Na co najczęściej brakuje nam pieniędzy?

Na co najczęściej brakuje nam pieniędzy?

Chociaż sytuacja finansowa Polaków się poprawia, to ciągle prawdziwym wyzwaniem dla domowego budżetu są nieplanowane, większe wydatki.

Ponad połowa Polaków przyznaje, że nie ma większych problemów z płynnością finansową. Spadła ilość osób, która przyznaje się do nieopłacania rachunków terminowo. Jednak niespodziewane wydatki dalej są dla nas dużym problemem. A gdy portfel jest pusty – najczęściej o pomoc zwracamy się do rodziny. Takie właśnie wnioski płyną z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego z okazji Dnia bez Długów.

Z badania wynika, że w porównaniu z 2017 rokiem o 2 p.proc. wzrósł odsetek Polaków, którzy nie mają problemu z płynnością finansową (56 proc. w 2018 roku, 54 proc. – 2017 r.). Pozostałe 44 proc. osób deklaruje jednak, że zdarzają się chwile, gdy brakuje im środków z bieżących dochodów na pokrycie wszystkich wydatków. Co piąty Polak przyznaje, że brakuje mu pieniędzy 1-2 razy w roku, a 11 proc. ma taki problem raz na 2-3 miesiące. Spadł odsetek osób, które przyznają się do comiesięcznych braków w portfelu uniemożliwiających im zakup ważnych produktów bądź usług – obecnie wynosi 2 proc.

Respondentom Barometru Providenta najczęściej nie wystarcza środków na dodatkowe wydatki, takie jak przeprowadzenie remontu czy naprawy w domu. Wygospodarowanie środków na sprzęt RTV / AGD czy na rodzinne święta lub okazje są problemem dla co trzeciej osoby. Co piątej osoby nie stać na wakacje. A 10% respondentów nie może pozwolić sobie na spontaniczne zakupy.

Z badania wynika, że Polacy coraz częściej starają się spłacać terminowo najważniejsze rachunki – za mieszkanie, media, telefon itp. W przypadku regulowaniu zobowiązań związanych z pożyczkami, Polacy pozwalają sobie na większy luz – co piąta osoba przyznaje się do zaległości wynikających z nieterminowych spłat kredytów i pożyczek.

Gdy nie mamy pieniędzy, najczęściej zwracamy się do rodziny. Część z nas korzysta z oszczędności, a co czwarty Polak jest gotowy odłożyć zakup w czasie lub „zacisnąć pasa”, by zachować płynność finansową. Jednak decydując się na kredyt, musimy pamiętać, że będziemy musieli oddać pożyczoną kwotę wraz z wydatkami,. Zanim podpiszemy taką umowę radzimy przeanalizować nasze wydatki i zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach będziemy mieli jak spłacić nowe zobowiązanie.

Polacy często wpadają w problemy finansowe ponieważ nie czytają umów. Jakie są inne powody? Za małe przychody i brak planowania wydatków.