Poprzedni Następny

Najlepsze i najgorsze zawody w 2019 roku

Jaka profesja będzie najbardziej doceniana w Polsce w nadchodzących latach? Jak zmieni się rynek pracy i czy możemy przewidzieć jaka praca będzie najlepiej płatna w 2020, czy 2025 roku? Kto z nas nie chciałby znać odpowiedzi na te pytania? Jednak nawet najlepsi analitycy nie są w stanie dać nam precyzyjnych odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, jak będzie wyglądała przyszłość, ale istnieją metody, dzięki którym można przewidzieć zapotrzebowanie rynku pracy danego kraju na kolejne lata. W oparciu o zmiany migracyjne, ekonomiczne, polityczne można, więc wysnuć pewne wnioski. Jeśli jednak stoisz właśnie przed wyborem kierunku studiów lub zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową w kraju, nie możesz sugerować się wyłącznie tego typu przewidywaniami. Każdy z nas powinien robić to, na czym zna się najlepiej, co go interesuje i sprawia przyjemność. Gdyby wszyscy przy wyborze swojej profesji sugerowali się statystykami najbardziej obiecujących zawodów, całkowicie zniszczyłoby to nasz rynek pracy i nie miałoby sensu.

Jedno wiemy na pewno, zmiany są zjawiskiem nieuniknionym i dlatego zarówno w Polsce, jak i na całym Świecie, sytuacja na rynku pracy nigdy nie będzie stała. Niektóre z nich możemy przewidzieć, jak na przykład zmiany klimatyczne, między innymi z tego powodu ostatnimi czasy zawody związane ze środowiskiem, czy biologią są na topie.

Większość statystyk ukazujących „zawody przyszłości” powstaje na bazie obecnych problemów i poszukiwania ich rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość zawodów przyszłości obecnie jeszcze nie istnieje. Nie wiemy, czego będziemy potrzebować za 50 lat, bo najzwyczajniej w Świecie nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Oczywiście wiele zawodów z nami zostanie, ale niemal wszystkie będą dopasowane do naszych przyszłych potrzeb.

Najgorszy zawód 2019

Według analityków najgorsze i najmniej popularne zawody w 2019 roku to: sprzedawca, kasjer, magazynier, restaurator, sekretarz, bibliotekarz, pracownik socjalny, pracownik poczty, pomoc kuchenna, szwacz, kelner, telemarketer, pracownik biura podróży, barman, recepcjonista, nauczyciel wychowania przedszkolnego. Ranking powstał na podstawie najgorzej opłacanych zawodów na przełomie 2018/2019 roku.

Do najlepiej płatnych i najbardziej poszukiwanych profesji w 2019 roku należą:

Specjalista z branży IT
W ciągu ostatnich 10 lat zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT stale rośnie. Rozwój technologiczny powoduje, iż na rynku pracy stale powstają nowe stanowiska. Obecnie najbardziej poszukiwani są programiści, developerzy oraz designerzy. Technologia zaskakuje nas z dnia na dzień nowymi rozwiązaniami, dlatego w przypadku branży IT, mamy pewność, iż zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe w nadchodzących latach.
Programy, aplikacje, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość to kwestie, które wciąż nie są całkowicie opanowane i rozumiane, nie wspominając o wszystkich rozwiązaniach, które nie zostały jeszcze nawet odkryte. Jeśli jesteś, więc specjalistą w branży IT lub wiążesz z tym swoją przyszłość, z pewnością będziesz miał ręce pełne pracy.

Logistyk
Specjalista ds. logistyki potrzebny jest w każdej większej firmie zajmującej się sprzedażą, między innymi w sklepach, firmach transportowych, firmach spedycyjnych, ale też instytucjach rządowych i wielu innych. Do zadań logistyka należy kontrolowanie produktu od momentu jego wyprodukowania do dystrybucji. Zawód ten z roku na rok zyskuje większą popularność. Logistycy zarabiają niemałe pieniądze, a praca zazwyczaj oferuje im duże możliwości rozwoju, gdy wraz ze wzrostem firmy zwiększają się obowiązki pracownika.

