11 dziwnych i wspaniałych tradycji świątecznych w różnych zakątkach świata – część druga
W ostatnim artykule rozpoczęliśmy opowieść o pięknych tradycjach z całego świata w okresie Bożego Narodzenia. Przedstawiamy drugą część artykułu, który na pewno wprowadzi Cię w świąteczny nastrój.
Dzień Świętego Mikołaja, Niemcy
Święty Mikołaj jeździ na osiołku w nocy 6 grudnia (Mikołajki) i zostawia w butach grzecznych dzieci drobne upominki takie jak monety, czekoladę, pomarańcze i zabawki. Można go spotkać w całym kraju, a szczególnie w Bawarii. Mikołaj czasem odwiedza dzieci w szkole albo w domu i wtedy, żeby dostać swoje słodycze albo prezent, chłopcy i dziewczynki muszą powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę lub namalować obrazek. W skrócie Mikołaj to po prostu świetny gość. Lecz nie zawsze jest różowo. Święty Mikołaj często zabiera ze sobą Pachołka Ruperta (Knecht Ruprecht), który jest podobny do diabła, ma na sobie ciemne ubranie pokryte dzwonkami i nosi brudną brodę. Zawsze ma też ze sobą rózgę lub mały bat, którymi karze niegrzeczne dzieci.
Norwegia
W Norwegii istnieje prawdopodobnie jedna z najdziwniejszych tradycji wigilijnych. Wszyscy chowają tam swoje miotły. Zwyczaj pochodzi sprzed kilku wieków, kiedy ludzie wierzyli, że w Wigilię Bożego Narodzenia czarownice i złe duchy nawiedzają świat i szukają mioteł, na których mogą latać. Do dzisiaj mnóstwo osób przechowuje miotły w najbezpieczniejszym miejscu w domu, żeby ochronić je przed kradzieżą.
Zapalenie Narodowej Menory Chanukowej, Waszyngton
W Stanach Zjednoczonych żydowskie święto Chanuka jest obchodzone z dużą pompą, a jeden z jego najważniejszych elementów jest obserwowany przez cały naród. Od 1979 roku gigantyczna, 15-metrowa Menora jest stawiana na terenach przynależnych do Białego Domu na osiem dni i nocy Chanuki. W Waszyngtonie w czasie ceremonii mają miejsce przemówienia, gra muzyka organizowane są przeróżne zajęcia dla dzieci, ale jej momentem kulminacyjnym jest oczywiście zapalenie Menory.
Wenezuela
Kochasz Boże Narodzenie, ale uważasz, że na rolkach byłoby jeszcze lepsze? Jeśli odpowiedź brzmi tak, wpadnij w tym roku do Caracas, stolicy Wenezueli. W każdą Wigilię Bożego Narodzenia mieszkańcy miasta wcześnie rano wybierają się do kościoła – jak na razie żadnych niespodzianek – ale, z powodów znanych tylko im, robią to na rolkach. Ten zwyczaj jest tak popularny, że ulice w całym mieście są zamknięte dla ruchu samochodowego, żeby ludzie mogli bezpiecznie dojechać do kościołów, zanim wrócą do domów na zdecydowanie nietradycyjny obiad bożonarodzeniowy, który składa się głównie z tamales (ciasto z mąki kukurydzianej z mięsem, zawinięte w liście z kolby kukurydzy i gotowane na parze).
Dzień Małych Świeczek, Kolumbia
Dzień Małych Świeczek (Día de las Velitas) rozpoczyna sezon na Boże Narodzenie w całej Kolumbii. Na cześć Maryi Dziewicy i Niepokalanego Poczęcia ludzie umieszczają świeczki i papierowe lampiony w oknach, na balkonach i w ogródkach.
Świeczkowa tradycja ma się bardzo dobrze i cały czas się rozwija. Co rok całe miasta i miasteczka rozświetlają się skomplikowanymi aranżacjami ustawianymi ze świeczek i lampionów. Jedne z najpiękniejszych można znaleźć w Quimbaya, gdzie sąsiedzi rywalizują ze sobą, tworząc cudowne, kolorowe wzory.
Kawalkada Świateł, Toronto
We wspaniałym, zimowym Toronto, coroczna Kawalkada Świateł oznacza oficjalne rozpoczęcie sezonu świątecznego. Pierwsza Kawalkada miała miejsce w 1967 roku, kiedy to Toronto mogło się pochwalić nowo skonstruowanym ratuszem i placem Nathana Philipsa. Plac i choinka są ozdobione przez ponad 300 tysięcy wydajnych lampek LED, które świecą od zmierzchu do godziny 23 aż do Nowego Roku. Oprócz tego można być świadkiem spektakularnych fajerwerków i wziąć udział w jeździe na łyżwach na wolnym powietrzu. To są dopiero bożonarodzeniowe tradycje!