Największe wyzwania finansowe jesienią

Największe wyzwania finansowe jesienią

Jesień to okres niespodzianek pogodowych, które często skazują nas na wszelkiego typu koszta. Niestety wiele rodzin musi borykać się ze szkodami wyrządzonymi przez burze, czy porywiste wiatry, a nawet bez tak drastycznych zdarzeń okres jesienny potrafi obfitować w spore wydatki, jak koszty związane z ogrzewaniem, wymiana opon w samochodzie na zimowe, drobne renowacje domu itp.

Sprzęt RTV i AGD
W okresie jesienno zimowym burze są niezwykle częstym zjawiskiem. Brak odpowiedniego zabezpieczenia domu skutkuje uszkodzeniami sprzętów elektrycznych jak telewizory, pralki, czy inne urządzenia RTV i AGD. Koszt naprawy tego typu sprzętów waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Kiedy jesteśmy w domu najlepiej odłączyć wszelkie urządzenia z gniazdek. Odłącz kable od internetu, komputera oraz kabel antenowy od telewizora. Zewnętrzne anteny, np. te od internetu LTE najlepiej odłączyć i umieścić w bezpiecznym miejscu, kiedy tylko widzimy pierwsze znaki na niebie sygnalizujące o nadchodzącej burzy. Warto również zainwestować w listwy antyprzepięciowe.

Ochrona domu przed wyładowaniami atmosferycznymi może kosztować około 7-8 tysięcy złotych. Obejmuje ona zamontowanie piorunochronu oraz ograniczników przepięć, które zostają zainstalowane przy wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Gdy dochodzi do nich duże napięcie, kierują prąd piorunowy do ziemi. Całość musi zamontować specjalista zgodnie z ustalonymi normami (czyli trójstopniowy układ). Urządzenia do ograniczenia przepięć powinno wykorzystywać się też w instalacjach sygnałowych, czyli tych, które przesyłają sygnał do urządzeń RTV i komputerów.

Dach
Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić pokryciu dachowemu. Musi być odporne na wszelkie nawałnice i zmiany klimatyczne, dlatego należy zatrudnić fachowego dekarza, który dobrze go zaprojektuje. Istotna jest cała powierzchnia dachu. Nie tylko jakość pokrycia, ale też kąt nachylenia i wysokość. Siła wiatru na brzegach dachu jest trzy razy silniejsza niż na samym środku jego powierzchni, dlatego też pokrycie należy dobrze umocować, szczególnie w okolicach kominka, kaletnicy, kosza i grzbietów.

Dach wykonany z blacho dachówki powinien być szczególnie dobrze przymocowany. Aby odpowiednio ochronić połać przed deszczem konieczne będzie zabezpieczenie powierzchni obróbkami blacharskimi we wszystkich newralgicznych punktach, jak rynny koszowe, okap, wiatrownice, kominy, wywietrzniki i kominki wentylacyjne. Pamiętaj również, że na wytrzymałość dachu wpływa jego okresowa konserwacja, którą powinien wykonać fachowiec, najlepiej wykonawca dachu.

Niestety dach należy do elementów domu najbardziej narażonych na nawałnice. Prawidłowo zaprojektowany poradzi sobie jednak z największymi burzami. Wszelkie usterki powierzchni dachowej należy natychmiast naprawić. Powinien podjąć się tego wykwalifikowany specjalista.

Rynny
Rynny są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Muszą zmierzyć się ze śniegiem,deszczem, gradem oraz silnym wiatrem. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór orynnowania oraz jakości i wytrzymałości materiałów, z jakich zostaną wykonane. Kupienie tych tańszych, może w tym wypadku okazać się kosztowne i zafundować nam szybką wymianę na nowy system rynnowy. Szczególną uwagę przy kupnie powinniśmy zwrócić na uchwyty rynien, dzięki którym mocujemy je do deski czołowej lub krokwi.

