W jakich krajach zawsze znajdziesz zatrudnienie?

W jakich krajach zawsze znajdziesz zatrudnienie?

Nieciekawe oferty pracy, brak pieniędzy lub kiepskie perspektywy na rozwój kariery? Jeśli borykasz się ze znalezieniem pracy, która zapewni Ci nie tylko satysfakcję, ale też wysokie zarobki, to zapewne nie raz przeszedł Ci przez myśl pomysł wyjazdu za granicę i poszukania nowego zatrudnienia na innym rynku pracy. Niestety nie zawsze jest to takie proste, a często wiąże się z wieloma formalnościami i komplikacjami wynikającymi z nieznajomości danego kraju, otoczenia, a także znalezieniem miejsca zamieszkania i pracy. Łatwiej jest, gdy znasz język obowiązujący w kraju, do którego się wybierasz lub czeka tam na Ciebie rodzina, przyjaciele, znajomi, czy chociażby współpracownicy. Często jednak decyzja o wyjeździe za granicę podejmowana jest spontanicznie i musisz poradzić sobie z wieloma problemami oraz stresem związanym z przeprowadzką.

Dlaczego ludzie decydują się na wyjazd za granicę?
Osoby, które decydują się opuścić kraj, najczęściej robią to, by poprawić swój standard życia. Więcej zarabiać, mieć lepsze perspektywy na rozwój osobisty, polepszyć warunki socjalne. Często są to mieszkańcy małych miasteczek oraz wsi, gdzie trudno znaleźć zatrudnienie oraz ci, którzy mają już swoją rodzinę za granicą. Według statystyk aktualnie za granicą pracuje 2,5 miliona Polaków (najwięcej z centralnej Polski). Najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków są Niemcy.

W jakich krajach szukać pracy?
Emigrując, chcemy poprawić nie tylko swoją sytuację finansową, ale również jakość życia w wielu innych aspektach. Zatem gdzie warto zamieszkać?

Holandia

Mimo że jest to kraj kojarzony z tulipanami i branżą ogrodniczą, nie musisz ograniczać się tylko do tego obszaru na rynku pracy. Holenderscy pracodawcy stale szukają pracowników do laboratoriów, hal produkcyjnych, czy na budowę.

Czechy
Zarobki w tym kraju cały czas rosną, a ponadto znajduje się on bardzo blisko naszej południowej granicy, więc nie musisz zbytnio oddalać się od domu. Pracując na przykład w czeskim markecie spożywczym, możesz zarobić od 1000 euro (28 tys. koron) do 1500 euro (38 tys. koron) brutto. Czechy są bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym, co niewątpliwie wpływa na turystyczne atrakcje i piękno tego regionu.

Dania
Tutaj pracownikami mogą zostać głównie inżynierowie, lekarze, budowlańcy, murarze, hydraulicy, dekarze, stolarze, a nawet kierowcy tirów, czy ciężarówek. Jeśli znasz język, możesz z łatwością odnaleźć się również na stanowisku sprzedawcy. Opiekuńcza polityka państwa opracowała kwestię podatków w sposób, który pozwala ludziom żyć wygodnie, mieć pieniądze na codzienne życie i podstawowe potrzeby, ale również zaoszczędzić na luksusowe wakacje w tropikach.

Niemcy
Nie trzeba nikogo przekonywać, że zarobki są tam dużo wyższe niż w Polsce. Co więcej, niemieccy pracodawcy są skłonni finansować doszkalanie pracowników zza granicy. Istnieje również specjalny program „Główka pracuje”, który gwarantuje stały miesięczny dochód, jeśli zgodzisz się wykonywać zawody związane z medycyną, gastronomią, hotelarstwem itp. Ponadto można podjąć się tutaj pracy dla par, przy pilnowaniu domostw.
W Niemczech rodziny, kobiety w ciąży, osoby chore oraz bezrobotni mogą liczyć na wsparcie socjalne, a minimalna płaca to 1498 euro miesięcznie. Dodatkowym atutem zamieszkiwania w tej części globu jest tańszy koszt utrzymania, który kształtuje się na 800-1000 euro miesięcznie. Wyjątkowo rozwinięta jest tam też sieć kolei, dzięki którym można łatwo poruszać się po miastach.

