Poprzedni Następny

Budżet domowy – mądre zarządzanie finansami

Planujesz remont, lub zakup drogiego sprzętu? Teraz jest to doskonała okazja, aby zadbać o domowy budżet i poprawić jego status. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na poprawę finansów i łatwiejsze zarządzanie nimi.

Podstawowym krokiem do efektywnego zarządzania domowym budżetem jest określenie wysokości całkowitego miesięcznego przychodu. Pozornie wydaje się to kwestia oczywista. Sprawa nieco się jednak komplikuje w przypadku freelancerów czy przedsiębiorców, a więc osób, które posiadają nieregularne zarobki bądź też pozyskują je z kilku źródeł. Jak w takiej sytuacji oszacować miesięczny dochód oraz zaplanować budżet?

Niezwykle pomocny jest w tym tzw. dzienniczek finansowy. Jego prowadzenie jest niezwykle proste, a może przynieść zadziwiające efekty. Aby go utworzyć wystarczy, że otworzysz arkusz Excella i w tabelce spiszesz wszystkie przychody, jakie osiągasz w danym miesiącu.

Kiedy już to zrobisz, przyjmij sobie jakiś stały punkt odniesienia. Jeśli środki finansowe wpływające na Twoje konto mają różną wysokość w poszczególnych miesiącach, możesz uczynić to, wykorzystując metodę uśrednionego dochodu lub dochodu minimalnego. Pierwsza zakłada podliczenie wszystkich zarobków i ich podział na liczbę miesięcy, przez które je uzyskiwałaś, co da Ci uśrednioną wartość dochodu miesięcznego. Druga natomiast polega na znalezieniu wśród dotychczasowych przychodów najniższego oraz planowaniu budżetu do tejże kwoty.

Przeanalizowanie wydatków

Kiedy już wiesz jak prezentują się Twoje miesięczne dochody, kolejnym krokiem na drodze do świadomego zarządzania budżetem jest określenie wydatków. Oczywiście ciężko zapisywać każdy najmniejszy zakup. Warto jednak oszacować ich orientacyjną wartość w ciągu miesiąca. Pozwoli Ci to spojrzeć na relację wydatków do osiąganych dochodów oraz dokonywać świadomych i przemyślanych zakupów. Aby ułatwić sobie, wszystkie wydatki możesz podzielić na kilka kategorii. Wśród nich wyszczególnić możesz chociażby:

  • stałe koszty utrzymania (opłaty za elektryczność, ogrzewanie, wywóz śmieci, itp.),
  • dodatkowe opłaty (ubezpieczenie, abonament za telewizję, Internet),
  • koszty codziennego życia (żywność, środki czystości, ubrania),
  • utrzymanie samochodu/transport publiczny,
  • koszty bankowe (zobowiązania ratalne, utrzymanie kont bankowych, kart kredytowych),
  • wydatki okazjonalne i szczególne (prezenty, podróże, remonty).

Mając takie zestawienie wydatków możesz łatwo zobaczyć, które z nich pochłaniają największą część Twojego budżetu oraz pomyśleć, w jaki sposób to zmienić.

Świadome wydawanie, czyli oszczędności na czarną godzinę

Niezwykle istotnym elementem zarządzania budżetem domowym jest jego długoterminowe planowanie. W tym zaś aspekcie niepomiernie ważną rolę odgrywa oszczędzanie. Dlaczego warto to robić?

Utrata pracy, nagła choroba, konieczność nieplanowanego remontu - to okoliczności, które mogą przytrafić się każdemu. Zwykle wiążą się one z dość sporymi wydatkami. Aby nie dać się im zaskoczyć i nie pozostać w takich sytuacjach bezradnym, warto posiadać oszczędności na "czarną godzinę". Optymalna rezerwa powinna wynosić sześciokrotność miesięcznych wydatków.

Jak zacząć proces oszczędzania? Bardzo często nie potrzeba wiele. Wybór tańszych substytutów, zakupy przez Internet czy systematyczne odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Nawet pozornie niewielkie oszczędności, czynione regularnie pomogą Ci stworzyć rezerwę awaryjną i ułatwią codzienne zarządzanie budżetem.