglądają znacznie inaczej. W tym artykule przybliżymy Wam kilka ciekawych zwyczajów z różnych zakątków świata.

Korea Południowa i potrójne Walentynki

W Korei południowej Walentynki obchodzi się aż 3 razy – 14 lutego, 14 marca i 14 kwietnia. Pierwsza z dat jest dniem mężczyzn – to oni są w tym dniu najważniejsi. Kobiety obdarowują ich wtedy przede wszystkim słodyczami. 14 marca sytuacja się odwraca – i to panowie obdarowują swoje partnerki. Trzecie Walentynki są dniem dla singli, tzw. „Czarnym Dniem”, gdy samotne osoby jedzą makaron z sosem z czarnej fasoli, narzekając na swój los. To, co jedzą, też jest ważne – makaron z sosem z czarnej fasoli jest dedykowanym posiłkiem dla singli.

Wesele na Filipinach

Dla Polaków Wesele kojarzy się z prywatnym wydarzeniem z gronem najbliższej rodziny i przyjaciół. Na Filipinach jest inaczej – w Walentynki właśnie ma miejsce ogólnokrajowe wesele, w trakcie którego co roku bierze ślub około 4000 par. Tradycja ta cieszy się sławą nie tylko u Filipińczyków, ale również u przyjezdnych. Ceremonie weselne odbywają się w wielu miejscach – np. centrach handlowych.

Najdłuższy pocałunek w Tajlandii

Co roku w Tajlandii odbywa się konkurs na najdłuższy pocałunek – właśnie w Dzień Świętego Walentego. Zwycięzcy zazwyczaj trafiają do Księgi Rekordów Guinnesa. Główną nagroda jest 100 000 bathów (około 10 tys. zł.). Reguły konkursy są dość surowe – uczestnicy muszą całować się bez przerwy, stojąc w uścisku. Mają do dyspozycji tylko jeden metr kwadratowy podłogi, a wyjście do toalety jest zabronione przez pierwsze 3 godziny (a po upływie tego czasu nadzorowane). Aktualny rekord należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund.

Czerwone Włochy

We Włoszech króluje kolor czerwony – szczególnie w Walentynki. Znani ze swojej romantycznej natury Włosi kupują swoim wybrankom seksowną czerwoną bieliznę. A co wybierają kobiety? Z reguły wybierają drogi lub elegancki element męskiej garderoby – np. krawat. W Umbrii, miejscu narodzin Świętego Walentego odbywa się Święto Zaręczyn dzień przed Walentynkami. Przyciąga ono wiele par, które gromadzą się aby ślubować sobie miłość, przed bazyliką, w której spoczywają szczątki patrona zakochanych.

Kwiecista Francja

We Francji Walentynki są świętem narodowym. Zamiast słodyczy Francuzi wysyłają swoim wybrankom piękne bukiety kwiatów, najczęściej zapakowane w papier, z renomowanych kwiaciarni. Chociaż teraz jest to tradycja już zabroniona, przed laty kobiety świętowały tzw. Miłosną loterię – spotykały się przy ognisku i paliły zdjęcia tych, którzy złamali im serce.

Szekspirowska Wielka Brytania

Ogólnokrajowym angielskim zwyczajem są podarunki w postaci kartonowych serc z Romeem i Julią – dwójką najsławniejszych kochanków na całym świecie. W przeszłości dziewczęta myślały, że w Walentynki muszą wstać wcześnie rano i czekać w oknie – a mężczyzna, którego zobaczą jako pierwszego, zostanie ich mężem. Nawet William Szekspir opisał ten zwyczaj w Hamlecie, gdzie Ofelia nazwała siebie „pokojówką stojącą w oknie”, marzącą o Walentym.

W Wielkiej Brytanii jest jeden regionalny zwyczaj w hrabstwie Norfolk, gdzie w Walentynki tzw. Jack Valentine odwiedza dzieci, by rozdać im prezenty.

Brazylijskie poszukiwania ukochanego

Jako że mieszkańcy Brazylii uwielbiają się dobrze bawić, a 14 lutego często pokrywał się z ich karnawałem i czasem zabaw ulicznych, przeniesiono Walentynki na 12 czerwca. Wtedy Brazylijczycy świętują, obdarowują swoich ukochanych czekoladkami i kwiatami oraz uczestnicą w muzycznych festiwalach i spektaklach, które odbywają się na terenie całego kraju. Następnego dnia, 13 czerwca, kobiety modlą się do Świętego o pomoc w znalezieniu męża.

Na świecie mamy wiele sposobów na obchodzenie święta miłości. Wszystkie są równie piękne , niezależnie od miejsca, kultury i tradycji i mają jedno, wspólne przesłanie – pokazanie Ukochanej osobie, jak bardzo nam na niej zależy.