Poprzedni Następny

Najgłośniejsze sprawy rozwodowe i ich koszta

Z roku na rok rozwody stają się coraz bardziej popularnym zjawiskiem, zwłaszcza wśród celebrytów. Wszystkim dobrze znane sprawy rozwodowe z pierwszych stron gazet, walka o miliardy złotych, kosztowne ugody, lata negocjacji... Tak najczęściej wyglądają rozwody gwiazd i celebrytów. Kiedy do tego dochodzi jeszcze walka o prawa rodzicielskie, zaczyna robić się naprawdę nieciekawie i niebezpiecznie.
Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje rozwód celebrytów i gwiazd z pierwszych stron gazet? Osoby, które mają na swoim koncie więcej niż sześć zer zdecydowanie nie są w stanie rozstać się po cichu. Koszty prawników, podział majątku, apelacje, ugody... Wszystko ciągnie się często latami i w niektórych przypadkach znacznie uszczupla majątek rozwodników. W dzisiejszym tekście omówimy jedne z najgłośniejszych i najkosztowniejszych rozwodów wszechczasów.

Kevin Costner i Cindy Silva
Aktor i jego piękna żona poznali się w trakcie studiów w 1975 roku i już dwa lata później stanęli wspólnie na ślubnym kobiercu. Według mężczyzny była to miłość od pierwszego wejrzenia. Co więc poszło nie tak? Według oficjalnych źródeł żona aktora miała dość jego ról w komediach romantycznych, które wymagały od niego bliskiego kontaktu z innymi aktorkami. Finalnie, po 16 latach małżeństwa para zdecydowała się rozstać.
Jako że Costner i Silva rozstali się w przyjacielskich relacjach, rozwód nie trwał długo, a para zdecydowała się na ugodę, która oscylowała w granicach 80 milionów dolarów.

Jeff i Mackenzie Bezos
Założyciel i CEO sieci Amazon, Jeff Bezos w kwietniu 2018 roku został uznany za najbogatszego człowieka na świecie. Washington, w którym milioner mieszkał wraz ze swoją żoną, to stan, w którym obowiązuje zasada równego podziału majątku. Wyjątkiem są sytuacje, w których przed ślubem podpisana została intercyza.
Oficjalnie nie znamy dokładnego przebiegu ani kosztów sprawy rozwodowej Jeffa i jego żony, gdyż zdecydowali się oni nie ujawniać szczegółów procesu. Wiemy jednak, że Mackenzie wyszła z sali rozpraw bogatsza o 36 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najbogatszych kobiet na Świecie.

Madonna i Guy Ritchie
Jedna z najpopularniejszych artystek, Madonna od lat słynie nie tylko ze swojej muzyki, ale też swojej pasji do mężczyzn. Nie było, więc dla nikogo wielkim zaskoczeniem, kiedy Madonna i Guy Ritchie ogłosili separację po zaledwie ośmiu latach małżeństwa. Według oficjalnych informacji para rozstała się z inicjatywy artystki, która podobno odkochała się w swoim partnerze.
Sfinalizowany w 2008 roku rozwód zakończył się ugodą, w wyniku, której Madonna opuściła salę rozpraw z 92 milionami dolarów w kieszeni, a jej były już mąż, Guy z odrobinę mniejszą kwotą, 76 milionów dolarów.

Michael i Juanita Jordan
Znana na całym Świecie gwiazda koszykówki, Michael Jordan w 2006 roku rozstał się ze swoją żoną Juanitą po 17 latach małżeństwa. Nie był to pierwszy raz, kiedy para rozważała zakończenie związku, ale tym razem z inicjatywy gwiazdy doszło to do skutku. Finalnie, Juanita Jordan opuściła salę sądową bogatsza aż o 168 milionów dolarów. To jedna z największych ugód wszechczasów.

