Jak możesz zarządzać swoimi finansami przy pomocy odpowiednio zaplanowanego budżetu? – część 1

Jak możesz zarządzać swoimi finansami przy pomocy odpowiednio zaplanowanego budżetu? – część 1

Aby właściwie zarządzać swoimi finansami, konieczne jest przygotowanie i przestrzeganie założonego budżetu. Niezależnie od tego, ile masz kart debetowych lub kredytowych, jeśli rozplanujesz swoje dochody wraz z wydatkami i rachunkami, szanse na uporządkowanie finansów i rozsądne wykorzystanie kart kredytowych wzrośnie.

Podajemy kilka podstawowych porad, które pomogą Ci zaplanować miesięczny budżet i oczywiście - jak go przestrzegać. W ten sposób będziesz mógł spokojnie robić zakupy i korzystać z najnowszych ofert i promocji, płacąc kartą kredytową AXI. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze dzięki niskim cenom kupowanych produktów – a te oszczędności z tego tytułu wykorzystać np. na przyjemności.

Po pierwsze, aby stworzyć swój własny budżet, musisz zrozumieć, co się na niego składa. W ten sposób będziesz mógł wybrać najdokładniejszą metodę tworzenia i śledzenia wszystkich składowych Twoich miesięcznych wydatków.

Twój osobisty budżet jest planem wszystkich dochodów i wydatków w danym okresie. Ten okres może wynosić tydzień, miesiąc, a nawet rok. Zalecamy utworzenie budżetu miesięcznego, ponieważ łatwiej jest przewidzieć, jakie będą dokładne zarobki za dany miesiąc i skąd będą pochodzić. Oprócz dochodów, budżet zawiera część wydatków lub założenia ilości pieniędzy, które chcesz wydać na konkretny cel (np. zakupy spożywcze). W tym przypadku najlepiej dokonać kilku podziałów, które obejmują obowiązkowe wydatki i opłaty oraz ewentualne inne koszty. Na przykład rachunki za energię elektryczną, wodę, telefon, Internet i inne są obowiązkowe i nieuniknione – a dodatkowo wiesz, jaki jest termin ich spłaty. Możesz utworzyć kolumnę, w której można określić koszty kredytu, karty kredytowej lub innych zobowiązań. W tym przypadku płatności ratalne są prawdopodobnie okresowe, wymagane co miesiąc, i jako takie są przewidywalne. Nie można jednak zapomnieć o nieprzewidywalnych wydatkach - można je również umieścić w osobnej pozycji w budżecie. W ten sposób będziesz w stanie lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, dzięki czemu będziesz mógł zapłacić nieoczekiwane rachunki.

Jeśli chodzi o sposób, w jaki powinien wyglądać Twój budżet, oto kilka sposobów jego utworzenia:

  • Długopis i kartka papieru – jest to najczęstszy sposób na robienie co miesięcznego budżetu – wystarczy za pisać na papierze wszystkie spodziewane w najbliższym miesiącu wydatki.
  • W arkuszu kalkulacyjnym (Excel) - w ten sposób możesz uporządkować wszystkie swoje informacje, ale w sposób elektroniczny. Korzystając z programu Excel, będziesz mieć dostęp do informacji o budżecie na różnych urządzeniach mobilnych.
  • Specjalna aplikacja do tworzenia budżetu - niezależnie od tego, czy korzystasz ze smartfonu, czy komputera stacjonarnego, zawsze możesz pobrać bezpłatną aplikację, za pomocą której możesz utworzyć budżet finansowy.
  • Aplikacje finansowe - pod warunkiem, że posiadasz niezbędne umiejętności i wiedzę w zakresie pracy z programami finansowymi, możesz znaleźć bezpłatne wersje programów, za pomocą których możesz zaplanować swój budżet na komputerze lub smartfonie.

Po wybraniu najbardziej odpowiedniej dla Ciebie metody planowania przychodów i wydatków, powinieneś przejść do faktycznego tworzenia swojego budżetu.

Określ swoje cele finansowe

Oczywiście, na początek lepiej jest zdefiniować to, co chcesz osiągnąć; innymi słowy, powinieneś zdefiniować swoje cele finansowe w kategoriach czasowych - rozróżnij je na te krótko- i długoterminowe.

Podamy przykład: jeśli chcesz kupić nowy zestaw słuchawkowy w tym miesiącu, jest to cel, który można zrealizować w krótkim czasie – np. do końca miesiąca. Jeśli planujesz wybrać się na wycieczkę do Dubaju po świętach Bożego Narodzenia, jest to bardziej długoterminowy cel, na który powinieneś zaoszczędzić. Jest to całkiem możliwe, o ile odpowiednio przygotujesz budżet. Opierając się na swoich celach, będziesz mógł rozdzielić fundusze na krótkoterminowe cele. Oprócz nich powinieneś również pamiętać o miesięcznych rachunkach i kosztach życia. Pamiętaj, by również utworzyć sekcję oszczędności - aby na przykład zaplanować odłożenie pieniędzy na wymarzoną wycieczkę za 10 miesięcy.

Mamy nadzieję, że już teraz zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważne jest wyznaczanie celów i dążenie do ich osiągnięcia, ściśle pilnując własnego budżetu.

Oblicz swoje wydatki

Aby osiągnąć wyznaczone cele, będziesz musiał oczywiście obliczać dochody i wydatki, które będziesz musiał ponieść w danym okresie, np. w ciągu miesiąca.

Świadomość, że twoje wydatki nie przekraczają twoich dochodów, zapewni Ci spokój, na który zasługujesz. Możesz obliczyć, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na dodatkowe zakupy, które nie zostały przydzielone na pilne płatności.

To tutaj Twoja karta kredytowa AXI pomoże ci pomóc – w przypadku dodatkowych, ale niekoniecznych zakupów lub w sytuacji, gdy pilnie potrzebujesz funduszy. Wiesz już, że karta AXI pozwala Ci wypłacać pieniądze z bankomatu bezpłatnie. Dlatego nawet jeśli musisz użyć karty kredytowej do wypłaty gotówki, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Zachęcamy do korzystania z karty kredytowej AXI za każdym razem, gdy znajdziesz okazyjną cenę wymarzonego lub potrzebnego produktu lub musisz dokonać nieprzewidzianej płatności. Pamiętaj, że karta AXI ma niezliczone zalety, które ułatwiają zakupy, zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych.

Więcej przydatnych wskazówek dotyczących zarządzania finansami przy pomocy planowania budżetu oraz korzystania z karty kredytowej tak, by pomagała w organizowaniu Twoich pieniędzy, można znaleźć w naszym następnym artykule.