Poprzedni Następny

Nasze najpiękniejsze tradycje świąteczne

Dla wielu osób listopad to miesiąc, który zwyczajnie mógłby zniknąć z kalendarza, aby jak najszybciej ustąpić miejsca magicznemu grudniowi. Grudzień to święta Bożego Narodzenia, czyli ten czas w roku, który kojarzy się z wyjątkową atmosferą i rodzinnym ciepłem. Na kolację wigilijną i wspólne kolędowanie czeka się przecież z wypiekami na twarzy. Polskie święta mają w sobie mnóstwo uroku, między innymi dlatego, że tak mocno pielęgnuje się u nas tradycje znane od pokoleń. Poniżej kilka słów o tych najpiękniejszych, które warto przekazywać przyszłym pokoleniom.

Siła tradycji, czyli wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia

We współczesnym świecie tak wiele się zmienia. Postęp technologii i wręcz galopujące tempo życia, nowe odkrycia naukowe, tak szybko zmieniające się trendy i mody. Prawdziwą ostoją tego, co dobrze znane od zawsze, są tradycje, które bywają wyrazem tożsamości narodowej i rodzinnej. Tak właśnie jest w przypadku tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Są kultywowane długo i raczej mało się w tym obszarze zmienia. Chociaż czasem pojawiają się jakieś nowe mody, większość osób i tak sięga po stare i sprawdzone sposoby. Dzięki temu Boże Narodzenie opiera się zmianom i popkulturze, a w bardzo wielu polskich domach święta szykuje się tak, jak robiło się to od pokoleń.

Ubieranie drzewka w dzień Wigilii

Świat tak mocno przyspieszył i w przestrzeni publicznej Święta Bożego Narodzenia zaczynają pojawiać się już wczesną jesienią, strojenie drzewka u wielu rodzin odbywa się jednak wciąż w dzień Wigilii. To taka tradycja - podczas gdy mamy i babcie szykowały kolację wigilijną, która tradycyjnie składała się z 12 potraw,  ojcowie i dzieci zajmowali się ubieraniem choinki. Dzięki temu każdy był przynajmniej trochę zaangażowany w świąteczne przygotowania. Niezwykle przyjemna świąteczna tradycja to również wspólne przygotowywanie choinkowych ozdób. Być może nie sięga ona aż tak wielu pokoleń wstecz, ale warto o niej wspomnieć. Choinka to jeden z ważnych symboli bożonarodzeniowych, jej strojenie to taki piękny rytuał, prawdziwa kropka nad i przygotowań do świąt.

Kolacja wigilijna

Najważniejsza polska tradycja to rodzinna kolacja spożywana wieczorem w dzień poprzedzający Boże Narodzenie, czyli właśnie Wigilia. Cała Wigilia to jeden wielki symbol i tradycja, począwszy od dań, które pojawiają się na odświętnym stole, po sposób jego nakrycia. Tradycyjnie pod obrus wigilijny kładzie się sianko. Ma to symbolizować dobrobyt i szczęście. Nakrywając stół wigilijny, trzeba pamiętać o przygotowaniu jednego dodatkowego miejsca, które symbolicznie i tradycyjnie jest przeznaczone dla kogoś nieznajomego, którego w tym pięknym dniu należałoby przyjąć pod swój dach. Dodatkowy talerz i komplet sztućców znajdują się na praktycznie każdym polskim stole, czekając na zbłąkanego wędrowca. Chociaż kolacja wigilijna jest organizowana w bardzo wielu innych krajach, to właśnie to dodatkowe nakrycie jest czymś wyróżniającym Polską wigilię na tle innych. O tej pięknej tradycji nigdy nie należy zapominać.

Początek kolacji Wigilijnej w rodzinach katolickich to zawsze czytanie fragmentów Biblii oraz łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. To ważny punkt kolacji i absolutnie nie należy tego zmieniać. W końcu święta mają być czasem większej bliskości i serdeczności, a składanie sobie serdeczności od serca jest właśnie tego wyrazem.