Harrison Ford i Melissa Mathison
Aktor i scenarzystka byli razem przez 17 lat. W 2000 roku media obiegła informacja o rzekomej zdradzie aktora. Podobno spotykał się on z o wiele młodszą kobietą, a para miała wkrótce się rozwieść. Kilka tygodni później Ford i Mathison wydali oświadczenie, iż żadna z plotek opisywanych w gazetach nie jest prawdą i para jest cały czas razem.
Wbrew temu, co głosiło ich oświadczenie, para jeszcze w tym samym roku zdecydowała się na rozwód, który zakończył się ugodą oscylującą wokół 85-118 milionów dolarów.

Steven Spielberg i Amy Irving
Para rozstała się po zaledwie czterech latach małżeństwa. Według oficjalnych informacji powodem tej decyzji miała być różnica charakterów i rozwijająca się karierę Spielberga.
Kwestią odróżniającą tę sprawę od pozostałych historii rozwodowych jest fakt, iż Steven i Amy przed ślubem podpisali intercyzę. Nie została ona jednak zaakceptowana przez prowadzącego sprawę sędziego, gdyż była ona napisana na serwetce. Finalnie sędzia przyznał Irving 100 milionów dolarów.

Rupert Murdoch i Anna Torv
Po 32 latach małżeństwa, w 1999 Rupert Murdoch i Anna Torv zdecydowali się na rozwód. Majątek mężczyzny w tamtym czasie oszacowano na gigantyczną kwotę 1.7 miliarda dolarów. Sprawa rozwodowa mimo wszystko zakończyła się dość szybko i bez większych skandali. Murdoch oddał byłej żonie tylko 110 milionów dolarów. Ponadto, 17 dni później wziął ślub z 30-letnią Wendy Deng, co wskazuje, że rozwód spowodowany był winą Ruperta.
Mimo zdecydowanie zbyt niskiej kwoty, Anna Torv zgodziła się na ugodę i sprawa rozwodowa przebiegła spokojnie i stosunkowo szybko.

Mel Gibson i Robyn Moore
Mel Gibson i Robyn Moore byli w związku małżeńskim przez ponad 30 lat. W 2009 roku para zdecydowała się na rozwód. Według nieoficjalnych źródeł przyczyną separacji miały być liczne uzależnienia aktora i zdrady.
Para przed ślubem podpisała intercyzę, która świadczyła, iż majątek celebrytów w razie rozwodu miał być dzielony na pół. W efekcie Moore opuściła salę sądową z 425 milionami dolarów.

Rozwód od strony finansowej
Mimo iż na Świecie odsetek rozwodów rośnie z roku na rok, w ostatnich latach w Polsce demografowie i socjologowie odnotowali zaskakujący spadek popularności spraw rozwodowych. Prawdopodobnie spowodowane jest to rosnącymi stawkami usług prawniczych i kosztów sądowych. Rozwód kosztuje, to fakt. Dokładne wydatki mogą różnić się w zależności od okoliczności nawet o kilka, kilkanaście tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach dochodzi do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Największym problemem jest podział majątku i walka o prawa rodzicielskie. Te dwie kwestie sprawiają, że sprawy rozwodowe czasami trwają przez wiele lat.

Dobrym rozwiązaniem dla roztropnych, którzy chcą być ubezpieczeni na wypadek nieprzyjemnych sytuacji jest intercyza. Wcale nie musi to oznaczać, że nie wierzycie, że wasz związek wypali, ani nie kochacie się wystarczająco mocno. Nigdy nie poznamy drugiej osoby w 100%, więc zabezpieczenie finansowe w postaci intercyzy to po prostu logiczne i rozsądne rozwiązanie. W niczym wam też nie przeszkadza. Jeśli się kochacie, to spędzicie razem całe życie i ten kontrowersyjny kawałek papieru nigdy nie będzie wam potrzebny. W przypadku kosztownych kwestii  przydatna może okazać się też karta kredytowa. Karta AXI da Ci znakomite zabezpieczenie na czarną godzinę. Warto zaznaczyć, iż za kartę AXI płacisz tylko wtedy, kiedy z niej korzystasz.