Poprzedni Następny

Jak zabezpieczyć swój dom wybierając się na wakacje

Czy wybierając się w podróż dbasz o odpowiednie zabezpieczenie swojego domu i majątku?  Ludzie często zapominają, że oszuści i włamywacze tylko czekają na właściwy moment i wykorzystują nieobecność domowników aby dokonać włamania. Na pewno nikt z nas nie chciałby wrócić po wakacjach do okradzionego mieszkania, dlatego poniżej przedstawiamy wskazówki odnośnie środków bezpieczeństwa, które warto stosować będąc z daleka od domu.

Podstawowe środki ostrożności
Kiedy już zaplanowałeś swoją podróż, zarezerwowałeś bilety lotnicze, hotel itd., nadchodzi moment na odpowiednie zabezpieczenie tego co za sobą zostawiasz, czyli domu, mieszkania, firmy, innych posiadłości. Jeśli mieszkasz blisko lotniska, warto rozważyć zostawienie swojego samochodu przed domem, gdyż odstraszy to potencjalnych włamywaczy, którzy pomyślą, że jesteś w domu. Możesz zamówić taksówkę, poprosić znajomych o podwiezienie Cię na lotnisko lub skorzystać z komunikacji miejskiej.

Jeśli wybierasz się gdzieś na dłużej niż dwa-trzy dni, warto anulować chwilowo wszelkie subskrypcje, takie jak czasopisma, produkty kosmetyczne (np. „glossy box”), inne przesyłki pocztowe lub poprosić sąsiada albo bliską Ci osobę, aby odbierała za Ciebie wszelkie paczki i listy.

Staraj się też nie zamawiać nic na chwilę przed wyjazdem, ponieważ istnieje ryzyko, że paczka dotrze kiedy będziesz poza domem. W wielu miejscowościach, zwłaszcza tych mniejszych zdarza się, że listonosz czy kurier zostawia paczki pod Twoimi drzwiami, za doniczką, czy pod drzewem. Jest to oczywiście nieprofesjonalne i absolutnie nieakceptowalne zachowanie, ale w rzeczywistości zdarza się bardzo często.

Pamiętaj też aby nie publikować informacji o swoich planach wyjazdowych w internecie, na forach internetowych, ani nie opowiadać o tym u fryzjera czy u kosmetyczki, bo nigdy nie wiesz, na jakich ludzi trafisz. Możliwe, że ktoś z nieczystymi intencjami przysłuchuje się Twojej rozmowie. Lepiej zachowaj takie informacje dla siebie i nie dziel się nimi z nikim poza osobami, które muszą wiedzieć o Twojej podróży.

Zabezpiecz swój dom
Nie ma chyba lepszego sposobu na zabezpieczenie swojego domu czy mieszkania niż zainstalowanie systemu alarmowego. Nowoczesna technologia umożliwia kontrolowanie wszystkich funkcji z Twojego telefonu komórkowego. Możesz w kilka sekund aktywować i deaktywować alarm lub wyłączyć czujniki alarmu w poszczególnych miejscach, jak okna czy drzwi balkonowe. Najnowsze wersje systemów alarmowych umożliwiają Ci też video podgląd wnętrza swojego domu, a czasem też części zewnętrznej i garażu.
Upewnij się, że umieścisz informację o obecności alarmu w swoim domu w widocznym miejscu, ponieważ istnieje duża szansa iż odstraszy to potencjalnych włamywaczy.

Innym dobrym sposobem, który można wykorzystać w połączeniu z alarmem jest poproszenie znajomego, rodziny, sąsiada, aby opiekował się Twoimi czterema kątami. Technologia czasami zawodzi, a dodatkowo nie jest w stanie przewidzieć pewnych zachować czy sytuacji, więc świadomość, że ktoś opiekuje się Twoim domem podczas gdy jesteś na wakacjach zapewni Ci pewien komfort i dodatkową pewność, iż wszystko jest pod kontrolą.

