Poprzedni Następny

Co w dzisiejszych czasach czyni nas niezależnymi i wolnymi ludźmi?

Przed laty wolność była dla ludzi wszystkim czego pragnęli. Obecnie jedyne co nas ogranicza to brak celów, marzeń lub własne fanaberie, które podpowiadają nam, że nie możemy czegoś zrobić bo inni na nas patrzą i oceniają każdy nasz ruch. Kiedyś walcząc o wolność przelewana była krew, pot i łzy, teraz wystarczy tylko zabrać głos, na przykład podczas wyborów.

Czym jest wolność w dzisiejszych czasach?

Będąc wolnymi ludźmi, możemy robić wszystko, czego nie mogliśmy kiedyś. Wraz z postępem technologicznym jesteśmy w stanie brać udział w wielu rzeczach naraz, zdobywać szybko potrzebne nam informacje, utrzymywać kontakty, nie tracąc czasu na kilkugodzinne spotkania. Niestety szybko możemy się jednak zgubić w pędzie dzisiejszych czasów. Wolność to przede wszystkim pojęcie względne, ale chyba większość z nas zgodzi się z tym, że definiuje je uczucie, że nie jesteśmy niczym związani na siłę. Jeśli w dzisiejszych czasach możesz obyć się bez smartfona i nie wpadasz w panikę, gdy tylko na moment zniknie Ci z oczu, a w relacjach z ludźmi i w swojej dotychczasowej pracy czujesz się spełniony, to dobry znak. Oczywiście wolność można podzielić na parę pojęć, m.in. wolność finansową, wolność wyboru, czy wolność słowa. Do każdej z nich masz bezwarunkowe prawo, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Wolność finansowa

W kwestii finansów nie każdy ma szczęście, ale każdy z nas może sobie pomóc w budowaniu własnej wolności finansowej. Wolność tego rodzaju jest dość abstrakcyjna dla Polaków, oznacza ona bowiem, że bez względu na to, ile czasu poświęcisz na wykonywanie pracy, i tak masz tyle środków finansowych, aby przeżyć i jeszcze je sukcesywnie odkładać. Media bombardują nas bogatym stylem życia naszych zachodnich sąsiadów. Większości polaków nie stać jednak na zagraniczne wycieczki kilka razy w roku, luksusowe ubrania, czy jedzenie w najdroższych restauracjach. Wynagrodzenia w Polsce nadal są o wiele niższe niż za granicami kraju, jednak wszystko można nadrobić.

Nie należy się zniechęcać niskimi zarobkami, na szczęście na rynku pracy jest coraz więcej kursów, szkoleń, które mogą być nawet w całości sfinansowane. Przystępując do nich, nie dość, że podniesiesz swoje kwalifikacje, to jeszcze będziesz mógł znaleźć coś, co ucieszy Cię znacznie bardziej niż dotychczasowa praca. Oczywiście trzeba tutaj podkreślić, że wolność finansowa jest możliwa w każdej szerokości geograficznej, wymaga jedynie czasu, pracy i wyrzeczeń, aby ją osiągnąć.

Osiągając wolność finansową nie myśl jednak, że nie będziesz już w ogóle pracować, stale leżąc na hamaku czy przed telewizorem. Będziesz przede wszystkim niezależny, od pracodawcy, od planowania urlopu z wyprzedzeniem, od sztywnych godzin pracy i umowy, którą pracodawca z Tobą przedłuży lub też nie. Możesz myśleć, że własny biznes, to jest to, ale niestety tutaj ograniczać Cię będą ścisłe wymogi, które musisz spełniać, aby prowadzić przedsiębiorstwo, księgowość i stałe pozyskiwanie nowych klientów.