12 potraw

W dzień Wigilii dla Polaków niezwykle ważne jest to, aby pierwsza osoba, która zjawi się z rana w domu, była płci męskiej. Właśnie, dlatego po polskich wsiach i miastach wędrują wtedy kolędnicy, którzy pukają do drzwi jeszcze przed wschodem słońca. Kto pragnie zapewnić sobie szczęście i dobrobyt na cały kolejny rok, powinien wpuścić niestrudzonych młodocianych wędrowców do środka i przyjąć od nich świąteczne życzenia. Od samego rana w każdym domu wiele się dzieje, bo szykowana jest wigilia.

Kolacja wigilijna to prawdziwa uczta dla podniebienia.  Na polskich stołach pojawiają się wtedy same smakołyki, które tradycyjnie nie powinny zawierać mięsa. Aromatycznych i sycących dań jest aż 12. Tradycja mówi o tym, że należy skosztować każdego. Porcje nie muszą być duże, czasem wystarczy dosłownie skubnąć tę potrawę, która jakoś nigdy nie przypadła nam wyjątkowo do serca. W różnych regionach Polski na wigilijnym stole pojawiają się trochę inne potrawy. Tradycyjnie zawsze jest to jednak barszcz czerwony czysty z uszkami z grzybami. To jeden z najsmaczniejszych punktów w menu wigilijnej kolacji. Inne dania, które na stole pojawiały się zawsze, to te na bazie ryb. Serwuje się na przykład karpia w galarecie lub karpia smażonego, rybę po grecku, śledziki. Wigilia jest wegetariańska. Inne smakołyki, które powinny znaleźć się na tej wyjątkowej kolacji to między innymi pierogi, gołąbki, kapusta z grochem oraz kompot z suszonych owoców, który pije się dla poprawienia trawienia. W wielu polskich domach podaje się również kutię, makówki, makowiec. Biesiadowanie z powodzeniem może trwać aż do północy, bo właśnie wtedy odbywa się tradycyjna msza zwana pasterką. Po Wigilii warto wybrać się na nocną mszę, która jest jedyna w swoim rodzaju i pozwala jeszcze głębiej przeżyć święta Bożego Narodzenia. Jeśli trafi się prawdziwa śnieżna i mroźna pogoda, wycieczka o północy do kościoła będzie naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Wspólne kolędowanie

Jedną z najpiękniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem jest wspólne rodzinne kolędowanie, czyli śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych. Chociaż Wigilia odbywa się zwykle w bardzo podniosłej i wyjątkowej atmosferze, to właśnie śpiewanie nadaje temu wydarzeniu bardziej radosny wydźwięk. Wiele polskich kolęd to teksty i melodie, które mają nawet kilkaset lat. Śpiewa się je dosłownie z dziada pradziada, od zawsze, podziwiając przy tym kunszt staropolskiej polszczyzny. Warto kultywować tradycję wspólnego rodzinnego kolędowanie, bo to właśnie to śpiewanie razem, przy pięknie nakrytym stole, pozostaje w pamięci na wiele długich lat. Dla wielu osób to najpiękniejsze wspomnienia związane ze świętami. Nie choinka, nie prezenty, a wspólne kolędowanie z dziadkami i rodzicami.

Czas obdarowywania się prezentami

Święta Bożego Narodzenia to również ten czas w roku, gdy tradycyjnie wręcza się sobie nawzajem drobne prezenty i upominki. To nie muszą być drogie rzeczy, chociaż oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych. Prezenty na Boże Narodzenie mają być po prostu wyrazem pamięci, miłości i serdeczności. Warto kupić coś drobnego albo zrealizować czyjeś wielkie marzenie. Za wszystko można zapłacić kartą kredytową, którą rozliczy się w kolejnym miesiącu, gdy domowy budżet trochę okrzepnie po świątecznych wydatkach.