Poprzedni Następny

Jak spłacić kredyt nie rezygnując z normalnego życia

Nikt z nas nie chce tonąć w długach i nigdy nie znajdujemy się w takiej sytuacji celowo, ale wciąż w większości przypadków problemy finansowe są winą nieodpowiedniego zarządzania własnymi pieniędzmi. Istnieją przypadki niezależne od nas, w których jesteśmy zmuszeni do wzięcia nawet kilku kredytów, ale najczęściej możemy tego uniknąć podejmując odpowiednie decyzje finansowe.
Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji, wziąłeś kredyt, lub nawet kilka kredytów, nie oznacza to, że do końca życia musisz borykać się z konsekwencjami tej decyzji. Odpowiednio zarządzając swoimi finansami możesz jednocześnie spłacać swoje zadłużenia i cieszyć się życiem. Wystarczy wprowadzenie kilku zmian, sumienność i stanowczość w swoich działaniach, aby poradzić sobie z kredytem i nie pozwolić, by przejął one kontrolę nad Twoim życiem.

Kredyty w Polsce
Według najnowszych danych KRK (Krajowego Rejestru Długów) 16 mln Polaków posiada jakieś długi. Łączna kwota zadłużenia Polaków to niemal 600 mld zł.  Z roku na rok liczba osób zadłużonych rośnie. W 2016 roku liczba dłużników w Polsce wynosiła 15 mln.
Kilkuprocentową przewagę w tej grupie stanowią kobiety (52%). Na co pożyczają Panie? Głównie na codzienne rachunki, edukację dzieci, sprzęty gospodarstwa domowego. Z kolei Panowie zaciągają kredyty najczęściej na samochody, wyjazdy wakacyjne i sprzęty RTV.
Wśród 16 mln zadłużonych Polaków aż 3 mln osób ma problem ze spłaceniem swojego kredytu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż opóźnienia w spłacie zobowiązań mogą skutkować zwiększeniem całkowitych kosztów długu, wpisaniem na listę dłużników, a w najgorszym wypadku egzekucją komorniczą. Wśród sondaży przeprowadzonych przez BIK i NBP niewiele ponad 50% ankietowanych odpowiedziało, iż przed zdecydowaniem się na wzięcie kredytu lub pożyczki dokładnie analizuje swoją sytuację finansową i planuje proces spłaty zadłużenia. Oznacza to, iż niemal połowa ankietowanych decyduje się na kredyt bez dokładnego przeanalizowania czy będzie w stanie go spłacić.

Jak spłacać dług nie rezygnując z normalnego życia
Spłacanie kredytu często może negatywnie wpłynąć na Twoje codzienne życie, jednak warto wiedzieć, że stosując się do kilku wskazówek można temu zaradzić. Jesteś w stanie spłacać zadłużenia i żyć normalnie, wystarczy, że zaczniesz odpowiednio zarządzać swoim budżetem. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą!

Zrezygnuj z kosztownych zajęć
Zastanów się, jakie codzienne czynności sprawiają Ci największą przyjemność, czy są one kosztowne, czy możesz je czymś zastąpić itd. Na przykład wyjście do kina, wycieczka rowerowa, siłownia, wyjście do restauracji, czytanie książek, spacer z psem.
Jak widzisz, niektóre z wyżej wymienionych aktywności wiążą się z mniejszymi lub większymi kosztami, jak wyjście do kina czy restauracji. Zastanów się, które z Twoich codziennych zajęć, (tych, które nie są darmowe) są dla Ciebie najważniejsze, a z których możesz chwilowo zrezygnować.
Warto też pójść na tymczasowe ustępstwa, na przykład zrezygnować z siłowni na rzecz sportów na świeżym powietrzu, które są o wiele korzystniejsze dla naszego zdrowia, a dodatkowo nic nas nie kosztują. Zamiast kupowania, co kilka dni nowej książki, udaj się do miejskiej biblioteki i wypożycz interesujące Cię egzemplarze.

Sprzedaj niepotrzebne Ci przedmioty

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż przedmiotów, które nie są Ci potrzebne. Każdy z nas ma w swoim domu, w swojej szafie przedmioty i ubrania, z których nie korzysta. Nieudane prezenty, za małe lub za duże ubrania, rower, którego nie używasz, bo dostałaś nowy w prezencie itp.
Możesz pomyśleć, że sprzedaż jednej kurtki czy blendera nie pomoże Ci w spłaceniu długu, ale pozbywając się kilku lub kilkunastu rzeczy możesz pokryć nawet kilka rat swojego kredytu.

