Poprzedni Następny

Jak zbudować historię kredytową będąc studentem

Jesteś młodą osobą, studentem, który dopiero zaczyna poznawać świat finansów? Możliwe, że nie jesteś nigdzie zatrudniony, nie jesteś właścicielem karty kredytowej i nigdy nie brałeś pożyczki. Jeśli tak, to zapewne nie posiadasz jeszcze historii kredytowej. W dzisiejszym artykule omówimy, czym jest historia kredytowa, dlaczego jest tak istotna, a także wyjaśnimy, jak w prosty sposób zbudować pozytywną historię kredytową.

Czym jest historia kredytowa?
Historia kredytowa to rejestr Twoich decyzji finansowych w zakresie pożyczania pieniędzy i zachowań związanych ze spłatą tych zobowiązań. Pożyczkodawcy zazwyczaj przed udzieleniem kredytu biorą pod uwagę historię spłaty poprzednich zadłużeń przez klienta, aby ocenić, czy i w jaki sposób spłaci on potencjalny kredyt lub bardziej ogólnie, czy dany klient jest godny zaufania i wiarygodny.

Osoby, które posiadają na swoim koncie wiele kredytów, które regularnie spłacali lub niektóre z nich wciąż spłacają, mają największe szanse na uzyskania interesującej ich pożyczki. Dla firmy pożyczkowej lub banku pozytywna historia kredytowa to sygnał, iż dany klient spłaci swoje zadłużenie na czas i nie będzie stwarzał problemów.

Z kolei osoby, które posiadają niekorzystną historię kredytową, na którą składają się nieregularnie spłacane raty kredytu i wykorzystane limity w kartach kredytowych nie mają większych szans na uzyskanie interesującego ich kredytu, a przynajmniej nie na korzystnych warunkach.

Dlaczego firmy pożyczkowe i banki sugerują się historią kredytową? Wyobraź sobie, że bliski przyjaciel chce pożyczyć od Ciebie 2 tys. zł. Najprawdopodobniej nie miałbyś obaw przez udzieleniem mu pożyczki. Teraz wyobraź sobie, że obca osoba na ulicy prosi Cię o to samo. Czy pożyczyłbyś komuś, kogo nie znasz 2 tys. zł? Czy pożyczyłbyś zupełnie obcej osobie jakąkolwiek sumę pieniędzy? Zapewne nie. Banki sprawdzają przeszłość kredytową klientów, aby sprawdzić, czy są oni wiarygodnymi pożyczkobiorcami i, czy spłacą swoje zobowiązanie finansowe.

Niekorzystna historia kredytowa w życiu codziennym
Mogłoby się wydawać, że Twoja historia kredytowa ma znaczenia jedynie, kiedy starasz się o pożyczkę w banku lub innej instytucji udzielającej kredytów, jednak w praktyce jest ona istotna w wielu innych sytuacjach.
Kiedy aplikujesz o kartę kredytową, bank lub inna instytucja wydająca taką kartę, zazwyczaj sprawdza historię kredytową klienta, aby zdecydować, czy chce wydać mu kartę i na jakich warunkach. Osoby z niekorzystną historią kredytową najprawdopodobniej otrzymają od banku gorsze warunki niż osoby, które mogą się poszczycić rozbudowaną i pozytywną historią w BIK. Jak to wygląda w praktyce? Osoby z niekorzystną historią kredytową otrzymają najprawdopodobniej niższy limit kredytowy i wyższe oprocentowanie.

Kolejna sytuacja, w której Twoja historia kredytowa ma znaczenie, to kiedy starasz się o kredyt hipoteczny lub duży kredyt na zakup samochodu. Z niekorzystną historią w BIK masz bardzo małe szanse na uzyskanie tak dużego kredytu, a jeśli nawet bank zatwierdzi Twój wniosek, to zostaną Ci zaproponowane wyjątkowo niekorzystne warunki kredytowe, jak gigantycznie wysokie odsetki. Z pozoru kilka procent więcej niż oczekiwałeś w Twojej umowie kredytowej, może nie wyglądać groźnie, ale w efekcie będzie Cię kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej niż osobę z korzystną historią kredytową.

