11 dziwnych i wspaniałych tradycji świątecznych w różnych zakątkach świata – część pierwsza

11 dziwnych i wspaniałych tradycji świątecznych w różnych zakątkach świata – część pierwsza

Święta Bożego Narodzenia są ulubionym świętem dla ludzi na całym świecie. Chociaż nasze tradycje się różnią, i czasami wydają się nam dziwne – wszystkie są wspaniałe i dodające otuchy.

To najpiękniejszy czas w roku. Przez kilka tygodni wydaje nam się, że świat nabrał magicznego blasku, ludzie wydają się weselsi, a zima bardziej przytulna.

Niezależnie od tego, w jaki sposób obchodzisz święta w tym okresie – czy to np. Chanuka, czy też Boże Narodzenie, na pewno masz swoje własne domowe zwyczaje i tradycje, które sprawiają, że to święto jest tak wyjątkowe. Podajemy kilka świątecznych tradycji z całego świata, które w szczególności utknęły nam w pamięci.

Festiwal Wielkich Latarni, Filipiny

Festiwal Wielkich Latarni (Ligligan Parul Sampernandu) odbywa się co roku w sobotę przed świętami Bożego Narodzenia w mieście San Fernando - "Świątecznej Stolicy Filipin". Festiwal przyciąga widzów z całego kraju i świata. Bierze w nim udział jedenaście wiosek – konkurencja co roku jest zacięta, ponieważ wszyscy próbują zbudować najbardziej wyszukaną latarnię.

Pierwotnie latarnie były prostymi kreacjami o średnicy około pół metra, wykonanymi z "papel de hapon" (japońskiego papieru origami) i oświetlonymi świecami. Obecnie latarnie są wykonane z różnych materiałów i wzrosły do około sześciu metrów. Dziś oświetlane są przez żarówki elektryczne.

Gävlebocken, Szwecja

Od 1966, wysoka na 13 metrów Yule Goat (Drewniana Koza) jest budowana na czas adwentu w centralnym punkcie placu zamkowego w Gävle. Ta szwedzka tradycja bożonarodzeniowa nieumyślnie doprowadziła do powstania kolejnej „tradycji” – ludzi próbujących ją spalić. Od 1966 Yule Goat została z powodzeniem spalona 29 razy – ostatniego zniszczenia dokonano w 2016 roku.

Krampus, Austria

Demoniczna bestia, która wędruje ulicami miasta, strasząc dzieci i karząc te, które były niegrzeczne – nie, to nie Halloween, ale zły wspólnik Świętego Mikołaja - Krampus.

Według austriackiej tradycji Święty Mikołaj nagradza grzeczne dziewczynki i chłopców, a Krampus porywa te niegrzeczne i zabiera je w swoim worku. Młodzi mężczyźni przebierają się za Krampusa w pierwszym tygodniu grudnia (szczególnie wieczorem przed Mikołajkami) i straszą dzieci, hałasując łańcuchami i dzwonkami.

Bożonarodzeniowy obiad z KFC, Japonia

Boże Narodzenie nigdy nie biło rekordów popularności w Japonii. Poza kilkoma świeckimi tradycjami, jak dawanie prezentów i ozdabianie wystaw światełkami, święta Bożego Narodzenia nie są powszechnie znane w tym kraju. Mimo to, w ciągu kilku ostatnich lat pojawiła się nowa, dziwna „tradycja” – wystawny obiad w pierwszy dzień Świąt, którego podstawowym daniem jest kurczak z KFC.

The Yule Lads, Islandia

Przez 13 nocy w okresie Bożego Narodzenia 13 figlarnych, przypominających trolle chłopców schodzi z gór w Islandii, żeby bawić się i psocić. Gwiazdkowi chłopcy (jólasveinarnir lub jólasveinar po islandzku) odwiedzają dzieci w całym kraju przez 13 nocy od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Przez cały ten okres szkraby ustawiają swoje najlepsze buty koło okien z nadzieją na drobne upominki od wszystkich chłopców po kolei. Te, które były niegrzeczne, zamiast prezentów mogą liczyć co najwyżej na zgniłego ziemniaka. Chłopcy, przyodziani w tradycyjne islandzkie stroje, są figlarni i złośliwi, a ich imiona podpowiadają, jakie psoty lubią najbardziej: Stekkjastaur (Kij do owiec), Giljagaur (Prostaczek), Stúfur (Krótki), Þvörusleikir (Lizacz łyżek), Pottaskefill (Lizacz garnków), Askasleikir (Lizacz gisek), Hurðaskellir (Trzaskacz drzwiami), Skyrgámur (Obżartuch jedzący Skyr), Bjúgnakrækir (Złodziej kiełbas), Gluggagægir (Podglądacz), Gáttaþefur (Wąchacz), Ketkrókur (Hak do mięsa) i Kertasníkir (Złodziej świec).

Więcej pięknych tradycji świątecznych podamy w drugiej części tego artykułu.