Włochy
Możesz tutaj pracować jako kierowca luksusowych samochodów, zarabiając 2500 euro miesięcznie. Odnajdziesz też zatrudnienie jako ratownik, rezydent, czy animator. Jedynym minusem jest konieczność posługiwania się językiem włoskim. Trudno się tam porozumieć w j. angielskim. Z kolei przyjemnym aspektem jest klimat, dużo cieplejszy niż w Polsce i trudno tam o duże śniegi i mrozy. Koszt wyżywienia jest tak niski, że nawet zarabiając poniżej średniej krajowej, możesz jadać jak król. Nie musisz również być milionerem, aby móc wykąpać się w lazurowym morzu, czy pochodzić po górach.

Anglia
Kiedyś jedna z popularniejszych destynacji, dzisiaj coraz mniej wybierana z uwagi na problemy prawne, Brexit i kwestie emigracyjne. Najwięcej obcokrajowców zatrudnianych jest w miastach, takich jak Milton Keynes, Exeter, Crawley i Wrexham-najczęściej w szpitalach, zakładach produkcyjnych, fabrykach i magazynach. Niebywałym atutem kraju jest najwyższy poziom szkolnictwa na świecie oraz darmowe muzea poświęcone wybitnym muzykom lub pisarzom.

Austria

W tym kraju obowiązkowo musisz znać język niemiecki. Średnie wynagrodzenie w zależności od wykonywanego zawodu waha się od 2000 euro do 20000 euro miesięcznie. Stale poszukuje się tutaj informatyków, nauczycieli, lekarzy, położnych oraz opiekunek do dzieci. Austria ma również odpowiadającą większości osób politykę, gdzie wysokość podatków, jak i dofinansowań socjalnych jest uzależniona od wysokości dochodów. Nie można też odmówić Austrii wspaniałych krajobrazów górskich i szerokiej gamy sportów zimowych.

Skandynawia
Słysząc „Skandynawia” od razu wyobrażasz sobie piękno tamtejszych krajobrazów? Właśnie ze względu na to i na doskonałe warunki finansowe, jak i odpowiedzialnych pracodawców, regiony te cieszą się coraz większą popularnością wśród emigrujących pracowników. Pomimo wielu zapierających dech w piersiach widoków, warto zaopatrzyć się w bardzo ciepłe ubrania, gdyż skandynawski klimat jest o dużo chłodniejszy niż w Polski.

Jak znaleźć pracę za granicą?
Wiele ofert pracy poza granicami kraju znaleźć możesz przez agencje zatrudnienia. Ważne jest, abyś skorzystał z usług sprawdzonej i godnej zaufania firmy, ponieważ nie trudno jest trafić na oszustów, którzy polecają nieistniejące stanowiska pracy, pobierają gigantyczne prowizje lub niedokładnie sprawdzają swoich klientów. Jeśli nie masz pewności co do danej agencji, sprawdź ich wiarygodność w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Musisz w ten sposób również ocenić swoje szanse na pracę w danym zawodzie. Aktualne statystyki pokazują, że najwięcej ofert pracy za granicą związanych jest z budownictwem, opieką, pracą w magazynie lub produkcją.

Kiedy już podejmiesz decyzję odnośnie kierunku zawodowego oraz kraju, w jakim chcesz pracować, zostaje kwestia tego, jakie dokumenty będą Ci potrzebne. Przede wszystkim dowód tożsamości lub paszport, ksero dowodu osobistego lub innych ważnych dokumentów, zezwolenie na pobyt i pracę (jeśli jest on wymagany w danym kraju), umowy w sprawie pracy oraz zakwaterowania, certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające nabyte wcześniej umiejętności oraz ubezpieczenie zdrowotne. W razie problemów przyda Ci się również karta kredytowa, którą możesz płacić w każdym kraju i zapewni Ci zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę. Ponadto uchroni Cię od kradzieży, a przynajmniej zredukuje konsekwencje takiego wydarzenia. Będzie Ci też łatwiej korzystać z kas samoobsługowych, gdy nie znasz języka w danym kraju. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojej karty kredytowej AXI, kliknij TUTAJ.