Wynajmując mieszkanie lub inną nieruchomość może okazać się, że najemca będzie chciał sprawdzić Twoją historię kredytową. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku umów długoterminowych, gdzie najemna chce mieć pewność, z kim ma do czynienia i czy nowy lokator będzie płacić czynsz. W niektórych przypadkach, kiedy posiadasz niekorzystną historię kredytową, najemca może odmówić wynajęcia Ci nieruchomości lub poprosić o uiszczenie opłaty za kilka miesięcy z góry.
Inne sytuacje, w których Twoje historia kredytowa może mieć znaczenie, to kiedy wykupujesz ubezpieczenie lub zakładasz firmę.

Jak zbudować korzystną historię kredytową
Najprostszym i najszybszym sposobem na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej jest zaopatrzenie się w kartę kredytową. Odpowiednie korzystanie z tego narzędzia płatniczego może być zupełnie bezpłatne, jeśli spłacasz swoje zobowiązania finansowe w terminie. Unikniesz w ten sposób płacenia odsetek. Gdzie warto płacić kartą kredytową? Możesz wykorzystać ją do płacenia za zakupy, do rezerwowania wycieczek, lotów, zakupów na raty, do opłaty rachunków za wodę, prąd, czy telefon i Internet. Pamiętaj tylko żeby zwrócić wykorzystane środki na rachunek karty przed upłynięciem okresu bez-odsetkowego, aby uniknąć płacenia odsetek od pożyczonej kwoty. Częste pożyczanie niskich kwot i regularne ich spłacanie pozytywnie wpłynie na Twoją historię kredytową, a dodatkowo jest to bezpieczne i szybkie rozwiązanie. Niektóre karty kredytowe, w tym karta AXI, są dodatkowo bezpłatne, kiedy z nich nie korzystasz. Oznacza to, że jeśli chwilowo nie będziesz robić zakupów lub po prostu z dowolnego powodu nie będziesz w danym okresie korzystać z karty, to możesz odstawić ją bezpiecznie do portfela, gdzie będzie czekać na swoją kolej.

Kolejnym interesującym sposobem na zbudowanie swojej historii kredytowej jest zakup na raty. Możesz zdecydować się na sprzęt AGD i RTV i zakupić żelazko, odkurzacz, czy blender. Nie są to niezwykle kosztowne sprzęty, więc ich spłaca nie będzie dla Ciebie uciążliwa, a na pewno korzystnie wpłyną na Twoją historię w BIK. Wiele sklepów stacjonarnych sprzedających tego rodzaju sprzęty oferuje płatności na raty, ale możesz też zamówić coś przez internet w serwisie typu allegro.

Weź małą pożyczkę. Regularne spłacanie niewielkich zobowiązań świetnie wpłynie na Twoją historię w BIK. Pamiętaj, że lepiej dla Ciebie jest posiadać historię kredytową niż nie posiadać jej wcale, ponieważ jest to bardzo istotny aspekt dla pożyczkodawców przy udzielaniu pożyczek. Wiele osób, przed aplikowaniem o duży kredyt, na przykład na zakup mieszkania lub samochodu odpowiednio przygotowuje i ewentualnie poprawia swoją historię kredytową. Jak? Za pomocą powyższych sposobów, tj. wzięcie niewielkich pożyczki i regularna jej spłata (nie szybciej ani nie później niż w ustalonym w umowie terminie), zakup na raty lub zaopatrzenie się w kartę kredytową.

Poza powyższymi metodami bardzo ważne jest również regularne opłacanie wszelkich zobowiązań: jak czynsz, opłaty za prąd, wodę, ogrzewanie, internet, telefon, opłacanie mandatów, a także gromadzenie oszczędności na koncie itp.