Jakie są różnice między systemami płatności Dotpay a PayPal?

Jakie są różnice między systemami płatności Dotpay a PayPal?

Operatorzy płatności współpracują z właścicielami sklepów i to im wystawiają rachunek za świadczone usługi. Płacąc przy pomocy systemu Dotpay czy PayPal w jednym z polskich sklepów internetowych, nie musisz zatem obawiać się dodatkowych opłat – z reguły prowizja, którą musi zapłacić przedsiębiorca, jest uwzględniona w cenie produktu.

W przypadku systemu PayPal sprawa opłat jest jednak bardziej złożona, a to z uwagi na paletę rozwiązań oferowanych użytkownikom. Wśród nich znajduje się m.in. wysyłanie i odbieranie darowizn oraz wysyłanie i odbieranie pieniędzy od znajomych czy rodziny. W drugim przypadku opłaty kształtują się następująco:

  • Wysyłanie pieniędzy w ramach krajowych transakcji prywatnych – bezpłatnie, chyba że konieczne jest przeliczenie waluty.
  • Wysyłanie pieniędzy w ramach międzynarodowych transakcji prywatnych – wysokość opłaty jest uzależniona od rynku, np. dla Polski wynosi ona 9,99 zł.
  • Odbieranie płatności w ramach transakcji prywatnych – bezpłatnie, o ile nie występuje przeliczenie waluty.

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy PayPal jest płatny dla danej transakcji, to pełny cennik opłat konsumenckich znajdziesz na stronie tego operatora.

Karta kredytowa w dłoni - Axi Card

Jak działa i czym się różni system Dotpay od systemu PayPal?

Zarówno Dotpay, jak i PayPal są związane z branżą finansową. Jednak między tymi rozwiązaniami występuje kilka istotnych różnic.

Na czym polega Dotpay? Korzystając z jednej z dostępnych metod płatności, możesz szybko przelać określoną kwotę środków do odbiorcy, który podpisał umowę z tym operatorem. Aktualnie Dotpay proponuje m.in. następujące metody płatności:

  • Karty płatnicze. W ofercie są usługi: One Click Payment (płatność za pomocą jednego kliknięcia), Dynamic Currency Conversion (możliwość płatności w walucie obcej) i płatności kartowe przez telefon.
  • Pay by link, czyli płatności przelewami. Aktualnie to jedna z najpopularniejszych wśród konsumentów metod płatności.
  • Blik. Jeżeli posiadasz smartfona, to bardzo prawdopodobne, że korzystałeś już z tego systemu płatności mobilnych.

Na czym polega PayPal? Działa on na zasadzie wirtualnego portfela. Po utworzeniu konta i powiązaniu z nim swoich rachunków czy kart (może to być także karta kredytowa AXI), będziesz mógł:

  • Płacić za zakupy w internecie. W tym przypadku nie musisz ujawniać m.in. swojego numeru karty płatniczej – aby zapłacić, wystarczy, że zalogujesz się z systemem PayPal.
  • Wysłać pieniądze, np. znajomym.
  • Odbierać płatności. Aby otrzymać przelew, wystarczy, że podasz swój adres mailowy i kwotę, jaką ma Ci przelać np. znajomy czy członek rodziny.

Znając różnice między tymi systemami, możesz zastanawiać się, czy lepiej dokonywać płatności poprzez Dotpay czy PayPal. Jeżeli nie tylko robisz zakupy w internecie, ale zdarza Ci się też wysłać pieniądze np. rodzinie, to PayPal może być lepszym rozwiązaniem.

Smartfon w ręku kobiety – AXI Card

Czy płatności PayPal i Dotpay są bezpieczne?

Kwestie funkcjonalności i opłat są równie istotne, jak bezpieczeństwo. Czy korzystanie z rozwiązań PayPal i Dotpay jest bezpieczne?

Dotpay ma status krajowej instytucji płatniczej i jej działalność podlega nadzorowi KNF. Z kolei w zakresie bezpieczeństwa technologicznego Dotpay stawia na certyfikat SSL, który zapewnia poufność użytkownikowi podczas przekazywania przez niego wrażliwych danych, np. numeru karty. Operator korzysta także ze standardu PCI/DSS. Odnosi się on do kluczowych kwestii, w tym związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem. W rezultacie korzystanie z metod płatności Dotpay jest bezpieczne.

Szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa przykłada też PayPal. Ochrona jest kilkustopniowa, bo jako użytkownik:

  • Możesz być pewien, że Twoje dane są szyfrowane. W rezultacie nie dostaną się one w ręce osób niepowołanych.
  • Zyskujesz ochronę przed oszustwami. Transakcje wykonywane przez PayPal są monitorowane, a to z kolei zapobiega przypadkom kradzieży.
  • Możesz skorzystać z programu ochrony kupujących. Otrzymasz zwrot pieniędzy, gdy nie otrzymasz zamówionego produktu.

Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa wdrożone przez dostawcę usług to jednak nie wszystko. Kupując przez internet, powinieneś wykazać się ostrożnością, np. wybierać jedynie zaufane i sprawdzone sklepy.