Jak przygotować swój samochód na zimę?

Jak przygotować swój samochód na zimę?

Oprócz niskich i nieprzyjemnych temperatur, w okresie zimowym kierowcy muszą zmagać się z oblodzeniem jezdni, opadami atmosferycznymi, szybko zapadającym zmrokiem, a także złą widocznością. Ponadto, cierpi też sam samochód, który przez mróz, wilgoć i sól znajdującą się na drogach, jest bardziej podatny na wszelkie korozje. Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do okresu zimowego.

Opony
Przygotowując swój samochód na zimę, przede wszystkim zaczynasz od zmiany opon. Są one najważniejszym krokiem w przygotowaniu się do trudnych warunków atmosferycznych.  Zapewniają nam kontakt z podłożem, odpowiadają za precyzję prowadzenia, drogę hamowania, a w okresie zimowym pomagają wyjechać z zasp. Z uwagi na to, że parametry ogumienia letniego znacząco różnią się od zimowego, powinniśmy udać się do serwisu jeszcze przed pierwszymi mrozami, aby wymienić opony i zapobiec niepewnej sytuacji na drodze. Najlepiej zrobić to, gdy temperatura spadnie do 7 stopni Celsjusza.  Nie warto ryzykować i czekać na pierwszy śnieg. Kupując opony za pomocą karty kredytowej, masz szansę na uzyskanie różnego rodzaju rabatów. Ponadto w razie reklamacji, masz pewność, iż otrzymasz  zwrot pieniędzy lub pomoc w naprawie opon. Jeśli nie posiadasz jeszcze karty kredytowej, kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się więcej i złożyć wniosek.

Opony zimowe charakteryzują się mieszanką miękkiej gumy, która pozwala im lepiej trzymać się oblodzonych dróg, a nawet pokonywać ośnieżone drogi z nachyleniem 13%. Opony letnie zawodzą natomiast podczas nachylenia powyżej 4%. Dodatkowym atutem ogumienia zimowego jest inna budowa bieżnika, który ma większą głębokość oraz specjalne rowki i kanaliki pozwalające sprawnie odprowadzać śnieg, wodę i błoto.

Osoby pokonujące zimą niewielkie dystanse, na przykład krótkie jazdy do sklepu lub sąsiedniego miasteczka, często kręcą nosem na kupno nowych par opon. Głównie z powodu ich ceny, ale często też samo wybranie się do serwisu wydaje się niektórym osobom zbyt kłopotliwe. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą opony wielosezonowe, które posiadają homologację zimową. Będzie to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie niż jazda okrągły rok na oponach letnich lub tylko zimowych. Warto jednak pamiętać, że pokonywanie tras szybkiego ruchu będzie dużo trudniejsze i mniej bezpieczne, niż w przypadku jazdy z odpowiednim dla danej pory roku ogumieniem.

Pamiętaj, że nie każda zima jest tak samo sroga i wiąże się z trudnymi warunkami drogowymi. Ponadto najwięcej wypadków w okresie zimowym odnotowano na nawierzchniach suchych - aż 57% (tylko 35% wypadków ma miejsce na nawierzchniach mokrych). Jest to spowodowane tym, iż jeżdżąc nieuważnie i z nieodpowiednimi oponami, zwiększamy drogę hamowania, a tym samym zwiększamy długość czasu reakcji na niebezpieczeństwa.

Unikaj opon używanych, ponieważ mogą być sparciałe, krzywe lub być po wypadkach. To wszystko zmniejsza ich przyczepność i zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych.

Wyjeżdżasz w góry? Pamiętaj o łańcuchach śniegowych

Jeśli planujesz zimowy wypad w góry, warto zakupić specjalne łańcuchy śniegowe. Mimo że wielu osobom udaje się pokonać górskie trasy bez łańcuchów, to nie warto ryzykować, a zwłaszcza w okresie zimowym. Łańcuchy pomagają pokonywać ciężkie trasy, nawet te wyjątkowo zaśnieżone. Przed wyjazdem warto jednak trochę poćwiczyć ich zakładanie, tak abyś nie musiał denerwować się w trasie. Przy zakupie pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rozmiaru i zakresu wymiarowego.

Płyn do spryskiwaczy, wycieraczki i szyby

Kolejny ważny punkt po odpowiednim ogumieniu, to wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy oraz sprawdzenie stanu wycieraczek. W zimie na pewno będziesz miał do czynienia z opadami atmosferycznymi, warto więc zadbać o tę kwestię.

