Jak przygotować się do rezygnacji z pracy?
Niewiele osób chce lub ma możliwość pracować przez wiele lat w jednej firmie. Niektórzy rezygnują z uwagi na słabe zarobki, brak perspektyw na przyszłość, czy złą atmosferę w pracy. Powodów może być multum. Czasem decydujemy się na rezygnację z obecnego stanowiska, ponieważ w aktualnym miejscu pracy nie czujemy się spełnieni. Bez względu na powód do rezygnacji z pracy, zawsze powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie i jakie czynności wykonać przed jego złożeniem?
Rozważ wszystkie za i przeciw
Wszystkim nam zdarza się pod wpływem emocji podjąć pochopne decyzje. Jeśli ktoś w pracy był dla Ciebie niemiły lub zachował się w stosunku do Ciebie nieodpowiednio, spróbuj porozmawiać z tą osobą lub zgłosić problem swojemu przełożonemu, zamiast od razu szukać nowej pracy. Nawet, jeśli problem dotyczy osoby na wyższym stanowisku od Ciebie, nie powinieneś chować głowy w piasek, za każdym razem, gdy coś nie idzie po Twojej myśli. Walcz o swoje prawa i jeśli zależy Ci na swojej pracy i lubisz obecne miejsce zatrudnienia, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby rozwiązać problem.
Zastanów się też, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i czy trudno będzie Ci znaleźć nowe zatrudnienie. Jeśli masz pewność, że w Twojej okolicy szukają specjalisty w Twojej dziedzinie lub jeden z Twoich znajomych dał Ci jasne wytyczne, abyś zgłosił się na dane stanowisko, ponieważ polecił Twoją osobę, to nie zwlekaj. Jeśli natomiast nie znalazłeś żadnych interesujących Cię ofert pracy lub co gorsza, nie masz pomysłu na to, co chciałbyś robić, to nie rezygnuj z obecnej pracy, dopóki nie zostaniesz zatrudniony w nowym miejscu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której masz duże oszczędności, które pozwolą Ci utrzymać się w okresie bez pracy lub kiedy musisz dokształcić się w jakimś zakresie przed podjęciem nowej pracy.
Rezygnując z dotychczasowego stanowiska, sprawdź jaka atmosfera panuje w firmie, do której się wybierasz. Warto popytać znajomych, poszukać informacji w Internecie, jeśli znajdziesz niepochlebne opinie o obsłudze, jest bardzo duża szansa, że pracownicy się nie dogadują, a Ty będziesz czuł się jak piąte koło u wozu. Jeśli jesteś już zdecydowany na nową pracę, możesz podpisać umowę wstępną z pracodawcą, wtedy zaczniesz, gdy tylko skończy się okres Twojego wypowiedzenia na poprzednim stanowisku. W okresie bez regularnych przychodów pomocna okaże się karta kredytowa. To znacznie tańsza i bezpieczniejsza opcja niż kredyt. Kiedykolwiek znajdziesz się w nagłej potrzebie, możesz skorzystać z funduszy na karcie, a kiedy staniesz na nogi, zwrócisz zadłużenie i wyrównasz balans rachunku.
Rozmowa z szefem
Jeśli Twój dotychczasowy przełożony jest rozsądnym człowiekiem i nie obciąży Cię dodatkową pracą podczas ostatnich tygodni Twojego pobytu w firmie, to możesz śmiało uprzedzić go o podjętej wcześniej decyzji. Natomiast, jeśli wiesz, iż możesz mieć przez to problemy w pracy, lepiej poinformuj wszystkich o rezygnacji zgodnie z ustalonym w Twojej umowie okresem wypowiedzenia. Pamiętaj jednak o poinformowaniu szefa, jako pierwszego. Lepiej będzie, kiedy dowie się o Twojej rezygnacji wprost od Ciebie, a nie od pośrednika.
Nie denerwuj się! Poproś szefa o spotkanie w dogodnym dla obojga terminie i przedstaw sprawę rzeczowo. Uzasadnij swoją decyzję, a na pewno rozstaniecie się w zgodzie, nie paląc za sobą mostów. Zaproponuj termin rozwiązania umowy, satysfakcjonujący zarówno Ciebie, jak i przełożonego. Pamiętaj, że może się okazać, iż Twój szef będzie musiał wygospodarować czas, aby znaleźć kogoś na Twoje stanowisko, bądź więc wyrozumiały. Ustal warunki dogodne dla Ciebie i firmy.
Problemem może okazać się sytuacja, gdy Twój przełożony jest w momencie Twojej rezygnacji na urlopie. Możesz wówczas złożyć wypowiedzenie bezpośrednio do ręki kierownika działu lub kadrowej. Jeśli takich osób nie ma w firmie, powinieneś wysłać rezygnację drogą pocztową. Najlepiej listem poleconym, jednak jako moment złożenia wypowiedzenia będzie liczyć się data otrzymania listu, a nie moment jego wysłania. Sąd najwyższy w październiku 2002 roku zdecydował, że dopuszczane są wypowiedzenia składane drogą elektroniczną (SMS, MMS, mail, faks). Jednak powiadamianie o tak ważnym fakcie wysyłając SMS’a, może być nie na miejscu i okazywać brak szacunku (to tak jakbyś zrywał z kimś znajomość przez SMS). Możesz wysłać rezygnację faksem lub złożyć ją w pracy, a następnie poinformować przełożonego telefonicznie. Jeśli zdecydujesz się na formę telefoniczną, warto mieć świadka takiej rozmowy, który w razie potrzeby potwierdzi jej przebieg.