Rozważne zakupy

Nie marnuj jedzenia, kosmetyków, środków czystości. Kupuj wyłącznie to, co jest Ci potrzebne i w ilościach, których potrzebujesz. Może wydać Ci się to drastycznym krokiem, ale w rzeczywistości większość ludzi udając się na zakupy kupuje 30% rzeczy, które nie są im potrzebne. Każdego dnia marnowane są tony jedzenia.
Promocje i oferty specjalne są stworzone dla wszystkich klientów, nie tylko dla tych z niskim budżetem. Nie wstydź się korzystać z punktów, gazetek promocyjnych, kuponów rabatowych i innych promocji.
Planuj swój budżet na cały miesiąc z góry

W ten sposób będziesz mieć rozeznanie swojej sytuacji finansowej i nic Cię nie zaskoczy. Podziel swoje środki na poszczególne kategorie: rachunki, jedzenie, transport, małe przyjemności, jak wyjście do kina. Pamiętaj też, żeby zawsze zostawiać sobie część pieniędzy na tzw. czarną godzinę, w razie, gdyby przydarzyła Ci się jakaś nagła sytuacja wymagająca pieniędzy.

Jak zmniejszyć codzienne wydatki

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych wskazówek, nie wystarcza Ci pieniędzy na spłacenie kredytu na czas i zgodnie z warunkami określonymi w umowie kredytowej, warto rozważyć kilka opcji, które pomogą Ci zmniejszyć codzienne wydatki.

  • Znajdź sobie współlokatora. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli mieszkasz samotnie. Pozwoli Ci na zmniejszenie opłat za mieszkanie i codziennych rachunków nawet o połowę.
  • Przeprowadź się do mniejszego mieszkania. Jeśli do tej pory wynajmowałeś przestronne mieszkanie w centrum miasta, być może warto na jakiś czas zrezygnować z tego udogodnienia i znaleźć sobie mniejsze mieszkanie, trochę dalej od centrum. Obecnie w dużych miastach koszty wynajmu mieszkania są ogromne, a przenosząc się w inną lokalizację możesz zaoszczędzić kilkaset lub nawet tysiąc złotych miesięcznie.
  • Zamiast poruszać się po mieście samochodem lub taksówką, zdecyduj się na rower, komunikację miejską lub po prostu spacer. Nie dość, że zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy to ruch na świeżym powietrzu korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie.
  • Gotuj samodzielnie w domu. Zarówno wyjście do restauracji, jak i zamówienie obiadu z dostawą do domu to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych od osoby. Zamawiając kilka posiłków tygodniowo i jedząc na mieście wydajesz minimum kilkaset złotych. Zamiast tego, spróbuj przygotowywania posiłków w domu. Może odkryjesz jednocześnie nowe hobby, czy talent do gotowania.

Przygotowywanie posiłków samodzielnie wcale nie musi być czasochłonne. Jeśli nie masz czasu robić tego codziennie, poświęć godzinkę dwie raz-dwa razy w tygodniu na przygotowanie kilku potraw, włóż je do zamrażarki i gotowe. Masz już przygotowane dania na kilka kolejnych dni.

Zaopatrz się w kartę kredytową.

Może Cię to zaskoczyć, bo jak wiesz karta kredytowa to pewnego rodzaju rozwiązanie kredytowe, ale odpowiednio używana może być bardzo przydatna w zarządzaniu budżetem. Karta kredytowa AXI jest świetną opcją dla każdego, kto chce przejąć kontrolę nad swoimi finansami.

  • Całkowicie darmowa, kiedy z niej nie korzystasz.
  • Nie musisz mieć korzystnej historii kredytowej, aby stać się jej posiadaczem.
  • Stanowi znakomite i niezastąpione zabezpieczenie finansowe. Kiedykolwiek będziesz potrzebować pieniędzy, z kartą AXI masz do nich natychmiastowy dostęp.
  • Jeśli Twój pracodawca spóźnia się z wypłatą, karta AXI pomoże Ci nie tylko spłacić ratę Twojego kredytu, ale też umożliwi Ci normalne funkcjonowanie aż do momentu, kiedy otrzymasz swoją wypłatę. Wtedy zwrócisz należność, wyrównasz balans rachunku na karcie i gotowe.
  • Dodatkowo karta AXI to duże bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż gotówka.


Aby dowiedzieć się więcej na temat karty kredytowej AXI lub złożyć wniosek, kliknij TUTAJ.