Ponadto, warto dokładnie oczyścić i odtłuścić szyby w samochodzie. Na ich wewnętrzną część można zastosować preparat ograniczający osiadanie pary wodnej. Zewnętrzną powierzchnię należy natomiast pokryć ,,niewidzialną wycieraczką’’. Jeśli nie jesteś pewien co do stanu Twoich szyb, lepiej udaj się do serwisu już przed pierwszymi mrozami, ponieważ jeśli posiadasz jakiekolwiek ubytki, mogą one ulec powiększeniu przez marznącą wodę. Jazda z uszkodzonymi szybami może skutkować uzyskaniem mandatu karnego.

Płyn do spryskiwaczy również może zamarzać, dlatego warto już przed pierwszymi mrozami  wylać pozostałości starego i zastąpić go specjalną zimową wersją.

Oświetlenie
Zimą coraz szybciej zapada zmrok, a w związku z tym nawet popołudniowe powroty z pracy zmuszają nas do podróżowania po ciemku. Jak wiadomo, lampy powodują, że nie tylko widzimy lepiej, ale jesteśmy też bardziej widoczni dla otoczenia. Wymień więc wszelkie słabiej świecące żarówki, zwłaszcza te przepalone. Następnie udaj się do diagnosty, który ustawi prawidłowy kąt padania światła. Dzięki temu zabiegowi unikniesz oślepiania innych kierowców oraz zapewnisz sobie lepszą widoczność. Pamiętaj o wyrównaniu ciśnienia w oponach oraz usunięciu wszelkich ciężkich przedmiotów z bagażnika, dzięki temu zabieg będzie wykonany poprawnie. Zaopatrz się również w zapasowy komplet żarówek i naucz się ich prawidłowego montażu. Nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się zmiana żarówki podczas jazdy. Pamiętaj, że brak prawidłowego oświetlenia samochodowego może skutkować mandatem oraz punktami karnymi.

Karoseria
Jeśli zależy Ci na wyglądzie swojego samochodu, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu ubytków.  Poprzez ciągły kontakt z solą drogową i wilgocią, Twój pojazd będzie bardziej podatny na korozję. Regularnie oczyszczaj również zakamarki swojego samochodu, w których stale kumuluje się woda. Mycie pojazdu najlepiej przeprowadzać w zamkniętych pomieszczeniach, dzięki czemu unikniemy zamarzania wody i tym samym szkód dla naszej karoserii.

Uszczelki i zamki

Uszczelki warto nasmarować specjalnym silikonowym preparatem lub wazeliną techniczną, dzięki czemu nie będą one przymarzać, co zapobiegnie ich uszkodzeniom podczas otwierania drzwi. Zamki natomiast należy potraktować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Przydatny będzie też preparat odmrażający, który zawsze warto mieć przy sobie podczas jazdy.

Akumulator
Pamiętaj o dokładnym naładowaniu akumulatora lub jego wymianie na nowszy. Przy zerowej temperaturze jego sprawność spada o 20%, a przy temperaturze -20 stopni Celsjusza nawet o 50%.

Olej silnikowy

O wymianie oleju należy pamiętać przez cały rok, ale podczas mrozów jest to szczególnie ważne. Gdy olej jest zużyty i odpalamy samochód na zimnym silniku, łatwiej o jego uszkodzenie. Zimny olej dociera wolniej do poszczególnych elementów silnika i przez chwilę pracuje on ,,na sucho’’.

Hamulce oraz płyn w układzie chłodzenia

Płyn hamulcowy, jak i płyn chłodniczy powinny być wymieniane co 2 lata. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może unieruchomić nasz pojazd poprzez pęknięcie chłodnicy lub bloku silnika. Z kolei płyn hamulcowy może zacząć wchłaniać wodę, przez co narażamy się na niebezpieczne poślizgi i wadliwe działanie hamulców.

Zawieszenie

Równie ważne w przygotowaniu samochodu na okres zimowy jest zawieszenie, a szczególnie amortyzatory. Te zużyte, mogą spowodować złą przyczepność do nawierzchni oraz wydłużyć drogę hamowania. Warto przed zimą sprawdzić nasz układ zawieszenia i upewnić się, czy nasze auto nie będzie ,,pływać’’ po drodze, narażając nas na niebezpieczeństwo.

Przygotowując swój samochód na zimę, pamiętaj o gruntownym jego sprawdzeniu i wymianie wadliwych lub zużytych części. Wszystkie związane z tym wydatki mogą wydawać się niezwykle kosztowne, dlatego warto mieć pod ręką kartę kredytową, która zagwarantuje nam bezpieczne zakupy, a czasem nawet zniżki i rabaty. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.