Wytrzymałość i odpowiedni montaż sprawi, że rynny nie odpadną i nie będą się wyginały. Dodatkowo warto zainwestować w rynny o głębszym profilu i z brzegiem zawiniętym do wewnątrz, które przy coraz częstszych, dużych opadach deszczu sprawdzą się najlepiej. W tym przypadku tak jak w przypadku dachu, warto na początku zająć się odpowiednim wyborem i montażem, jeśli nie mamy pewności jedyne co możemy zrobić to ubezpieczyć posiadłość.

Samochód
Do corocznych jesiennych wydatków należy również zaliczyć koszta związane z przygotowaniem samochodu. Musimy oczywiście wymienić opony na zimowe, które poprawią przyczepność samochodu do powierzchni drogowej. Płyny hamulcowe, jak i te do spryskiwaczy również należy wymienić, a uszczelki przesmarować specjalnymi preparatami przeciw zamarzaniu. Pamiętajmy, że w trakcie okresu jesienno zimowego jesteśmy narażeni na wiele niespodzianek pogodowych, dlatego odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie samochodu na każdą ewentualność jest niezwykle istotne. Pamiętaj o zakupie środka odmrażającego, który przyda się na przykład do dziurki od klucza w samochodzie lub w domu. Koniecznym wydatkiem, dzięki któremu z pewnością podniesiemy swoje bezpieczeństwo w okresie zimowym jest oddanie auta do gruntownego sprawdzenia wszystkich układów w serwisie.

Artykuły domowe
Czasami konieczne może okazać się kupno jesienno-zimowych akcesoriów do domu. Cieplejsza odzież, pościel i koce, a nawet jesienne dekoracje.
Równie dużym wydatkiem jest materiał opałowy. Początek jesieni to ostatni dzwonek na jego zakup w promocyjnej cenie. Zadbaj też o sól i specjalną łopatę lub inny przyrząd do odśnieżania. Wciąż mamy trochę czasu przed nadejściem zimy, ale już nawet późną jesienią czasami zdarzają się opady śniegu.

Jak chronić się przed dużymi wydatkami?
Zaczynając od ochrony swojego domu i bliskich, warto wybrać dogodne ubezpieczenie mienia. Oczywiście, kierując się wysokością stawki, pamiętaj, że ta tańsza zazwyczaj nie jest najlepsza. Najlepsze będzie rozwiązanie, kiedy w ramach odszkodowania, dostaniemy równowartość utraconego mienia lub nawet lekko ponad tę sumę. Pamiętaj też o odpowiednim wyborze elementów objętych ochroną Jeśli ubezpieczasz dom jednorodzinny nie zapomnij o ogrodzeniu, czy też altance, których odbudowa może być nie lada wyzwaniem finansowym. Gdy już jesteśmy przy ochronie przed nieszczęśliwymi wypadkami, warto objąć ochroną również mienie ruchome, takie jak telewizor, komputer, a nawet ubrania. Szczególnie przydatne może się to okazać, gdy nasze urządzenia zostaną trafione przez piorun.

Wybierając ubezpieczenie, skup swoją uwagę na warunkach umowy i definicji pojęć, takich jak huragan, grad itp. ponieważ czasem mogą trafić się drobne „haczyki” i nie otrzymamy odszkodowania. Warto przeczytać jakie wydarzenia losowe i poszczególne szkody obejmuje nasza umowa ubezpieczeniowa. Podstawowa polisa obejmuje szkody powstałe w wyniku deszczu, gradu, huraganu, ognia, uderzenia pioruna. Dodatkowe warianty natomiast mogą obejmować skoki napięcia w sieci elektrycznej, wandalizm, czy choćby koszty poszukiwania przyczyny powstałej szkody.

Oczywiście nie na każde wydatki będziemy przygotowani i musimy się z tym liczyć. Kupując wyprawkę zimową dla dzieci, czy nowe ubrania  sportowo-zimowe, możemy posłużyć się swoimi własnymi oszczędnościami, ale warto też zdecydować się na płatność kartą kredytową. Dzięki popularnej ,,kredytówce’’ będziesz mógł otrzymać ciekawe rabaty na jesienne i zimowe artykuły, a spłacając całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym nie zapłacisz żadnych dodatkowych pieniędzy, oprócz tych przez Ciebie wydanych.