Interesujące fakty na temat pieniędzy

Interesujące fakty na temat pieniędzy

Niemal od początku ludzkości, pieniądze stanowią ogromną część naszego życia. Mimo iż wiele osób korzysta obecnie z kart kredytowych czy kryptowalut, a według najnowszych statystyk za kilkadziesiąt lat pieniądze papierowe i monety całkowicie wyjdą z użytku, to warto poznać kilka ciekawostek na ich temat. W końcu towarzyszą nam przez całe nasze życie.
Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się wzięły, lub jak i kiedy powstały pierwsze pieniądze?
Jesteśmy w stałym kontakcie z monetami i banknotami, ale nigdy nie wiemy, co się z nimi działo, zanim trafiły w nasze ręce. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących faktów i ciekawostek na temat pieniędzy.

Ciekawostki o pieniądzach
1. Przed pojawieniem się pieniędzy w formie znanej nam dzisiaj, ludzie płacili za produkty i usługi używając zwierząt, wyrobów ze skóry, narzędzi, innych naturalnych materiałów. Zwłaszcza produkty trudno dostępne były szczególnie doceniane i preferowane, jako „zapłata”. W niektórych miejscach na świecie aż do XX wieku ludzie wciąż płacili sobie za usługi zwierzętami.

2. Pierwsze monety na świecie powstały z elektrumu (mieszanki stopów złota i srebra) i zostały utworzone w VII w. p.n.e. w Lidii (dzisiejszej Turcji). Następnie zaczęły być produkowane przez Fenicjan i Greków, a później rozprzestrzeniły się w Chinach i Indiach.

3. Pierwsze banknoty powstały w Chinach w IX w. n. e. i pełniły funkcję kwitów upoważniających do odbioru płatności w monetach lub innej formie, na przykład w kruszcu. W Europie papierowe banknoty zostały wprowadzone w XVII wieku. Pierwsze banknoty w Polsce wypuszczono do obiegu 16 sierpnia 1794 roku.

4. Pierwsza moneta z wizerunkiem żyjącej osoby została utworzona przez Rzymian w 44 roku p.n.e. i pojawił się na niej Juliusz Cezar.

5. Pierwsze pożyczki, depozyty lub inne ślady transakcji bankowych zarejestrowano w Starożytnej Grecji w XVIII wieku.

6. Pierwszy bankomat na Świecie powstał w Londynie, w 1967 roku i był on całkowicie darmowy. Jego pomysłodawcą był Josh Shepherd-Barron.

7. Monety oraz banknoty składają się z dwóch stron, zwanych: awersem i rewersem.

8. Na całym świecie funkcjonuje ponad 160 różnych walut.

9. Zużyte, uszkodzone, zniszczone monety są przetapiane i produkuje się z nich nowe. Zniszczone banknoty poddaje się recyklingowi.

10. Około 94% banknotów będących w obiegu skażone jest bakteriami, między innymi powodującymi zapalnie płuc, zatrucia pokarmowe czy gronkowce. Oznacza to, że stanowią one większe zagrożenie niż na przykład publiczne toalety. (Biorąc pod uwagę jak niehigieniczne jest dotykanie pieniędzy, które trzymało w rękach tysiące innych osób, warto pamiętać o myciu rąk po każdym kontakcie z banknotami i monetami).

11. Każdego roku do popularnej gry Monopoly drukuje się więcej sztucznych banknotów niż prawdziwych banknotów drukowanych do normalnego użytku.

12. Tylko 8% wszystkich pieniędzy na Świecie jest w fizycznym obiegu. 92% istnieje w formie elektronicznej. Są one tak samo prawdziwe i mają tę samą wartość.

13. Przy codziennym użytkowaniu, okres żywotności banknotu to maksymalnie 15 lat. Natomiast średni okres żywotności dla papierowych banknotów to 5 lat.

14. Zniszczone banknoty, posiadające 50% lub więcej nieuszkodzonej części mogą być wymienione w banku na nowe.

 

15. Nowoczesne maszyny do liczenia pieniędzy są w stanie policzyć do 2500 monet na minutę. W przypadku banknotów jest to 100 banknotów na 4 sekundy. Dodatkowo w tym krótkim czasie wyłapują też sfałszowane banknoty i oddzielają je od reszty.

16. Największy banknot na świecie, który znajdował się w powszechnym użytku to 100 000 peso filipińskie, długi na 35 cm i szeroki na 20 cm. Najmniejszy banknot na świecie to 10 bani rumuńskich, szeroki na 3 cm i długi na 4 cm.

17. Nie wszystkie banknoty na świecie wykonane są z papieru. Dolar amerykański wykonany jest w większości z bawełny. W innych państwach, banknoty produkuje się z plastiku, na przykład denar macedoński w Macedonii.

18. W procesie drukowania pieniędzy najwięcej czasu i najtrudniejszą część stanowi zabezpieczenie ich przed fałszerzami. Mimo to w obrocie aktualnie znajduje się miliony fałszywych banknotów.

19. Pierwsza złotówka pojawiła się w Polsce w 1924 roku.

20. Dolar, euro, jen i funt szterling to waluty międzynarodowe.

21. Milion dolarów w banknotach 20$ waży około 22 kg.

Karta kredytowa czy gotówka?
Obie formy płatności mają swoje wady i zalety. Wielkim plusem karty kredytowej AXI jest oszczędność czasu i poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia. Gdziekolwiek się wybierasz, nie musisz zabierać ze sobą portfela wypchanego gotówką, wystarczy dobrze schowana karta AXI. Niezależnie od pory dnia i nocy, od miejsca, w którym się znajdujesz, w każdej chwili możesz skontaktować się z konsultantem AXI, w razie, gdybyś zgubił kartę lub została Ci skradziona. Dodatkowo darmowe powiadomienia SMS gwarantują, że nawet, jeśli nie zauważysz, że Twoja karta została skradziona, to zostaniesz poinformowany o jakiejkolwiek dokonanej transakcji. Każdy użytkownik karty ma dostęp do panelu zarządzania kartą online, gdzie może aktywować lub zablokować różne funkcje karty i kontrolować jej transakcje.. Mając stały dostęp do listy wydatków, można lepiej i dokładniej analizować swój budżet. Przy płatnościach gotówkowych często zapominamy gdzie, za co zapłaciliśmy i ile, a także często wydajemy więcej pieniędzy mając przy sobie gotówkę. Jednak wciąż nie możemy w 100% z niej zrezygnować. W wielu miejscach na Świecie nadal jest to jedyna akceptowana metoda płatności, zwłaszcza w małych miejscowościach i mniejszych sklepikach.