Poprzedni Następny

Rozpocznij oszczędzanie na następny rok już teraz - zastanów się, jakie koszty możesz zmniejszyć i jak zwiększyć swoje dochody

Zwiększenie kontroli nad własnymi wydatkami i zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa, to jedne z ważniejszych zadań, jakie stawiają przed sobą współcześni ludzie. Często to ważne cele noworocznych postanowień. Zamiast odwlekać oszczędzanie w nieskończoność, lepiej wprowadzić drobne modyfikacje w zarządzaniu domowym budżetem już dzisiaj. Zmiana nawyków w wydawaniu pieniędzy trochę trwa. Należy nauczyć się ustalania finansowych priorytetów, kontrolowania różnych mniejszych i większych zachcianek, które naprawdę generują spore koszty. Rozwój w obszarze zarządzania domowym budżetem to nieustanna praca nad sobą. Warto ją podjąć. Finansowa poduszka bezpieczeństwa na koncie oszczędnościowym zapewni miękkie lądowanie, gdy niespodziewanie zabraknie pieniędzy.

Oszczędzanie od zaraz

Podczas nauki oszczędzania, trzeba raz na zawsze rozprawić się z wymówkami, różnymi

"nie da się" lub " to się nie sprawdzi w naszej rodzinie". Z takim podejściem, kwota zaoszczędzona w każdym miesiącu nie będzie imponująca. Ale warto zaznaczyć - lepiej zaoszczędzić trochę, niż nie oszczędzać w ogóle. Motywacja wewnętrzna, czyli najzwyczajniej w świecie chęć bliższego przyjrzenia się własnemu stylowi wydawania pieniędzy, jest tutaj najważniejsza. Wspierający jest również jakiś ważny cel, na który pragnie się oszczędzać pieniądze. Im bardziej atrakcyjny, tym lepiej. W uczeniu się oszczędzania może pomóc na przykład zaplanowanie rodzinnego wyjazdu na weekend do przyjemnego hotelu w górach. Zwizualizowanie sobie chwil pełnych relaksu, rodzinnej fantastycznej wycieczki, podczas której wszyscy będą się świetnie bawić, może skłonić do oszczędzania od zaraz.

Sporo zmian można wprowadzić bez większych przygotowań. Te najprostsze, dotyczą między innymi lepszego gospodarowania budżetem na wyżywienie rodziny, wprowadzenia rozsądnych zasad dotyczących użytkowania urządzeń elektrycznych, zredukowania wydatków na używki. Wystarczy po prostu chcieć, a w tych konkretnych obszarach, wydatki mogą ulec znacznemu zmniejszeniu.

Jak wydawać mniej na jedzenie

To właśnie zakupy spożywcze są jednym z obszarów, w których można sporo zaoszczędzić. Podstawą jest rozsądne planowanie zakupów, rozpisywanie posiłków dla całej rodziny na tydzień. Zachowując balans pomiędzy daniami wymagającymi droższych sprawunków, oraz posiłkami za mniejsze kwoty, można naprawdę sporo oszczędzić. Kluczem jest między innymi kupowanie sezonowe, czyli korzystanie z tych owoców i warzyw, które w danym okresie roku są najtańsze. Mniej przetworzonego gotowego jedzenia, więcej domowych zup i prostych dań, opartych na przykład na zdrowych kaszach, makaronach, to więcej pieniędzy w portfelu. Warto przeanalizować swoje spożywcze zakupy i odnaleźć czarne dziury, które wysysają najwięcej pieniędzy z portfela. To mogą być słodycze, drogi alkohol lub wspominane wcześniej gotowe pakowane jedzenie. Większa świadomość w sklepie spożywczym, to więcej pieniędzy na koncie.

