Ecodriving – jak jeździć oszczędnie
Pojęcie ecodrivingu przyszło do nas z Zachodniej Europy. Co oznacza? Łączenie jazdy ekologicznej i oszczędnej . Stosując się do tej zasady nie tylko oszczędzamy, ale również dbamy o środowisko. Ecodriving nie jest trudny – możemy spokojnie stosować się do tej zasady w codziennym użytkowaniu samochodu!
W wyniku gwałtownego ruszania i zatrzymywania się samochodem zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 40%. Co jeszcze może to zwiększyć? Szybka jazdy, utrzymywanie wysokich obrotów silnika i nieumiejętne hamowanie. Właśnie z tych powodów powstał ecodriving – technika jazdy, której historia sięga lat 90 XX wieku. Na początku miało to na celu tylko ograniczenie zużycia paliwa, oleju napędowego czy gazu. Z czasem została wzbogacona o tzw. Jazdę defensywną.
Jazda defensywna wymaga od kierowcy ciągłej analizy sytuacji na drodze i uczy szybkich reakcji. Dzięki niej jazda staje się bardziej płynna, hamowanie mniej agresywne, a włączanie się do ruchu czy wprzedzanie mniej problematyczne. Gdy zaczniesz stosować tą technikę, po niedługim czasie będziesz mógł zauważyć oszczędności. Na początku oczywiście spadną wydatki na paliwo. Z biegiem czasu jednak koszty eksploatacji również się zmniejszą – klocki i tarcze hamulcowe, opony i sprzęgło będą wolniej się zużywać.
Ecodriver to nie zawalidroga, chociaż często się tak go określa. Stosując się do tej zasady z czasem to ty będziesz szybko ruszać, płynnie przyspieszać i pewniej pokonywać zakręty.
Jak jeździć zgodnie z tą techniką jazdy?
- Hamuj silnikiem – nie nadużywaj sprzęgła. Jazda na tzw. „luzie” i wciśniętym sprzęgle powoduje zwiększenie zużycia paliwa oraz zmniejszenie kontroli nad pojazdem.
- Umiejętnie posługuj się pedałami gazu i hamowania – nie zatrzymuj auta, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Pamiętaj, że auto potrzebuje o 20% więcej energii do ruszenia niż do przyspieszenia. Gdy chcesz zwiększyć prędkość – wciśnij gaz maksymalnie do 3/4 głębokości pedału. A gdy nie masz szansy przyspieszyć – zdejmij nogę z gazu.
- Zmieniaj biegi zależnie od obrotów silnika – wyższy bieg włącz przy maksymalnie 2500 obr/min w przypadku silnika benzynowego lub 2000 obr/ min w Dieselu.
- Zrezygnuj z niepotrzebnego bagażu – pamiętaj, że każdy kilogram przekłada się na zużycie paliwa. Dlatego też nie warto wozić w samochodzie rzeczy, których nie będziesz potrzebował.
- Nie nadużywaj klimatyzacji – włączona klimatyzacja może podnieść zużycie paliwa nawet o 20%. Jeżeli wnętrze auta jest nagrzane – przewietrz je, zanim ją włączysz.
- Dbaj o samochód – regularnie wymieniaj filtry i olej silnikowy oraz dbaj o ogumieni i ciśnieni w oponach.
- Obserwuj i analizuj sytuację na drodze – gdy zbliżasz się do skrzyżowania, zwróć uwagę na zmianę świateł. Jeżeli pojawi się pomarańczowe – zwolnij!
Najważniejszym elementem ecodrivingu jest odpowiednia technika hamowania – hamowanie silnikiem. Polega ono na redukcji biegów podczas zmniejszania prędkości i wciskania całkowicie sprzęgła jedynie przed całkowitym zatrzymaniem samochodu.
Jeżeli będziesz korzystał z tej techniki jazdy to gwarantujmy, że podziękuje Ci za to nie tylko Twój samochód, ale przede wszystkim – portfel.