Polskie tradycje wielkanocne

Polskie tradycje wielkanocne

Jakie tradycje wielkanocne są obchodzone najczęściej w naszym kraju? W końcu to właśnie Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej – większość z obrzędów jest nam znana od średniowiecza i praktykowana do dziś.

Zakaz pieczenia chleba 

Przez tydzień przed Niedzielą Palmową aż do Wielkiego Tygodnia nie można było wypiekać chleba. Jakie były konsekwencje złamania zakazu? Winna gospodyni była wrzucana wraz z jej garnkami do pobliskiej wody.

Topienie Judasza 

W Wielką Środę młodzież topi słomianą kukłę, która symbolizuje Judasza. W dawnych czasach przeciągano ją przez całą wieś, wrzucano do wody i obrzucano kamieniami, dopóki nie zatonęła.

Pogrzeb żuru i śledzia 

W dawnych czasach post był ściśle przestrzegany – ograniczano spożycie nie tylko mięsa, ale również nabiału i cukru. Z tego powodu najczęściej zjadanymi potrawami były żur i śledzie. Z tego powodu w Wielki Piątek wszyscy mieszkańcy zakopywali z radością znudzone jedzenie, z którym rozstawali się na cały rok. W niektórych regionach Polski zasypywano również garnek popiołem, co symbolizowało koniec smutku i nadejście radości.

Święconka 

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę na świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę. Zawartość koszyczka różni się od regionu, ale przeważnie można w nim znaleźć jajka, sól, chleb, kiełbasę, chrzan i baranka.

Pisanki

Co roku farbujemy jajka na różne kolory, by później włożyć ją do koszyczka przeznaczonego na święconkę. Fioletowy i Niebieski kolor symbolizowały Wielki Post, czerwony – przelaną krew Chrystusa, a zielone, żółte i brązowe pisanki symbolizowały radość. Dziś malujemy je najczęściej przy pomocy specjalnych farb, kiedyś robiono to przy pomocy łupin cebuli, kwiatów malwy oraz kory dębu.

Śmigus Dyngus 

Znany nam często jako lany poniedziałek. Symbolizuje budzenie się przyrody oraz oczyszczenie ze smutku i zimowego brudu. Kiedyś uważano, że im bardziej oblana panna, tym ma większe szanse na szybkie małżeństwo.

Zajączek 

Zabawa wielkanocna, polegająca na szukaniu przez domowników ukrytych po całym domu (lub ogrodzie) drobnych upominków i czekoladowych jajek.