Boże Narodzenie - popularne wierzenia i przesądy
Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma zwyczajami oraz przesądami. Podajemy kilka, które wydały się nam najbardziej interesujące.
Witanie Bożego Narodzenia
Otwieranie drzwi domu o północy w Wigilię jest ważne dla niektórych, ponieważ według wierzeń wypuszcza złe duchy. "Pierwsze nogi" to te, które najpierw wchodzą do domu. Jeżeli jest to ciemnowłosy mężczyzna, który po raz pierwszy przechodzi przez próg w dzień Bożego Narodzenia, jest to dobry znak. Jeśli natomiast pierwszym gościem jest kobieta, uważa się za to zły znak. Pierwsza osoba, która otworzy drzwi w poranek Bożego Narodzenia, powinna krzyknąć "Ojcze Świąteczny", by przynieść szczęście domownikom. Niektórzy ludzie też wierzą, że zamiatanie progu na Boże Narodzenie usuwa wszelkie kłopoty.
Świąteczne kolędy i piosenki
Uważa się, że nie można śpiewać kolęd przy innych okazjach niż Boże Narodzenie, bo przynosi to pecha. Część ludzi wierzy również w to, że jeżeli odsyła się kolędników z pustymi rękami, to szczęście odejdzie razem z nimi. Istnieje błędne pojmowanie tradycji znanej jako Wassailing. Ten zwyczaj był pierwotnie związany z uhonorowaniem zwierząt hodowlanych i plonów, a nawet morza (w niektórych częściach Szkocji) podczas Bożego Narodzenia. Toasty, rozpalanie świątecznych płomieni i granie w gry są charakterystyczne dla tej tradycji. W ostatnich czasach jednak bardziej kojarzy się z upijaniem się i śpiewaniem kolęd we własnym domu.
Świąteczne jedzenie
Uważa się, że jeśli pomyślisz życzenie podczas mieszania świątecznego puddingu, to ono się spełni. Natomiast nikomu nie wolno go zdradzić, by miało szansę się spełnić. Jeśli wszyscy w rodzinie na zmianę będą mieszać pudding, przyniesie to szczęście całej rodzinie. Młode dziewczęta, które mają nadzieję wkrótce wyjść za mąż, powinny również zamieszać pudding podczas gotowania puddingu, nie tylko podczas przygotowywania. Uważa się również, że pokrojenie tortu wigilijnego przed czasem może przynieść pecha, i że część ciasta powinna zostać do pierwszego dnia Świąt. Zjedzenie jabłka w Wigilię ma przynieść człowiekowi zdrowie na następny rok. Często również wieży się w to, że liczba ciast zjadanych w domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia odzwierciedla liczbę szczęśliwych miesięcy w nadchodzącym roku.
Świąteczny stół
Stół ustawiony na świąteczną kolację należy przygotować dla parzystej liczby osób, ponieważ nieparzysta liczba nakryć przy stole przynosi pecha. Garnek miodu na świątecznym stole trzyma złe siły z dala od domu, a łuski ryb pod talerzami obiadowymi przynoszą szczęście. Wszyscy powinni opuścić stół wigilijny w tym samym czasie – każdy, kto odejdzie wcześniej, może przynieść pecha sobie i wszystkim pozostałym.
Buty, prezenty i praca
Dawanie bliskim nowych butów lub noszenie nowych butów w Wigilię przynosi szczęście. W Grecji uważa się, że spalanie starych butów zapobiega nieszczęściom w kolejnym roku. Wieszanie pończoch i skarpet w pobliżu komina nie służy tylko w celu rozradowania najmłodszych (w końcu wypełnia się je słodyczami), ale również przynosi szczęście wszystkim domownikom. W tym dniu należy unikać pracy i wykonywać tylko niezbędne zadania.