Halloween – najciekawsze tradycje na świecie

Halloween – najciekawsze tradycje na świecie

Halloween to święto, które obchodzone jest w Polsce 31 października. Na czym dokładnie polega i z czego wywodzi się nazwa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat. Poznaj najciekawsze tradycje obchodzenia Halloween na całym świecie.

Halloween – co to jest za święto?

Jednym z popularnych świąt obchodzonych głównie w Ameryce, ale również i na całym świecie, jest Halloween. W Polsce święto dotarło do nas w latach 90-tych. 

Nazwa Halloween pochodzi od słowa „All Hallow Even”, oznaczającą Wigilię Wszystkich Świętych. Uroczystość ta prawdopodobnie wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które wyznacza koniec lata, oraz początek zbliżającej się zimy. 

Co ciekawe, Celtowie wierzyli, że w tę noc zacierała się granica pomiędzy światem żywych, a zmarłych. Przybywające z zaświatów dusze szukały ciała, w którym mogły zamieszkać przez kolejny rok. Celtowie, aby odgonić duchy, ubierali się w rozdarte, ciemne ubrania. Ludzie również w tym czasie oddawali hołd swoim przodkom. Halloween przypada z nocy 31 października na 1 listopada.

Ciekawe tradycje obchodzenia Halloween na świecie

Najhuczniej Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

  • W większości krajów obchodzi się Halloween podobnie jak w Stanach – w tym dniu ludzie ozdabiają swoje domy, wieszając na nich sztuczne pajęczyny, kładąc wyrzeźbione dynie z wyciętym uśmiechem i oczami, dodając do środka lampiony. Dzieci przebierają się za straszne stwory i odwiedzają swoich sąsiadów, krzycząc „cukierek albo psikus”, co nakłania ich do częstowania najmłodszych słodkościami. W wielu domach odbywają się również przebierane imprezy, natomiast w kinach organizowane są maratony horrorów.
  • Jednym z najbardziej kolorowych świąt w Meksyku jest Dia de Lot Muertos, które przypomina Halloween. Coroczne obchody świętowane są hucznie i radośnie. W czasach Mezoamerykanów żałoba i smutek były uznawane za obraźliwe dla bliskich zmarłych. Dia de Lot Muertos rozpoczyna się końcem października - wtedy w domach i Kościołach tworzone są specjalne zdobione czaszkami z cukru oraz ażurowymi chorągiewkami ołtarze, nazywane ofredą. Na ołtarzu stawiane jest zdjęcie zmarłej osoby wraz z przedmiotem, które jest z nim utożsamiane np. słodyczami, kieliszkiem tequili, czy nawet paczką papierosów.
  • Kawaskai Halloween Parade to uroczystość, która organizowana jest w Japonii, nie tylko dla mieszkańców miast, ale również dla odwiedzających ludzi z całego świata. Podczas parady oceniane są kolorowe kostiumy, natomiast uczestnicy mają szansę na wygranie atrakcyjnej nagrody. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy przesłać 30-sekundowy filmik przedstawiający kostium oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.
  • W Koambodży odbywa się buddyjskie święto zwane Pchum Ben i trwa nawet kilka tygodni. Podczas uroczystości ludzie składają hołd zmarłym aż do 7 pokoleń wstecz. Wierzy się, że podczas trwania Pchum Ben otwierają się piekielne bramy i wtedy dusze zmarłych są najbardziej aktywne. Aby wyzwolić bliskich zmarłych, składa się hołd z pożywienia. Korzyść z ceremonii odniosą głównie dusze znajdujące się w czyśćcu.

Halloween Party dla dzieci

Dużo radości sprawiają dzieciom przebierane imprezy. Jeżeli chcemy umilić najmłodszym czas, powinniśmy rozpocząć przygotowania Halloween z dużym wyprzedzeniem.

Pierwszym krokiem będzie wybór miejsca, w którym odbędzie się zabawa - organizujesz przyjęcie w domu? Nie zapomnij o najważniejszych aspektach:

  • Odpowiednie przygotowanie dekoracji sali to podstawa. Możemy udekorować ją sztuczną pajęczyną, dodając balony w kolorach czerni i pomarańczy. Nie zapomnijmy o przygotowaniu dyni, lampionów oraz dekoracji składającej się z pająków, oraz nietoperzy. Ważnym elementem jest również przygotowanie zastawy stołowej. Obecnie w wielu sklepach dostępne są talerzyki, kubeczki, czy widelczyki z motywem halloweenowych stworów - czarownicą, pająkami, czaszkami i dynią.
  • Jak wspomnieliśmy wyżej, ważnym utożsamiającym się ze świętem Halloween elementem jest dynia. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali czarnego markera, ostrego nożyka oraz łyżkę do wyodrębnienia miąższu. Przy wyborze dyni koniecznie zwróćmy uwagę na jej kształt. Powinna być ona okrągła i nieco podłużna. Na początku obrysujmy markerem oczy, uśmiech oraz głowę, do której włożymy na samym końcu lampion. Po wycięciu obrysowanych miejsc wyciągnijmy miąższ z dyni. Jeżeli chcesz, aby lampion ładnie pachniał, możesz wetrzeć w otwory dyni olejek zapachowy.
  •  Na takiej imprezie z pewnością każdy będzie chciał coś zjeść. Przygotuj nie tylko dania na ciepło, ale również słodycze przedstawiające straszne potwory. Na ciepło możesz przygotować krem z dyni lub pudding z owocami leśnymi. Podczas przygotowania posiłków, warto zaangażować najmłodszych do pomocy.
  • Impreza Halloweenowa nie może obejść się bez przygotowania kolorowego, a zarazem kreatywnego stroju. Przebranie możemy zakupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Nie powinno zająć nam to dużo czasu. Najczęściej przebieramy się za dychy, draculę, diabła, czy czarownicę.
  • Na koniec nie zapomnijmy o ciekawych grach i zabawach. Pierwszą propozycją jest zabawa w poszukiwaczy skarbów. Wystarczy, że pochowamy po mieszkaniu słodycze i przygotujemy mapę do odnalezienia skarbów. Możemy również dorzucić do tego ciekawe quizy i zagadki. Oczywiście nie może zabraknąć zabawy w tworzenie mumii. Musisz zaopatrzyć się w papier toaletowy. Pod koniec dnia, po wszystkich zabawach i zjedzonych posiłkach możemy przygotować dzieciom seans filmowych horrorów np. „Scooby-Do” czy "Kacper - przyjazny duszek".

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie – poznaj historię o ludowym obrzędzie dziadów! 

Sprawdź swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia dostępne na:

https://zpe.gov.pl/a/ciemno-wszedzie-glucho-wszedzie---o-ludowym-obrzedzie-dziadow/D13DUIIIy