Europejskie tradycje wielkanocne
O tym, jak wyglądają polskie tradycje wielkanocne opowiadaliśmy w poprzednim artykule. Jak obchodzi się to święto w innych krajach Europejskich?
Włosi zajadają się Colombą – wielkanocną babką z migdałami, Szwedzi pozdrawiają się słowami „Glad Påsk” co oznacza „ Wesołej Wielkanocy”, Brytyjczycy uczestniczą w wyścigach turlania jajek, a we Francji dzieci szukają w ogrodzie czekoladowych kurczaków i dzwonków.
W Wielkiej Brytanii Święta Wielkanocne rozpoczynają się w piątek (który jest dniem wolnym od pracy), a kończą w poniedziałek. Jak w większości krajów jajko jest traktowane jako symbol nowego życia i wiosny, ale Brytyjczycy wykorzystują je również jako przedmiot wielu zabaw – najbardziej popularną z nich jest Egg Rolling, czyli wyścigi w turlaniu jajek – polega ono na tym, by jak najszybciej doturlać swoje jajko do mety nie rozbijając go po drodze. Wśród dzieci jednak najbardziej popularną zabawą jest Egg Hunt – szukanie czekoladowych jajek ukrytych w różnych zakątkach domu lub ogrodu.
We Francji Wielkanoc spędza się głównie w gronie rodzinnym. Popularne w tym czasie są wyjazdy z miasta, w celu aktywnego spędzenia czasu – na narty na przykład. Oczywiście te święta są największą frajdą dla dzieci, które biegają po ogrodzie i domu w poszukiwaniu ukrytych czekoladowych łakoci – zajączków, kurczaków, jajek lub dzwonków.
We Włoszech obchody Wielkanocne są nieco bardziej wzniosłe – dla większości Włochów Wielkanoc to przede wszystkim uroczysta msza na Placu Św. Piotra w Watykanie, którą papież kończy błogosławieństwem Urbi et Orbi. Jako że symbolem tego święta jest Baranek, na kolację Włosi najczęściej konsumują pieczeń baranią z rozmarynem i czosnkiem – czasami również pieczone jagnię. Na każdym stole można również znaleźć Colombę – puszystą babkę nadziewaną migdałami i kawałkami czekolady, która swoim kształtem przypomina gołębia w locie.
W Szwecji natomiast popularną tradycją wielkanocną jest Paskkaerringar, które do złudzenia przypomina amerykańskie Halloween. W tym dniu dziewczynki przebierają się za baby wielkanocne przypominające wiedźmy i stukają do drzwi sąsiadów w celu zdobycia słodyczy i drobnych pieniędzy. Po otwarciu drzwi recytują chóralnie Wesołej Wielkanocy – Glad Påsk. To właśnie to powitanie, które można usłyszeć w Szwecji z ust każdego przechodnia.