Dzień Kobiet – jak obchodzimy go na świecie?

Dzień Kobiet – jak obchodzimy go na świecie?

Czasy, w których Dzień Kobiet kojarzył się w Polsce tylko z kawą, goździkami i rajstopami, którymi obdarowywano Kobiety w ich miejscach pracy, dawno się skończyły. Oczywiście zwyczaj celebrowania dnia kobiet zdecydowanie zadomowił się w naszym kraju na dobre, jednak nie tylko Polacy go świętują. W czasach PRL-u Dzień Kobiet był dniem pełnym wykładów, spotkań z władzami, a kobietom wręczano kwiaty i odznaczenia oraz składano wyrazy uznania.

Obchody Dnia Kobiet mają swoje początki w starożytnym Rzymie, gdy 1 marca celebrowano święto Junony, zwane Matronaliami. Składano wtedy ofiary za pomyślność związków małżeńskich, a mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami, podczas gdy one przygotowywały ucztę dla niewolników.

Dzień Kobiet jest świętem oficjalnym w Albanii, Algierii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.

Jak najczęściej go obchodzimy? Cóż, mężczyźni obdarowują ważne w ich życiu kobiety kwiatami, czekoladkami i drobnymi upominkami, szczególnymi względami obdarzając oczywiście swoje Ukochane. Jednak są miejsca na świecie, w których obchody wyglądają zupełnie inaczej.

Jak wiemy, gorącokrwiści Włosi uwielbiają kobiety. Dlatego też do tego święta przygotowują się z tygodniowym wyprzedzeniem. W mieście można znaleźć wiele plakatów i ulotek na ten temat. W Dzień Kobiet każda Pani jest obdarowywana bukietem kwiatów, czekoladkami i często gałązkami akacji srebrzystej. Co ciekawe, to nie tylko mężczyźni kupują prezenty kobietom w tym specjalnym dniu – onje same obdarowują swoje matki, córki i przyjaciółki drobnymi upominkami.

W Rosji Dzień Kobiet jest dniem wolnym od pracy. Kobiety, podobnie jak we Włoszech, są obdarowywane gałązkami akacji srebrzystej i czekoladą. Ten dzień stał się świętem narodowym już za czasów Lenina, który został przekonany do jego ustanowienia przez feministkę bolszewicką, Aleksandrę Kołłontaj.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech, kobiety najczęściej są obdarowywane kwiatami. Czasem otrzymują również prezenty od swoich pracodawców, a uczniowie obdarowują małymi upominkami swoje nauczycielki. W Portugalii i Rumunii Kobiety organizują w ten dzień babskie wieczory i po prostu cieszą się swoim własnym towarzystwem, celebrując ten dzień tylko we własnym gronie. Oczywiście otrzymują też prezenty i kwiaty od mężczyzn, ale wieczory preferują spędzać ze swoimi przyjaciółkami.

W Chinach obchody Dnia Kobiet są dość specyficzne – kobiety otrzymują pół dnia wolnego od pracy, a w tym czasie sklepy oferują przygotowane dla nich specjalne oferty i zniżki. W Wietnamie natomiast Dzień Kobiet raz w roku to stanowczo za mało – dlatego też obchodzą go podwójnie – nie tylko 8 marca, ale również 20 października. Najpopularniejszym prezentem są tam goździki.

W Wielkiej Brytanii podejście do Dnia Kobiet jest zgoła inne. Organizowane są różne wykłady i wystawy opowiadające o wybitnych kobietach, o równouprawnieniu i o tym, co można jeszcze zrobić w tej dziedzinie. Co ciekawe, obchody tego dnia są 10 marca, pomimo że oficjalną datą jest 8 marca, jak w większości państw.

W Izraelu do niedawna Dzień Kobiet nie był celebrowany – ba, mało kto w ogóle wiedział o tym święcie. To się zmieniło przez falę imigrantów napływających z byłego ZSRR – po jego rozpadzie. Teraz większość kobiet otrzymuje kwiaty i prezenty od mężczyzn, a salony kosmetyczne oferują zabiegi kosmetyczne całkowicie za darmo. Kolejki muszą być przerażające, ale brzmi to i tak wspaniale.

Niestety, nie wszędzie Dzień Kobiet kojarzy się pozytywnie. W Iranie na przykład jego celebrowanie zostało zakazane, gdy w 2007 roku kobiety planowały urządzenie zgromadzenia. Zostało one udaremnione przez irańską policję, która aresztowała wtedy wiele kobiet, a około 100 osób zostało pobitych.