Jaki powinien być idealny pracownik?
Jakimi cechami charakteryzuje się idealny pracownik? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to kwestia bardzo subiektywna. W każdym zawodzie, na różnych stanowiskach, w różnych firmach wymaga się od pracowników zupełnie innych umiejętności i zwraca się uwagę na różne cechy osobowości. Możemy jednak wyróżnić kilka elementów, które są najczęściej wymieniane przez pracodawców w różnych branżach.
Pracowitość
Chyba najważniejsza ze wszystkich cech, którymi powinien charakteryzować się dobry pracownik. Bez znaczenia gdzie pracujesz, na jakim stanowisku, jakie są Twoje obowiązki, w jakim jesteś wieku, ile zarabiasz, czy jesteś w pełni sprawny, czy poruszasz się na wózku. Jeśli sumiennie wykonujesz swoje obowiązki, najlepiej jak potrafisz, Twój pracodawca na pewno będzie z Ciebie zadowolony.
Pasja
Może wydać się to błahym elementem w porównaniu do innych wymienionych tutaj cech, jednak prawdą jest, że kiedy robimy coś, co nas interesuje, robimy to lepiej, szybciej i z przyjemnością. Kiedy natomiast wykonujemy zawód, który nas ani trochę nie interesuje, nie włożymy w to naszego serca. Choćbyśmy bardzo się starali, to efekty nie będą takie jak w przypadku wykonywania zawodu, który nas pasjonuje. Każdy pracodawca chciałby, żeby jego pracownicy wkładali w swoje obowiązki całe serce, tak samo, jak zapewne robi to on sam.
Chęć do nauki
Rozpoczynając nową pracę, na naszej drodze pojawia się kilka albo nawet więcej niż kilka rzeczy, których musimy się nauczyć, w których musimy się podszkolić lub nawyki, które powinniśmy zmienić. Cały ten proces jest bardzo istotny i wymaga od pracownika przede wszystkim chęci do nauki. Cały świat, my i wszystko, co nas otacza stale się rozwija. Nigdy nie stoimy w miejscu, a przynajmniej nie powinniśmy tego robić. Oznacza to, iż stale brniemy do przodu, a aby móc to robić, musimy chcieć się uczyć. Dlatego właśnie chęć poszerzania wiedzy przez pracowników jest bardzo ważna dla przyszłych pracodawców. Jakiekolwiek zmiany w firmie, typu wprowadzenie nowych maszyn do produkcji, wypuszczenie nowych produktów, czy zastosowanie nowych strategii marketingowych, wymagają od wszystkich w firmie dostosowania się do nich i związanego z zaistniałymi zmianami rozwoju.
Odpowiedzialność
Odpowiedzialny pracownik to taki, który rozumie, poważnie traktuje i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Wie, ile od niego zależy, co spoczywa na jego barkach i rozumie znaczenie każdej podjętej decyzji. Każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy byli odpowiedzialni, tj. przychodzili do pracy o umówionej godzinie, sumiennie wykonywali swoje obowiązki i w razie nagłych sytuacji poradzili sobie z zaistniałym problemem. Odpowiedzialny pracownik to taki, któremu pracodawca może zaufać w sprawach firmy.
Inteligencja
Kto nie chciałby pracować z inteligentnymi ludźmi? Każdy z nas chce otaczać się osobami myślącymi, znającymi się na tym, co robią i chętnymi do nauki. Osoba inteligentna, nawet jeśli nie zna odpowiedzi na jakieś pytanie, nie ma gotowego rozwiązania na dany problem, to jest w stanie myśleć, analizować zaistniałe sytuacje. Tworzy wnioski i podejmuje decyzje w oparciu o fakty oraz własne przeczucia i intuicję. Inteligencja stanowi jeden z kluczowych elementów, na które pracodawcy zwracają uwagę podczas rozmów o pracę.
Samodzielność
Zatrudniając pracownika, pracodawca chce w swojej firmie kogoś, kto będzie wykonywał przydzielone mu zadania bez zbędnego objaśniania, bez trzymania za rękę, bez ciągłej konieczności pomocy i kontroli jakości pracy. Będąc właścicielem firmy, chcesz mieć pewność, że każdy z pracowników zna swoje obowiązki i wykonuje je najlepiej, jak potrafi. Jeśli jeden z pracowników stale prosi drugiego o pomoc, wtedy drugi pracownik nie daje z siebie 100% podczas wykonywania swoich zadań. Dlatego tak ważne jest, aby znać i rozumieć swoje obowiązki, a na początku pracy w danym miejscu starać się chłonąć jak najwięcej wiedzy, aby jak najszybciej stać się samodzielnym i w pełni wydajnym pracownikiem.
Umiejętność pracy w zespole
W zależności od branży, umiejętność pracy w zespole może być bardzo istotną i pożądaną umiejętnością. W niektórych zawodach współpraca z innymi osobami to nieodłączny element każdego dnia pracy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, iż nie musimy przyjaźnić się z każdym, kto jest w naszym zespole, czy z kim współpracujemy. Jednak kiedy jesteśmy w pracy, musimy się wzajemnie tolerować i zapomnieć o wszelkich kłótniach i nieporozumieniach. Współpracując z innymi osobami musimy umieć słuchać, wyrażać swoją opinię, korzystać z kompromisów, a także potrafić podzielić obowiązki między wszystkich członków zespołu. Każdy pracownik ma jakiś wkład do danego projektu i każdy powinien dać z siebie wszystko, nie przytłaczając tym samym ani nie ograniczając pracy kolegów z zespołu.