Pracownik usług medycznych
Mimo, iż pracownicy medyczni nie są opłacani tak jak powinni, to wśród lekarzy i pielęgniarek panuje najniższy wskaźnik bezrobocia w Polsce. Dodatkowo w najbliższych latach wszystko wskazuje na to, że zawody medyczne będą też coraz lepiej płatne.
Jedno jest pewne, jeszcze przez długie lata będą nam potrzebni specjaliści w dziedzinie medycyny. Technologia i automatyzacja wielu aspektów życia rozwija się bardzo szybko, ale nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości cokolwiek było w stanie zastąpić lekarzy, psychiatrów czy fizjoterapeutów. Dlaczego? Ponieważ poza wiedzą, najważniejszym elementem ich pracy jest odpowiednie myślenie - akcja->reakcja oraz instynkt. Zdrowie i życie to dwie rzeczy, o które maszyny nie są w stanie jeszcze zadbać.
Na szczególną uwagę zasługuje też zawód dietetyka. Jak można zauważyć ostatnimi czasy, ludzie zaczęli zwracać coraz większą uwagę na swoje zdrowie i wygląd. Dietetycy i trenerzy personalni to ostatnio jedne z popularniejszych profesji. Wiele osób łączy te dwa zawody, aby zwiększyć swoje szanse i reputację na rynku pracy.
W przyszłości zapewne technologia zapewni nam inteligentne rozwiązanie, które zlikwiduje obie te profesje, ale aktualnie są one zdecydowanie w TOP 10 najpopularniejszych zawodów w Polsce.

Pracownik naukowy
Na popularność tej profesji ma wpływ niezwykle szybki rozwój technologii, zjawisko, które w ciągu ostatnich lat można zaobserwować w wielu krajach, zwłaszcza tych na zachodzie. Polsce wciąż daleko do poziomu technologii w Ameryce, czy w Chinach, ale możemy zaobserwować ogromny postęp w porównaniu do poprzednich lat.
Matematycy, fizycy, chemicy, inżynierowie będą odpowiedzialni za nowe rozwiązania technologiczne, medyczne, energetyczne i inne. Nigdy nie poznamy możliwości tego Świata w 100%, więc na rynku pracy zawsze będzie duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Według statystyk będzie ono rosło z roku na rok.

Specjalista ds. finansowych
Jako efekt uboczny intensywnego rozwoju rynku bankowego i pożyczkowego, w ostatnich latach w Polsce coraz większą popularność zyskują osoby specjalizujące się w finansach. Dlaczego doradcy finansowi są tak potrzebni w dzisiejszych czasach? Ich zadaniem jest pomoc osobom, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy wymaganej do podejmowania decyzji finansowych. Każdy może potrzebować tego rodzaju pomocy, pracownik korporacji, bezrobotny czy właściciel wielkiej sieci marketów. Wszyscy musimy podejmować w swoim życiu pewne decyzje odnośnie naszych finansów, a jeśli nie czujemy się na siłach lub nie jesteśmy pewni swoich wyborów, kontaktujemy się z doradcą finansowym. Pomoże Ci on też w wyborze odpowiedniej oferty kredytowej, pożyczki, karty kredytowej lub inwestycji.

Na rynku znajdziemy wiele ofert różnych kart kredytowych, ale tylko jedną, która spełnia wymagania i dopasowana jest do potrzeb nowoczesnego klienta i jest nią karta kredytowa AXI. W pełni przystosowana do zarządzania nią online, łatwo dostępna, darmowa (kiedy się z niej nie korzysta) oraz z niezwykle atrakcyjną ofertą cenową. Aby dowiedzieć się więcej na temat karty kredytowej AXI, kliknij TUTAJ.

Inne zawody, które w 2019 roku cieszą się dużą popularnością to m.in. tłumacz, doradca zawodowy, pracownik usług czystościowych, specjalista ds. marketingu. Według analityków, w roku 2020 z łatwością pracę znajdą: specjaliści z branży IT, matematycy, fizycy, chemicy, specjaliści do nauk u Ziemi, biolodzy, inżynierowie elektrotechnologii, psychologowie, politolodzy, mediatorzy, ekonomiści, architekci, geodeci, inżynierowie: budownictwa, logistycy, elektrycy, górnicy, doradcy finansowi, specjaliści ds. administracji.