Jak poczuć się lepiej? – 7 sposobów na poprawę samopoczucia
Tak, to temat, który interesuje nas najbardziej. To proste – chodzi o dobre samopoczucie i prostą receptę na to, jak w codziennym zabieganiu znaleźć sposób na sprawienie sobie przyjemności i przywrócenie do pionu pod hasłem nie jest tak źle. A może nawet jest naprawdę dobrze.
1. Odłącz się od sieci
Po powrocie do domu wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne. Tak, wiemy, że to niemożliwe zwłaszcza, jeśli pracujesz w modzie albo mediach społecznościowych (a właściwie - jeśli wykonujesz jakąkolwiek prace). Jeśli jednak spróbujesz\ i przetrwasz krótką nerwówkę spowodowaną tym gestem, są duże szanse, że osiągniesz przyjemny stan odprężenia spowodowany po prostu byciem tu i teraz. Nie robiąc nic specjalnego. Bez rzucania się w wir zaległości, tylko po to by zabić pustkę po wyłączonym smartfonie. Pół godziny świadomego uczestniczenia w rzeczywistości – obserwowania i po prostu bycia – może Cię mocno zaskoczyć, jakie to przyjemne!
2. Naucz się rezygnować
Jeśli uda się wam oprzeć się pokusie, w dłuższej perspektywie też osiągniecie ten stan, czyli poczujesz się lepiej. Zamiast sięgnąć po kolejnego pączka, którego obiecałeś sobie wykreślić ze swojego menu albo spędzić następny bezproduktywny wieczór powiększając zaległości zamiast zabrać się do roboty, po prostu spróbuj zacisnąć zęby i zadziałać zgodnie z własnym planem. Możesz być zdziwiony, ale taka odroczona nagroda smakuje najlepiej. I czasem większym szczęściem jest to, czego się nie zrobi.
3. Zrób coś dla innych
Zrób komuś coś miłego. Całkiem bezinteresownie i bez żadnych zobowiązań. I nie chodzi tylko o telefon do babci; dajcie się trochę ponieść wyobraźni. Można zacząć od drobnych gestów - i tyle naprawdę wystarczy.
4. Śpij więcej
Połóż się do łózka dużo wcześniej, najlepiej z książką. Tak, pierwszy kwadrans będzie upiorny i nie będziesz mógł uwierzyć, dlaczego temu pomysłowi uległeś, ale nawet, jeśli na sen przyjdzie ci trochę poczekać, to następny poranek i cały kolejny dzień i energia, z jaką będziesz umiał zadziałać, będą wystarczającą nagrodą.
5. Graj w otwarte karty
Powiedz głośno (ale grzecznie i z uśmiechem) swojemu przełożonemu, co myślisz. Zwłaszcza, jeśli jakieś jego zachowania są w twoim odczuciu na granicy – dobrego smaku, albo po prostu naruszają twoje granice. Kto powiedział, że trzeba się godzić na ich przekraczanie i tym samym trwanie w dyskomforcie, tylko dlatego że ktoś ma wyższe stanowisko?
6. Bądź szczery
Powiedz to bliskim. Zacznij mówić otwarcie to, co naprawdę myślisz. Uprzejmie i bez zbędnych emocji, ale szczerze i bez obawy o reakcję, nawet jeśli wiesz, że taka postawa nie spotka się z przychylnością. Tak, reakcja będzie pewnie mocna i może się nawet wiązać z buntem, ale taka postawa pozwoli ci oczyścić relacje i pogłębić więzi.
7. Zbieraj pamiątki
Zanurkuj do szuflady z listami i innymi skarbami – tej, w której przechowujesz najfajniejsze, najśmieszniejsze i najbardziej obciachowe pamiątki. Zwłaszcza te ostatnie dobrze zmieniają optykę patrzenia na rzeczywistość.