Punktualność
Spóźniając się na rozmowę o pracę czy na ważne spotkanie z klientem z pewnością nie zrobisz dobrego wrażenia. Wiele osób lekceważy znaczenie punktualności w dzisiejszych czasach, a bardzo niesłusznie. Niepojawienie się w pracy na czas jest niesprawiedliwe w stosunku do pracodawcy i współpracowników. W niektórych branżach nawet 5 minut może mieć duże znaczenie. Myślisz, że nikt nie zauważy, jeśli spóźnisz się o kilka minut? Co jeśli akurat w tym momencie będziesz potrzebny, bo szef chciałby ogłosić coś ważnego wszystkim pracownikom, a Ty wciąż nie dotarłeś do pracy i wszyscy muszą na Ciebie czekać? Co, gdyby lekarz spóźnił się na Twoją operację? Miałbyś do niego pretensje? Zapewne tak. W każdym zawodzie należy być punktualnym, nie tylko z powodów praktycznych, ale też z uwagi na kwestie kultury.
Umiejętność pracy pod presją
W każdej pracy może dojść do stresujących sytuacji, dlatego bardzo ważne dla pracodawców jest, aby pracownicy byli w stanie sobie z nimi poradzić i nawet w najtrudniejszych okolicznościach zachowali zimną krew. Większość zawodów wymaga od pracowników, aby zostawili swoje emocje w domu i w pracy byli w 100% profesjonalni i skupieni na swoich obowiązkach. Oczywiście nie zawsze jest to całkowicie możliwe, ale ważne jest, aby dawać z siebie wszystko i będąc w pracy skupiać się wyłącznie na swoich zadaniach. Należy zachować stalowe nerwy i nie ulegać wpływom otoczenia.
Lojalność i szczerość
Zatrudniając kogoś w swojej firmie, pracodawcy zwracają uwagę na to, aby wybrana osoba była godna zaufania, lojalna i szczera. W dzisiejszych czasach nie można zakładać, że dany pracownik zostanie u nas do końca życia, ponieważ rynek pracy jest bardzo zmienny, ale ważne jest, aby można było na nim polegać. Lojalny pracownik to taki, który zachowuje dla siebie wszystkie kwestie związane z firmą, a nie dzieli się nimi z każdą napotkaną osobą. To osoba, która ma szacunek do pracodawcy i nie obgaduje go za jego plecami, zwłaszcza przed innymi pracownikami. To także osoba, której zależy na firmie i sumiennie wykonuje swoją pracę, nie oszukuje, nie zaniedbuje obowiązków itd.
Zarządzanie czasem
W wielu zawodach umiejętność zarządzania czasem jest bardzo potrzebną i pożądaną umiejętnością. Jeśli pełnisz ważną funkcję w firmie, spoczywa na Tobie dużo obowiązków, decydujesz o innych pracownikach i ich funkcjach, to musisz umieć dobrze zarządzać czasem, zarówno swoim, jak i innych osób. Musisz planować wszystko tak, aby obowiązki były wykonywane na czas, płynnie, bez opóźnień. Musisz brać pod uwagę wszelkie ewentualności, jak wprowadzenie dodatkowych korekt w projektach, nagłe wypadki itd. Z reguły w pracy nikt nie trzyma Cię za rękę, a sam szef ma wystarczająco dużo spraw na głowie i nie może kontrolować wszystkiego. Chce więc mieć zaufanie do pracowników i współpracować z ludźmi, którzy są odpowiedzialni, samodzielni i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Gdyby Twój szef miał kontrolować pracę wszystkich pracowników i co chwilę pytał, czy „to i to” jest już gotowe, to zapewne nigdy nie wychodziłby z biura. Dlatego właśnie podział obowiązków i odpowiednia organizacja są tak ważne!
Wymienione powyżej cechy są kluczowe dla przyszłych pracodawców przy wyborze pracowników. Jeśli myślisz, że któraś z nich jest Twoim słabym punktem, rób wszystko, aby to zmienić. Pracuj nad sobą i nigdy nie przestawaj się rozwijać! Nikt z nas nie jest idealny, ale przy odrobinie wysiłku i ciężkiej pracy możemy udoskonalić swoje umiejętności i dopracować swoje słabe strony, aby być najlepszą wersją siebie, którą z pewnością doceni każdy pracodawca.
Jeśli aktualnie nigdzie nie pracujesz, wykorzystaj ten czas i zadbaj o dopracowanie swoich umiejętności. Nie spiesz się i nie podejmuj się pierwszej lepszej posady. Martwisz się o finanse w okresie bez pracy? Jeśli nie posiadasz żadnych oszczędności możesz chwilowo wspomóc się kartą kredytową. Chcesz zdobyć wymarzoną pracę, więc musisz dać z siebie wszystko i być najlepszą wersją siebie. Kiedy już będziesz gotowy i poczujesz, że przygotowałeś się najlepiej jak mogłeś, spróbuj swoich sił i udaj się na rozmowę o pracę do wymarzonej firmy.