Inne rozwiązania, które warto zastosować wybierając się w podróż:

  • Dokładnie sprawdzaj zamki we wszystkich drzwiach w domu przed każdą podróżą. Uszkodzone i niedomykające się drzwi od garażu, piwnicy, nieszczelne lub stare okna są zachętą dla włamywaczy.
  • Zainstaluj w domu sterowniki światła, którymi możesz zarządzać ze swojego telefonu lub działające na pilota. Najważniejsze, abyś mógł ustawić je tak, aby podczas Twojej nieobecności włączały i wyłączały światło w Twoim domu o ustalonych godzinach. Tym sposobem zmylisz potencjalnych włamywaczy, którzy pomyślą, że nigdzie nie wyjechałeś i jesteś w domu.
  • Ukryj wartościowe przedmioty tak, aby nie znajdowały się blisko okien i na widoku. Unikaj jednak oczywistych skrytek jak szuflada na bieliznę, piekarnik, lodówka. Wszystkie te miejsca są już dobrze znane włamywaczom i złodziejom. Najlepszym miejscem na ukrycie małych wartościowych przedmiotów będzie sejf. Jeśli go nie posiadasz, warto rozważyć jego zakup. To niezastąpione zabezpieczenie, które powinien mieć każdy, kto przechowuje w swoim domu drogocenne przedmioty, gotówkę czy inne wartościowe rzeczy. Jeśli chodzi o większe przedmioty, jak obrazy, elektronika, staraj się nie chować ich wszystkich w jednym miejscu.
  • Nie zasłaniaj okien w czasie swojej nieobecności. To kontrowersyjna kwestia i wiele osób ma odmienne zdanie na ten temat, ale fakty mówią same za siebie. Będąc w domu rzadko kiedy korzystamy z zasłon czy rolet, zwłaszcza poza okresem letnim. Jest to więc jakiś sygnał dla potencjalnych włamywaczy o tym, że dom jest pusty i nie chcesz, aby ktoś zaglądał co jest w środku.

Przechowywanie pieniędzy w domu
Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez NBP 25% Polaków przechowuje swoje oszczędności w domu. Zazwyczaj jest to spowodowane brakiem zaufania do banków, wygodą, nieznajomością systemów bankowych. W dobie internetu wielu osobom wydaje się też, że w internecie czeka na nich więcej zagrożeń niż w realnym życiu. O ile nie ma nic złego w przechowywaniu środków z miesięcznej lub dwumiesięcznej wypłaty w domu, to większe kwoty nie powinny już znajdować się w naszej szufladzie na skarpety.

Jeśli już przechowujesz gotówkę w swoim domu, zadbaj o odpowiednie jej zabezpieczenie, czyli sejf. Chowanie pieniędzy w lodówce, zakopywanie w ogrodzie, zamurowywanie ich w ścianie w garażu to niestety wciąż bardzo popularne praktyki, które włamywacze i złodzieje znają doskonale. Ceny sejfów oscylują w granicach 500-2000 zł i mimo iż może się to wydawać dużo, to patrząc z perspektywy czasu tyle samo, a często nawet więcej wydają osoby przechowujące swoje oszczędności w banku. Potraktuj to jako inwestycję w bezpieczeństwo swoich pieniędzy. W końcu sam jesteś dla siebie bankiem.

Najlepiej jest przechowywać swoje oszczędności w przynajmniej kilku miejscach: na kontach bankowych, na kartach kredytowych, część możesz przechowywać w domu, część zainwestować, ulokować na koncie oszczędnościowym, na lokacie itd. Dzieląc swoje środki na różne miejsca zwiększasz ich bezpieczeństwo.

Karta czy gotówka
Ludzie często przechowują swoje oszczędności w domach, ponieważ nie ufają bankom oraz chcą zawsze mieć przy sobie pieniądze, zwłaszcza  w razie nagłych wypadków.
Posiadając kartę kredytową, nigdy nie znajdziesz się w sytuacji bez pieniędzy. W większości miejsc można obecnie płacić kartą, a jeśli kiedykolwiek będzie Ci potrzebna gotówka, wystarczy udać się do najbliższego bankomatu, aby całkowicie za darmo wypłacić potrzebną Ci kwotę. Z kartą AXI nie musisz już przechowywać w swoim domu gotówki ani podróżować z portfelem wypchanym pieniędzmi. Od teraz masz bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Karta kredytowa jest zawsze przy Tobie, nie zabiera dużo miejsca i jest całkowicie darmowa kiedy z niej nie korzystasz.