Pamiętaj że, aby osiągnąć niezależność finansową, musisz dać sobie czas, wiedzę zdobywaj więc stopniowo. Decyzje podejmuj w sposób przemyślany, a nie pod wpływem początkowej ekscytacji. Najlepiej będzie, gdy zainspirujesz się osobami, które już taką wolność osiągnęły, porozmawiasz z nimi i wyciągniesz wnioski. Odciąż umysł z prozaicznych działań i comiesięcznym pamiętaniu o rachunkach, zamiast tego możesz ustawić automatyczne przelewy i przeznaczyć więcej czasu na myślenie o Twojej wolności finansowej.

Ustawiając cykliczne przelewy, możesz zastanowić się nad dodatkową kartą kredytową, jako sposób na stały przepływ gotówki. Pomocna okaże się tutaj karta kredytowa AXI, dzięki której masz możliwość otrzymania pożyczki w postaci kilku dodatkowych tysięcy. Posiada ona funkcje, które umożliwiają Ci korzystanie z każdego bankomatu w Polsce za darmo, a także stale dostępną obsługę klienta.

Wolność wyboru

Odkąd jesteśmy państwem demokratycznym, każdy z nas ma prawo do swojej opinii i wybiera to co uważa za słuszne. Mamy prawo do wyboru swoich polityków, swojej własnej drogi, tego co chcemy robić i czego nie. Wraz z odzyskaniem niepodległości 11 listopada 1918 roku jesteśmy wolnym i niezależnym państwem. Każdy z nas może wybrać jedną z opcji i nikt inny nie może mu tego zabraniać krzywdą psychiczną, ani fizyczną.

Pomimo, że w Polsce jest wiele osób nietolerancyjnych, nikt z nich nie może wywierać presji na osobie, która mówi o swoich osobistych poglądach. Prześladowanie osób innego wyznania, głosujących na inną partię polityczną, będących innej orientacji jest ścigane jako przestępstwo i grozi za nie więzienie lub grzywna. Żyjemy w czasach, gdzie jest wiele różnic, które nas dzielą, jedni jedzą mięso, inni unikają nawet produktów odzwierzęcych, jedni lubią postawione na żel kolorowe włosy i łańcuchy przy spodniach, a inni schludny ubiór i co niedzielną mszę w kościele. Każdy z nas jest wolnym człowiekiem, który może robić wszystko, ubierać się jak chce, o ile nie wyrządza tym nikomu krzywdy.

Wolność słowa

Niezależne wyrażanie swoich słów, jest na pewno bardzo zawiłym i skomplikowanym tematem. Trzeba jednak przyznać, że możemy mówić, że coś nam się nie podoba. Otwarcie mówimy, że nie lubimy kogoś, że nasz szef w pracy zachowuje się niestosownie. Oczywiście jeśli użyjemy słów, że coś jest niestosowne, nie podoba nam się lub tego po prostu nie pochwalamy, jest to konstruktywne i nikt nie może nam zabronić takiej krytyki. Niestety, wiele osób jest niezadowolonych z tego, że nie może używać wulgaryzmów, nie rozumieją oni, że nękanie kogoś bo jego zdaniem jest brzydki, czy ma kilka dodatkowych kilogramów, nie uprawnia do używania w jego stronę słów, których prawdopodobnie sam nie chciałby usłyszeć. W skrajnych przypadkach prowadzi to do wypadków ze strony poszkodowanych lub kończy się sprawami karnymi dla osób nękających.

Podsumowując, każdy człowiek ma prawo do bycia sobą, podejmowania swoich decyzji i życia tak jak chce, na swoich zasadach. Niektórzy jednak o tym zapominają i zamiast żyć w swoim świecie, krytykują niepotrzebnie wszystkich dookoła, sprawiają im ból psychiczny, a nawet fizyczny.

Wszystkie prawa zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej pomagają nam zapamiętać, czego nie powinniśmy robić, aby żyć w zgodzie z bliskimi nam ludźmi, tymi których spotykamy lub kiedyś spotkamy. Dzięki nim możemy docenić wolność jaką mamy teraz do wyboru, wyrażania własnej opinii, że możemy osiągać wolność finansową i nikt nam tego nie zabrania, tak jak było to przed uzyskaniem niepodległości. Teraz możemy żyć i być niezależni.