Może się również zdarzyć, że szef przygotuje kontrofertę, ponieważ niezwykle ceni Cię, jako pracownika. Wyjaśnij mu, więc rzeczowo i spokojnie, dlaczego zdecydowałeś się złożyć wypowiedzenie, a być może dojdziecie do porozumienia i wcale nie będziesz musiał odchodzić z dotychczasowego stanowiska. Przede wszystkim musisz rozważyć, czy propozycje szefa są na tyle dobre, abyś znowu poczuł się komfortowo w firmie.
Rezygnacja
Złożenie rezygnacji z pracy wymaga zachowania pewnych oficjalnych formalności. Musisz złożyć odpowiednie dokumenty zaraz po rozmowie z przełożonym – w formie maila, listu z potwierdzeniem odbioru lub osobiście. W piśmie zawrzyj ustalenia poczynione w trakcie spotkania z szefem, opowiedz o powodzie rezygnacji i chęci zmiany pracy. Pamiętaj, aby wyraźnie zaznaczyć, że chcesz rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Wspomnij, czego miałeś się okazję nauczyć w firmie, bądź miły i rzeczowy. Podziękuj za możliwość pracy na swoim stanowisku i życz firmie wszystkiego dobrego. Pozytywny wydźwięk wypowiedzenia będzie działał na Twoją korzyść.
Okres wypowiedzenia
Jeśli upewniłeś się już, ile trwa Twój okres wypowiedzenia, pamiętaj, aby uporządkować wszystkie swoje sprawy i projekty, które wymagają dokończenia lub oddelegowania innemu pracownikowi firmy. Niech Twoja rezygnacja nie spowoduje dodatkowych problemów, czy komplikacji w firmie. Podczas okresu wypowiedzenia pracuj tak jak zawsze i nie obijaj się. Najlepiej będzie, jeśli od razu przekażesz dokładnie wszystkie wytyczne osobie, która może zastąpić Cię na stanowisku. To podkreśli Twój profesjonalizm. Dzięki przekazaniu wszelkich zadań i „doszkoleniu’’ pracownika, który wszystkim się zajmie, Twój szef może zdecydować, że zamiast pracować do końca okresu wypowiedzenia, będziesz mógł wykorzystać swój urlop przed całkowitym rozwiązaniem umowy o pracę.
Dobre wrażenie, jakie pozostawisz po sobie podczas okresu wypowiedzenia, może Ci pomóc w rozwoju dalszej kariery. Nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się dobra opinia kolegów z pracy, czy też Twoich przełożonych. Coraz częściej potencjalni pracodawcy dzwonią do firm, w których pracował wcześniej ich kandydat i pytają się o jego stosunek do pracy. Nawet, gdy byłeś wydajnym pracownikiem, ale na koniec pokażesz się z gorszej strony, były pracodawca na pewno nie da Ci pozytywnych referencji.
Po złożeniu wypowiedzenia
W niektórych firmach, zanim pożegnasz się z aktualnym miejscem pracy na dobre, zostaniesz poproszony o spotkanie z przedstawicielem działu HR. Ma on za zadanie przeprowadzić tzw. Exit Interview, który zdiagnozuje Twoje prawdziwe powody odejścia z pracy. W tym przypadku możesz odmówić, ale pamiętaj, że nie nadszarpniesz tym reputacji swojej, ani firmy. Możesz natomiast dzięki swojej opinii pomóc pozostałym w firmie pracownikom, ponieważ Twoja opinia pomoże ulepszyć kwestie, przez które złożyłeś wypowiedzenie.
Pożegnaj się również ze swoimi kolegami z pracy. Nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz ich na innym stanowisku w innej firmie. Ich pomoc i życzliwość może Ci się kiedyś przydać, a ponadto utrzymując dobre relacje, będziesz szczęśliwszy. Nie musisz organizować hucznego przyjęcia, ale poinformuj ich o swoim odejściu osobiście.
Rezygnacja z pracy może być procesem złożonym i dość długim. Pamiętaj jednak, że jest ona kluczowa w Twojej dalszej karierze, a to jak rozstaniesz się z przeszłością, którą spędziłeś w firmie, w dużej mierze odciśnie piętno na Twoich dalszych staraniach. Nie stresuj się też bardziej niż to konieczne! Każdego dnia mnóstwo ludzi rezygnuje z pracy i są w takiej samej sytuacji, co Ty. Niezależnie od powodu zmiany swojego zatrudnienia, pamiętaj, że to nie koniec Świata i może się okazać, że krok ten przyniesie niezwykle korzystne zmiany w Twoim życiu.