Cierpisz na chroniczne zmęczenie? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Powolne życie, które znamy z urlopów, niestety nie jest dla nas dostępne każdego dnia. Może chcielibyśmy, by było inaczej, ale trzeba przyznać – dzięki temu ten czas ma taki urok. Oczywiście są ludzie, którzy są bardziej wytrwali w swoich postanowieniach i zmieniają pracę w korpo na wiejskie powolne życie lub na pracę zdalną z wybranego zakątka świata.
Jednak większości z nas to nie dotyczy. Żyjemy w pośpiechu, jedząc nieregularnie, zostając w pracy po godzinach i korzystając z miejskich rozrywek w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Stres i przeciążenie dla organizmu w takiej sytuacji są ogromne i niestety mają swoją cenę.
Zespół chronicznego zmęczenia jest odrębną jednostką chorobową, ale wiąże się z nim również prawdopodobieństwo wystąpienia innych, poważniejszych chorób. Co możemy zrobić, żeby się od niego uwolnić?
Objawy
Skrajne wyczerpanie powoduje spadek energii, rozdrażnienie i obniża skuteczność we wszystkich naszych działaniach. Jeżeli do tego możesz u siebie zaobserwować brak apetytu, apatię, pogorszenie pamięci lub bóle mięśni i stawów, to ostatni moment, w którym możesz coś zrobić z tym problemem bez innych zdrowotnych konsekwencji. Jakich? Zapalenie wątroby typu C, anemia, cukrzyca, niewydolność nerek i problemy z tarczycą.
Zespół chronicznego zmęczenia może przerodzić się w zespół przewlekłego napięcia. Dotyka on przede wszystkim młode, aktywne kobiety narażone na ogromny stres i żyjące w ciągłym napięciu. Mówimy o nim, gdy stan wyczerpania utrzymuje się przez co najmniej pół roku. Krótki sen i zbyt wiele wyzwań może powodować, że nie będziesz w stanie znaleźć siły na najprostsze, codzienne czynności.
Jak sobie radzić z chronicznym zmęczeniem?
1. Zmniejsz intensywność treningów
Chroniczne zmęczenie jest skutkiem przeciążenia organizmu. Jeżeli robisz zbyt wiele, Twoje ciało i umysł w końcu zaczną się buntować. Lekarstwem oczywiście jest sen. Jeżeli jesteś wykończony, warto zastąpić intensywne treningi jogą, pilatesem albo spacerami – dzięki nim obniży się poziom hormonu stresu w Twoim organizmie. Taka chwilowa zmiana nie sprawi, że Twoja forma się obniży – a da Ci wytchnienie i dodatkowy zastrzyk energii.
2. Zmień dietę i dobierz suplementy
Przewlekły stres jest przeciążeniem dla Twojego ciała również na poziomie komórkowym. Chociaż zdrowo się odżywiasz, to w sytuacjach stresowych Twój organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia. Warto zainwestować w magnez i witaminę B1, które pozwolą Ci szybciej złapać równowagę, uspokoić się i wyrównać poziom hormonów.
3. Ćwicz przed snem
Mówiąc o treningach, to uważamy, że warto je wzbogacić. Możecie wybrać jogę (na youtubie można znaleźć wiele filmów instruktażowych z ćwiczeniami wspomagającymi zasypianie) lub spróbować naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni przez 5 sekund. Zrób sobie 15 sekund przerwy pomiędzy partiami. Tego rodzaju praktyka znacznie wspomaga nasz sen.
4. Zrezygnuj ze słodyczy
Zmiana diety jest bardzo ważna w przypadku chronicznego zmęczenia. Zmiana Twojego sposobu żywienia na pewno będzie dobrym pomysłem. Najlepiej jest ten proces zacząć… tak, od rezygnacji ze słodyczy. Zminimalizuj spożycie cukru, ponieważ jest on praktycznie we wszystkim. Rozejrzyj się za zdrowymi węglowodanami – orzechami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem.
5. Jedz o stałych porach
Tak, wiemy – we współczesnym życie jedzenie o stałych porach wydaje się graniczyć z niemożliwością. Przecież to zakłada, że nie dosyć że musimy mieć kiedy przygotować lub kupić danie, to jeszcze zjeść go zawsze o tej samej godzinie. Ludzie pracujący w zawodach kreatywnych, często zespołowo, mogą nie wyobrażać sobie w jaki sposób mogliby tego dokonać. Ale czy warto ryzykować swoje zdrowie? Może jednak warto spróbować?
6. Wyłącz telefon
Wyłączenie telefonu co najmniej godzinę przed snem, to naprawdę dobry nawyk. Światło emitowane przez telefony ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zmęczone oczy, ale również na skórę. Warto też pamiętać o wszystkich powiadomieniach, które otrzymujemy. Przez nie często odrywamy się od naszych czynności. Ale to nie jedyne działanie – za każdym razem w naszym organizmie następuje wyrzut dopaminy, która nas pobudza i odsuwa moment zapadnięcia w sen. Jeżeli korzystasz z budzika w telefonie – zawsze możesz włączyć po prostu tryb samolotowy.
7. Kładź się spać o odpowiedniej porze
Tak, ilość godzin spędzonych śpiąc przekłada się na nasze samopoczucie następnego dnia. Ale nie tylko o samą ilość godzin chodzi. Warto pamiętać, że cykl snu trwa około 90 minut – i może ich być do 5/6. Także jeżeli chcesz być wyspany – musisz wstrzelić swój budzik pomiędzy cykle.
Dlatego też cały sekret tkwi w tym, by kłaść się spać o odpowiedniej porze. Najlepiej by było, gdyby było to dla Ciebie możliwe przed godziną 23. Wiemy, że to może się wydawać co najmniej nierealne. Taka praktyka powoduje, że Twój organizm zdąży się zregenerować a mózg oczyści się z toksyn.
Jeżeli nie wiesz, jak to obliczyć, nie martw się – w Internecie można znaleźć specjalne kalkulatory snu, które Ci w tym pomogą.