Dom tańszy w utrzymaniu

Kolejny obszar, który warto wziąć pod lupę, to utrzymanie samego domu. Drobne zmiany warto wprowadzić bez niepotrzebnej zwłoki. Zakręcanie wody podczas mycia zębów to klasyczny przykład. W ten sposób nie tylko przysłużymy się planecie, ale też oszczędzimy nawet kilkaset złotych w skali roku. Przeciętna polska rodzina wydaje sporo pieniędzy na opłaty za wodę, która jest zwyczajnie bezsensownie marnowana. Inne sposoby na więcej oszczędności to między innymi wyłączanie urządzeń elektrycznych z trybu stand by, wykonywanie prania na tak zwanej tańszej taryfie, która związana jest z mniejszymi opłatami za prąd. W innych aspektach, związanych z utrzymaniem domu, często potrzebne są większe zmiany. Mogą one dotyczyć modernizacji sposobu ogrzewania, docieplenia domu, wymiany starych okien na nowe, które będą bardziej szczelne. Przez źle ocieplony dach i poddasze, ucieka masa ciepłego powietrza. Przekłada się to na większe opłaty za ogrzewanie, chociaż w domu niekoniecznie jest cieplej. Modernizacja domu to zatem większy plan, wymagający też większych nakładów finansowych. W dłuższej perspektywie to jednak opłaca się właśnie z powodów czysto materialnych.

Rozrywka i drobne przyjemności

Ludzie z natury są hedonistami i uwielbiają wszystko to, co przynosi im radość i zadowolenie. Oszczędzanie to nie jest umartwianie się, jednak czasami wymaga pewnych wyrzeczeń w obszarze przyjemności i rozrywki. Życie w ascezie nie musi być planem na lepszą naukę zarządzania finansami. Dobrze jest jednak podliczyć miesięczne koszty na przykład imprez na mieście, używek, rozpieszczania podniebienia w kawiarniach i  restauracjach. To właśnie tutaj często kryją się ogromne sumy, których później brakuje na jakiś inny ważny cel. Podobnie rzecz się ma z zakupami ubrań, kosmetyków czy dodatków. Modne rzeczy sporo kosztują, a utrzymanie nienagannego wizerunku, to również koszty na fryzjera czy golibrodę. To teraz tak na czasie mieć własnego barbera i regularnie się z nim spotykać, celem podcięcia baczków czy wąsów. Jedna wizyta to często koszt nawet 200 zł. Bywa, że potrzebne są nawet dwie wizyty w miesiącu.

Nie chcesz redukować - zarabiaj więcej

Jeżeli oszczędzanie nie wchodzi nam w krew, jest totalnie niezgodne z naszym DNA, charakterem i stylem życia, problem braku pieniędzy można jeszcze rozwiązać w inny sposób. Zamiast wydatki redukować, można zwyczajnie zacząć zarabiać więcej. To właśnie dzięki temu dodatkowe pieniądze można oszczędzać na koncie, stworzyć z nich lokatę, lub zainteresować się jakąś formą inwestowania. Możliwości dodatkowego zarabiania są dzisiaj naprawdę szerokie. Najlepiej na tym polu wiedzie się tak zwanym freelancerom, czyli osobom wykonującym wolne zawody, pracującym w dziale usług, które część pracy mogą wykonywać w formie zlecenia w czasie wolnym. W ten sposób mogą regularnie zasilać swój comiesięczny budżet o dodatkową kwotę. Dla chcącego nic trudnego - w prawie każdej branży można znaleźć dodatkową pracę. Czasami wystarczy tylko kilka godzin więcej, aby zarobić dodatkowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na oszczędności. Z pustego i Salomon nie naleje. Jeżeli miesięczny budżet jest tak ciasny, że trudno w nim zmieścić wszystkie niezbędne wydatki, dodatkowa praca to naprawdę najmądrzejsze rozwiązanie. W naprawdę trudnych sytuacjach, zanim zostanie zbudowana poduszka finansowego bezpieczeństwa, można wspierać się kartą kredytową. To sposób na pokrycie nagłych i niespodziewanych wydatków.

Małymi krokami do celu

Krok po kroku, dosłownie złotówka po złotówce, można zbudować swoją poduszkę finansowego bezpieczeństwa. Doświadczenia z dzieciństwa, kiedy to ważnym atrybutem każdego malucha jest skarbonka, są tutaj naprawdę pomocne. Czasem warto przypomnieć sobie właśnie te czasy, gdy operowało się naprawdę małymi kwotami w ramach kieszonkowego. To często dzieci są prawdziwymi mistrzami w oszczędzaniu. Mają ograniczone środki, które potrafią pieczołowicie przechowywać na naprawdę ważny dla nich cel. Nauka kontroli finansowej i oszczędzania, zajmuje czasami długie miesiące. Sukces to plus w skali miesięcznego rozliczenia. Coraz więcej banków oferuje możliwość dokonania analizy swojej aktywności finansowej. W aplikacjach komórkowych banków, czarno na białym, można zobaczyć, jak wyglądały wpływy oraz wydatki w ostatnich miesiącach.